Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wstęp. Dzieciństwo to najlepszy moment do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Odpowiedni skład i regularne spożywanie posiłków mają wpływ na stan zdrowia i kondycją fizyczną dzieci. Cel pracy. Celem badania była ocena związku między spożyciem jogurtu a wartością odżywczą diet dzieci czteroletnich. Materiał i metody. W badaniu ogólnopolskim brało udział 400, losowo wybranych z rejestru PESEL, dzieci czteroletnich. Oceny sposobu żywienia dokonano za pomocą 7-dniowego zapisu spożycia prowadzonego przez przeszkolonych rodziców oraz nauczycielki w przedszkolu. Spożycie składników odżywczych porównano do norm żywienia z 2012 roku. Wyniki. W badanej populacji 17,5% dzieci nie spożyło ani jednego jogurtu w czasie 7 dni obserwacji . Zawartość składników odżywczych w dietach dzieci była największa w grupie spożywającej 5 lub więcej porcji jogurtu w tygodniu. Ponadto w grupie spożywających jogurty występował najmniejszy odsetek dzieci z niedoborowym spożyciem składników odżywczych. Wnioski. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że spożycie jogurtu wiązało się z lepszą jakością diet dzieci czteroletnich.
Zbyt duża ilość sodu w diecie wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego, może podnosić zewnątrzkomórkowe wydzielanie sodu i niekorzystnie oddziaływać na naczyniową reaktywność, wzrost oraz stymulacją zwłóknienia mięśnia serca. W wylosowanych szkołach i klasach w obrębie całej Warszawy zbadano 2190 uczniów w wieku 11-15 lat w dwóch okresach: w latach 1999-2000 i po pięciu latach, w okresie od 2005 do 2006 roku. Zawartość sodu w dietach uczniów obliczono na podstawie wywiadów 24-godzinnych o spożyciu i informacjach o sposobach solenia i dosalaniu produktów. W pięcioletnim okresie spożycie sodu istotnie spadło (p < 0,05) w dietach chłopców średnio o 0,7g/dzień w przeliczeniu na sól, a w dietach dziewcząt o 0,9 g/dzień (p < 0,05). Rozważną decyzją będzie kontynuowanie działań na rzecz obniżania spożycia sodu i dążenie do optymalnego spożycia sodu w celu zachowania zdrowia, polegające na dokonaniu kompromisu między szkodliwymi oddziaływaniami: a więc między zbyt wysokim, ale także zbyt niskim spożyciem tego składnika.
Wstęp. W bieżącym piśmiennictwie poświęcono dużo uwagi analizom związków pomiędzy spożyciem sacharozy (cukrów) a jakością diet spożywanych przez dzieci i młodzież, ryzykiem rozwoju otyłości lub kardiometabolicznych zaburzeń. Natomiast w krajowym piśmiennictwie prac dotyczących spożycia cukrów przez dzieci i młodzież opublikowano niewiele. Cel. Głównym celem pracy była ocena spożycia sacharozy oraz identyfikacja grup produktów dostarczających najwięcej tego składnika w dietach dzieci i młodzieży. Materiał i metody. Badanie 400 losowo wybranych dzieci w wieku 4 lat z obszaru kraju w tym z miast i wsi (na podstawie rejestru PESEL), przeprowadzono w roku 2007. Badanie losowo wybranej grupy 1054 młodzieży w wieku 11-15 lat, z obszaru Warszawy (losowanie dwustopniowe) przeprowadzono w roku 2006. Spożycie sacharozy i grup produktów u dzieci 4 letnich oceniono z zastosowaniem 7 dniowego zapisu całodziennych diet, prowadzonego przez przeszkolonych rodziców lub opiekunów. U młodzieży w wieku 11-15 zastosowano metodę wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godzin, przeprowadzonego przez profesjonalnych żywieniowców, z pomocą zdjęć z „Albumu produktów i potraw”. W obu grupach wartość odżywcza i spożycie grup produktów wyliczono z zastosowaniem programu komputerowego „DIETA 5”. Sacharozę zdefiniowano w tej pracy jako sumę, tzn.: 1) składnik znajdujący się w sposób naturalny w produktach lub dodany w procesie technologicznym oraz 2) spożywany w postaci cukru dodanego z cukierniczki do napojów i potraw. Wyniki. Spożycie sacharozy ogółem było w obu analizowanych grupach wieku wysokie i wynosiło u dzieci 76 g, u chłopców w wieku 11-15 lat 84 g, i u dziewcząt 67 g dziennie. Sacharoza dostarczała 17% energii u dzieci i odpowiednio 14%-15% energii u młodzieży. Trzy główne grupy produktów dostarczające najwięcej sacharozy to: cukier dodawany z cukiernicy, grupa słodycze (cukierki, ciasteczka, wafle, batony itp.), soki i napoje owocowe oraz kompoty. U młodzieży dodatkowym źródłem sacharozy (13,9%) stały się słodzone napoje gazowane i niegazowane. Wnioski. Spożycie sacharozy (naturalnej z produktów i dodawanej technologicznie oraz jako cukru, razem) jest u dzieci i młodzieży duże. W celu zmniejszenia spożycia należy ograniczyć spożycie głównych jej źródeł zarówno poprzez edukację społeczeństwa i poszczególnych grup demograficznych, jak i poprzez współpracę z przemysłem spożywczym.
