Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przeprowadzono oceną poziomu spożycia wybranych makro- i mikropierwiastków przez grupą kobiet i mężczyzn stosujących dietą niskoweglowodanową - „optymalną”. Badaniami objęto 117 osób (62 kobiety i 55 mężczyzn) w wieku 25-60 lat. Dane dotyczące zawartości składników mineralnych uzyskano, posługując się metodą wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godzin, który prowadzono przez 7 kolejnych dni. Przeprowadzone badania wykazały brak zbilansowania diety „optymalnej” biorąc pod uwagę zawartość, jak i wzajemne relacje ilościowe pomiędzy analizowanymi makro- i mikropierwiastkami. Odnotowano natomiast prawidłową zawartość żelaza w racjach pokarmowych mężczyzn i nadmiar fosforu, niezależnie od płci ankietowanych.
Określono żywieniowe czynniki ryzyka rozwoju niedokrwiennej choroby serca w populacji kobiet z regionu Wielkopolski. Uzyskane wyniki pozwoliły na ocen, sposobu żywieni oraz ocenę wybranych wskaźników sianu odżywienia. Stwierdzono, że całodzienne racje pokarmowe charakteryzowały się nadmiarem energii pochodzącej z tłuszczów oraz niedoborem energii pochodzącej z węglowodanów. Badania profilu lipidowego w surowicy krwi wykazały podwyższony poziom cholesterolu całkowitego oraz zbyt niski we frakcji HDL
W pracy podjęto badania, których celem była ocena wartości odżywczej diety niskowęglowodanowej - „optymalnej". Badaniami objęto 117 osób (62 kobiety i 55 mężczyzn) w wieku 25-60 lat. Podstawą oceny poziomu spożycia wybranych składników były badania ankietowe, przeprowadzone systemem panelowym przez okres siedmiu dni. Uzyskane wyniki pozwoliły na stwierdzenie że wartość żywieniowa całodziennych racji pokarmowych kobiet i mężczyzn stosujących dietę niskowęglowodanową znacznie różniła się od tradycyjnego modelu żywienia. Racje pokarmowe osób stosujących dietę optymalną charakteryzowały się obniżoną wartością energetyczną, zawartością białka i węglowodanów w tym błonnika pokarmowego, natomiast wysoką zawartością oraz udziałem energii pochodzącej z tłuszczu a także nadmiarem cholesterolu pokarmowego.
Celem pracy były badania dotyczące porównania sposobu żywienia zróżnicowanej wiekowo populacji kobiet i mężczyzn z regionu Wielkopolski w aspekcie żywieniowych czynników ryzyka rozwoju niektórych chorób dietozależnych. Na podstawie uzyskanych wyników badań stwierdzono, że sposób żywienia badanej grupy był nieprawidłowy. Poziom spożycia analizowanych składników odżywczych był niezależny od wieku badanych, natomiast różnice statystycznie istotne były związane z płcią i dotyczyły procentu energii z węglowodanów i sacharozy oraz białka w grupie badanych poniżej 39 roku życia. W przypadku gęstości żywieniowej statystycznie istotne różnice pomiędzy płciami dotyczyły białka - w młodszej grupie wiekowej węglowodanów i błonnika - w obu grupach wiekowych. W związku z powyższym konieczna wydaje się być dalsza interwencja żywieniowa we wszystkich grupach badanych osób niezależnie od płci czy wieku.
Określono poziom oraz strukturą spożycia wapnia, fosforu i magnezu w całodziennych racjach pokarmowych (CRP) kobiet i mężczyzn z regionu Wielkopolski Stwierdzono, że pomimo wyższej bezwzględnej zawartości badanych makroelementów w CRP mężczyzn, racje pokarmowe kobiet charakteryzowały się bardziej prawidłową zawartością tych składników w przeliczeniu na 1000 kcal. Głównym źródłem wapnia było mleko i jego przetwory, fosforu - mięso, mleko i produkty zbożowe, natomiast magnezu -produkty zbożowe.
W pracy oceniono sposób żywienia dorosłych mieszkańców Poznania na podstawie wywiadu dotyczącego spożycia w ciągu ostatnich 24 godzin poprzedzających badanie. Stwierdzono, że oceniane całodzienne racje pokarmowe kobiet i mężczyzn były źle zbilansowane pod względem zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów.
Badanie preferencji i częstości spożycia mleka i jego przetworów przeprowadzono wśród 1000 osób dorosłych ( 525 kobiet i 475 mężczyzn) mieszkających w Poznaniu i okolicach. Najbardziej preferowanymi i najczęściej spożywanymi przez respondentów były napoje mleczne fermentowane i mleko a także sery żółte i twarogowe. Najważniejsze dla badanej populacji czynniki wyboru produktów mlecznych to świeżość, smak, trwałość i jakość.
W okresie zimowo-wiosennym 2002 roku przeprowadzono badania ankietowe wśród młodzieży akademickiej. Podaż podstawowych składników oceniono w oparciu o dane z 24-godzinnego wywiadu żywieniowego. W całodziennych racjach pokarmowych badanej populacji stwierdzono niewłaściwe proporcje poszczególnych składników podstawowych wyrażające się nadmiernym udziałem białka i tłuszczu przy współistniejącym niedoborze węglowodanem i energii ogółem ( w grupie kobiet).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.