Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy zaprezentowano możliwości wykorzystania żywności jako elementu działań bioterrorystycznych. Uważa się obecnie, że zakażenie lub skażenie produktów żywnościowych jest łatwiejsze niż stosowanie formy aerozolowej w atakach bioterrorystycznych. Zastosowanie przez terrorystów żywności w atakach bioterrorystycznych może nie tylko powodować ofiary o charakterze przypadkowym, ale wywołuje także wśród ludności strach i paniką oraz ograniczenie lub utratą zaufania do władz. Efektem działań bioterrorystycznych na gałęzie przemysłu żywnościowego, a więc na producentów żywności, może być zachwianie tynku dla poszczególnych produktów żywnościowych i ich producentów, co ściśle wiąże się ze znacznymi stratami materialnymi
Codzienne funkcjonowanie wiąże się z procesem percepcji i oceny otoczeniaCzynmkam, determinującymi ten przebieg są najczęściej warunki w jakich się on odbywa oraz poglądy ukształtowane przez wychowanie, publikatory, krąg kulturowy i aktualne relacje społeczne. Istotne więc jest prześledzeń,e procesu percepcji osób z nadwagą, z punktu widzenia czynników psychologicznych, które przyczymają się do tworzenia sądów i stereotypów w tym zakresie.
Celem pracy była ocena zawartości żelaza, folianów i witaminy B12 w całodziennych racjach pokarmowych planowanych do spożycia dła młodych mężczyzn osadzonych w Areszcie śledczym. Ponadto określono ilości żelaza, folianów i witaminy B12 przyjmowane przez badanych w postaci preparatów farmaceutycznych. Oceniono także wartości wybranych wskaźników hematologicznych krwi, takich jak hemoglobina (Hb), liczba krwinek czerwonych (RBC), hematokryt (Ht), średnia objętość krwinki czerwonej (MCV) oraz średnia zawartość hemoglobiny w krwince (MCH). Całodzienne racje pokarmowe planowane do żywienia osadzonych w areszcie śledczym pokrywały normy zapotrzebowania na poziomie bezpiecznym na badane składniki. Racja pokarmowa łącznie z suplementami przyjmowanymi dodatkowo wielokrotnie przekraczała obowiązujące normy. Wartości ocenianych parametrów hematologicznych krwi badanych młodych mężczyzn mieściły się w granicach norm przyjętych dla młodych mężczyzn.
Przeprowadzone wśród młodych mężczyzn, rozpoczynających zasadniczą służbę wojskową, badania preferencji w spożyciu produktów i potraw mlecznych, pozwoliły określić asortyment produktów zarówno bardzo chętnie spożywanych, jak i zdecydowanie nie lubianych. Uzyskane wyniki badań mogą stanowić podstawę do racjonalnego planowania żywienia żołnierzy.
Celem pracy była ocena zawartości magnezu w całodziennych racjach pokarmowych (CRP) planowanych do spożycia przez żołnierzy pełniących służbę w misjach pokojowych. Materiał do badań stanowiły 124 całodzienne jadłospisy. Oceny ilości planowanego magnezu w CRP dokonano w oparciu o „Tabele składu i wartości odżywczej produktów spożywczych* z zastosowaniem pakietu programowego FOOD2. Obliczone wartości magnezu porównano z wartościami deklarowanymi w obowiązujących Wymiarach Rzeczowych Norm Wyżywienia dla Żołnierzy w Czasie Pokoju oraz z obowiązującymi w Polsce normami dla młodych mężczyzn obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym. Stwierdzono, że ilości magnezu w CRP planowanych do spożycia przez żołnierzy pełniących służbę w misjach pokojowych przekraczały wartości zalecane dla młodych mężczyzn ciężko pracujących. Jednocześnie planowane w CRP ilości tego pierwiastka pokrywały od 85,9% do 117,2% ilości zalecanych w Wymiarach Rzeczowych Norm Wyżywienia dla Żołnierzy w Czasie Pokoju.