Wstęp: Żywieniowcy rekomendują, że śniadanie powinno być spożywane każdego dnia zwłaszcza przez najmłodszych. Rotą śniadania jest dostarczenie energii niezbędnej do prawidłowej, codziennej pracy i rozwoju młodego organizmu. Skutkiem opuszczania śniadań może być podwyższone ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby. Cel pracy: Celem pracy była ocena częstości i jakości spożywanych śniadań przez warszawską młodzież w wieku 11 - 15 lat zbadaną w latach 2005 - 2006 oraz wpływ ich spożywania na masę ciała. Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w latach 2005 - 2006 w wylosowanych 22 szkołach i 86 klasach w obrębie całej Warszawy. Łącznie zbadano 1054 uczniów (554 dziewcząt i 500 chłopców). Sposób żywienia oceniono metodą bezpośredniego wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 - godzin. Wyniki: Zawarte w I i II śniadaniach energia i składniki pokarmowe pokrywały w dużych procentach całodzienne zapotrzebowanie. Zapotrzebowanie na energię było realizowane w 17,3 - 20,5%, na białko aż w 24,6 - 43,1%, Zapotrzebowanie na składniki mineralne było pokryte od 14,0 - 34,5% w zależności od składnika i posiłku. Natomiast dzienne zalecenia dla witamin były realizowane w 12,6 - 56,7% w zależności od rodzaju witamin i analizowanych posiłków. Wnioski: I i II śniadania dostarczają znacznych ilości energii i kluczowych składników odżywczych, takich jak: białko ogółem, witaminy: A, C, B₁, B₂, B₆, czy magnez przyczyniając się w znacznym stopniu do lepszej realizacji przez młodzież codziennego zapotrzebowania, jak również stanowiąc znaczną część w odniesieniu do całodziennego spożycia. Istotnie niższe wskaźniki BMI u młodzieży spożywającej śniadania potwierdziły, że niespożywanie śniadań może przyczyniać się do rozwoju otyłości.
