Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono przegląd metod mycia modułów ultrafiltracyjnych w czasie ich eksploatacji. Omówiono znaczenie doboru środków myjących i parametrów procesu mycia w zależności od materiału membran. Przeanalizowano poszczególne etapy procesu mycia oraz ich wpływ na efekt końcowy.
W pracy opisano wyniki statystycznych obliczeń porównujących oznaczanie wapnia i fosforu dwoma sposobami: metodą laboratoryjną (x) i metodą obliczeń teoretycznych (y). Oba składniki badano w całodziennych racjach pokarmowych dzieci do 1 roku życia. Wykazano, że pomiędzy wynikami uzyskanymi tymi metodami istnieje dość dobry stopień korelacji, choć wartości średnie obu metod różnią się istotnie.
Oznaczono zawartość witamin grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna i witamina B6) w dostępnych na rynku krajowym produktach z mleka koziego. Przeprowadzono analizę porównawczą zawartości badanych witamin w produktach z mleka koziego z podobnymi produktami z mleka krowiego na podstawie danych, zawartych w krajowych tabelach składu i wartości odżywczej środków spożywczych.
W pracy oznaczano zawartość czterech witamin grupy B (B1 , B2, PP i B6) w pieczywie świeżym i chrupkim. Materiał doświadczalny stanowiło 5 gatunków pieczywa świeżego oraz 10 rodzajów pieczywa chrupkiego, w tym 9 z importu. W pieczywie świeżym dokonano oceny statystycznej uzyskanych wyników, natomiast zawartość witamin grupy B w pieczywie chrupkim porównano z wynikami dla pieczywa importowanego.
Oznaczono zawartość witamin grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna i witamina B6 w dostępnych na rynku krajowym przetworach rybnych. W większości przebadanych asortymentów przetworów rybnych nie stwierdzono zawartości tiaminy, ilość ryboflawiny utrzymywała się w granicach od 0,034 do 0,345 mg%, niacyny od 0,60 do 11,33 mg% oraz witaminy B6 od 0,085 do 0,433 mg%.
Badania dotyczyły opracowania założeń technologicznych produkcji serków twarogowych z zastosowaniem ultrafiltracji. Badano przydatność wybranych kultur bakterii fermentacji mlekowej w ukwaszaniu mleka na serki twarogowe, a także parametry ultrafiltracji skrzepu mleka. Stwierdzono, że opracowana w wyniku badań metoda produkcji serków twarogowych z zastosowaniem techniki membranowej, daje pozytywne rezultaty tak pod względem cech organoleptycznych, fizyko-chemicznych, jak i wydajności i trwałości produktu finalnego.
Dokonano oceny higienicznej 54 próbek mleka utrwalonego metodą UHT o różnej zawartości tłuszczu oraz określono skład chemiczny badanego mleka. W celach porównawczych przeprowadzono podobne badania mleka pasteryzowanego.
W artykule przedstawiono wyniki badań 16 gatunków makaronów. Stwierdzono, że zawartość witamin z grupy B (tiaminy, ryboflawiny, kwasu nikotynowego, witaminy B6) w makaronach jest zróżnicowana,zależna od kształtu makaronu i parametrów procesu technologicznego. Makarony przygotowywane sposobem domowym zawierały mniej witamin niż makarony przemysłowe, ale w procesie gotowania obserwowano lepszą ich zachowalność.
Oznaczono zawartość tiaminy, ryboflawiny, niacyny i witaminy B6 w pieczywie świeżym, uwzględniając pieczywo wypieczone z mąki witaminizowanej oraz w pieczywie chrupkim. Porównano stopień realizacji norm żywienia na tiaminę przez badane pieczywo. Stwierdzono, iż zawartość witamin w analizowanym pieczywie jest zróżnicowana.
Przedstawiono wyniki badań i interpretację ich wyników, które pozwoliły na opracowanie algorytmu pozwalającego na obliczanie przewidywanych wartości chwilowego strumienia przesączu na podstawie znanych parametrów prowadzenia procesu. Badania były prowadzone dla opatentowanego przemysłowego modułu płytowego opracowanego w Instytucie Maszyn Spożywczych w Warszawie. Przy interpretacji wyników przyjąto zasadą, że proces ultrafiltracji serwatki można opisać równaniami stosowanymi dla klasycznej filtracji z powstawaniem osadu.
Autorzy przedstawili wyniki badań teoretycznych i oceny prototypu opatentowanej płyty drenażowo-rozdzielczej zastosowanej w przemysłowym aparacie do ultrafiltracji, opracowanym i wykonanym w Instytucie Maszyn Spożywczych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.