Oceniono zawartość kadmu i ołowiu w całodziennych racjach pokarmowych rzeczywiście spożywanych przez młodych mężczyzn. Stwierdzono, że ilość kadmu i ołowiu spożywanego nie przekraczała wartości przyjętych jako Tymczasowe Tygodniowe Pobranie.
Badania przeprowadzono wśród żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową w trzech jednostkach wojskowych. Oceniono zarówno rozmiar występowania suplementacji, jak i częstotliwość oraz czasokres uzupełniania diety. Starano się ustalić podstawowe przyczyny suplementacji, a także zasadność jej stosowania przez badaną grupę żołnierzy.
Badania przeprowadzono metodą ankietową i objęto nimi grupę 122 młodych mężczyzn rozpoczynających służbę wojskową w 2003 roku. Określono liczbę posiłków spożywanych w skali dnia w okresie przedpoborowym. Podjęto także próbę ustalenia struktury potraw spożywanych najczęściej w ramach podstawowych posiłków. Przeprowadzone badania wykazały, że sposób żywienia badanej grupy młodych mężczyzn w szeregu przypadkach odbiegał od zasad racjonalnego żywienia.
Magnesium content in daily food rations (DFR) of soldiers doing military service in the Polish Army in the years 1988-1998, was estimated. Total of 5 Military Units (MU) were tested. Total of 168 DFR were analysed. It was found that in the examined period, magnesium content in analysed food rations met the nutritional requirements for this group in full.
Oznaczono zawartość ołowiu i kadmu w całodziennych racjach pokarmowych stosowanych w żywieniu skazanych, przebywających w Areszcie Śledczym w Radomiu. Stwierdzono, że średnie pobranie ołowiu z dzienną racją pokarmową wynosiło 27,7%, a dla kadmu 50,9% PTWI. Głównym źródłem tych pierwiastków były produkty zbożowe i ziemniaki, które dostarczały odpowiednio 33,9% i 23,4% ołowiu oraz 37,4% i 25,8% kadmu.
Celem pracy była ocena stanu odżywienia, będącego wynikiem indywidualnego sposobu żywienia, w aspekcie występowania niedoborów energii lub otyłości. Ogółem przebadano 410 mężczyzn w wieku 20-40 lat pochodzących z różnych środowisk (pacjenci Przychodni Alergologicznej, Izby Wytrzeźwień i Aresztu Śledczego). Najmniejszy odsetek mężczyzn u których występował niedobór energii był w grupie pacjentów przychodni alergologicznej (2,6%) największy zaś w grupie pacjentów izby wytrzeźwień (5,3%). Otyłość I i II stopnia stwierdzono u 29,9% pacjentów przychodni alergologicznej i 29,8% u osadzonych w areszcie śledczym. Duży odsetek otyłych mężczyzn wśród badanych świadczy o nieracjonalnym sposobie żywienia wynikającym ze zbyt bogatej wartości energetycznej pożywienia, przewyższającej potrzeby energetyczne badanych populacji.
W Polsce spożycie wapnia jest zbyt niskie i w niektórych grupach społecznych osiąga zaledwie 50% zalecanych ilości. Rezultatem niedoborów wapnia u dorosłych jest osteopenia lub osteoporoza. Celem pracy byla ocena wpływu 6 miesięcznej suplementacji dziennej racji pokarmowej stosowanej w żywieniu żołnierzy WP 600 mg wapnia, w postaci nektaru mandarynkowo-pomarańczowego, na stan mineralizacji kośćca. W badaniach wzięło udział ogółem 203 młodych mężczyzn pełniących służbę wojskową w jednostkach kawalerii powietrznej. W oparciu o wyniki badań densytometrycznych uwapnienia kośćca stwierdzono, że półroczna suplementacja korzystnie wpływała na gęstość mineralną kości badanych żołnierzy. Wykazano istotny wzrost odsetka żołnierzy, u których gęstość mineralna kości była w normie, z 19,6% na początku służby do 37,3% po 6 miesiącach. Równocześnie nastąpiło wyraźne obniżenie liczby żołnierzy okazujących stan mineralizacji kośćca charakterystyczny dla osteopenii, z 74,5% do 49% badanych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.