Wstęp. W piśmiennictwie zwrócono uwagę na występowanie związku między spożyciem dużych ilości sodu z dietą a wysoką masą ciała. Nadmierne spożycie sodu może przyczyniać się nie tylko do zwiększenia masy ciała, lecz także do przewlekłego stanu zapalnego organizmu, jak również chorób autoimmunologicznych. Cel. Celem pracy była ocena wpływu spożycia soli na masę ciała oraz spożycie napojów ogółem i napojów słodzonych przez warszawską młodzież. Materiał i metody. Zbadano 1054 warszawskich uczniów, w wieku od 11 do 15 lat wylosowanych z 22 warszawskich szkół. Sposób żywienia oceniono metodą bezpośredniego wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godzin. Spożycie sodu obliczono przy zastosowaniu programu komputerowego Dieta 5.0. Występowanie nadwagi i otyłości oceniono na podstawie wskaźnika BMI według klasyfikacji zalecanej przez IOTF (opracowanej przez Cole i wsp. 2000). Wyniki. Średnie spożycie sodu w dietach badanej grupy młodzieży było wysokie. W przeliczeniu na sól wynosiło 8,7 ± 3,8 g/dzień. Jednocześnie stwierdzono występowanie nadmiernej masy ciała u 17,9% młodzieży (w tym nadwagę u 14,8% młodzieży a otyłość u 3,1% uczniów). W czwartym kwartylu spożycia sodu/1000 kcal w porównaniu do każdego z niższych kwartyli (p < 0,05) stwierdzono istotnie wyższe wskaźniki BMI u wszystkich uczniów. Ponadto w czwartym kwartylu spożycia sodu występowało istotnie (p < 0,04) wyższe spożycie napojów, w tym napojów słodzonych w porównaniu do każdego niższego kwartyla sodu. Wnioski. Ograniczenie spożycia soli, poprzez zmniejszone zapotrzebowanie na napoje słodzone, może wpłynąć na obniżenie tendencji wzrostowej w nasileniu otyłości i nadwagi u dzieci i młodzieży.
W grupie 1433 osób w zróżnicowanym wieku analizowano częstotliwość spożywania posiłków i epizodów „pojadania ". Stwierdzono, że ponad 90% osób spożywa co najmniej trzy posiłki główne; śniadanie, obiad i kolację. Najczęściej spożywano 4 posiłki dziennie. Od 40-70% osób w zależności od wieku wykazywało epizody „pojadania " między posiłkami głównymi. Osoby spożywające mało posiłków (1-2) często pojadały. W związku z nowymi poglądami o wpływie częstości spożywania posiłków na wiele aspektów stanu zdrowia, problem częstości spożywania posiłków powinien znaleźć odzwierciedlenie w działalności oświatowej i edukacyjnej.
Celem pracy było określenie częstości występowania niedokrwistości u dziewcząt i młodych kobiet w powiązaniu z analizą zawartości w dziennych racjach pokarmowych żelaza oraz innych składników odżywczych, mogących wpływać na jego przyswajalność. Badaniami objęto 200 dziewcząt w wieku pokwitania (11-15 lat) i 97 kobiet 20-23-letnich wylosowanych z Warszawy oraz 52 dziewczęta (11-15 lat) z podwarszawskiej wsi, korzystające z pomocy opieki społecznej. Średni poziom hemoglobiny u dziewcząt i młodych kobiet z Warszawy wynosił odpowiednio 14,0 g/dl i 13,7 g/dl, natomiast u dziewcząt z ubogiego, wiejskiego środowiska był znacznie niższy (12,5 g/dl). Niedokrwistości nie stwierdzono w grupie dziewcząt z Warszawy. Wśród młodych kobiet odsetek osób z niedokrwistością wyniósł 6,3%, natomiast u dziewcząt z podwarszawskiej wsi aż 29,6%. Również w tej grupie najniższe było spożycie wszystkich analizowanych składników odżywczych.
Celem pracy była ocena częstości występowania otyłości u kobiet w wieku starszym w powiązaniu z wybranymi elementami ich stylu życia. Badania przeprowadzono u losowo wybranych 128 kobiet w wieku 59-61 lat i 171 kobiet w wieku 69-71 lat. Otyłość (BMI ≥ 30) stwierdzono u 28,1% kobiet w wieku 59-61 lat i 36,8% badanych w wieku 69-71 lat. Młodsze kobiety (59-61 lat) o prawidłowej masie ciała lub z nadwagą istotnie częściej niż otyłe (p<0,05) oceniały swój stan zdrowia jako bardzo dobry lub dobry i częściej niż otyłe paliły papierosy w przeszłości lub obecnie (p<0,05). Bez względu na wiek, duża aktywność fizyczna częściej (p<0,05) charakteryzowała kobiety o prawidłowej masie ciała i z nadwagą niż otyłe. Nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic w strukturze diet badanych kobiet. Wartość energetyczna oraz zawartość składników odżywczych w dietach kobiet otyłych, chociaż nieistotna statystycznie, była niższa w stosunku do wartości stwierdzonej w dietach pozostałych kobiet.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.