Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano skład chemiczny oraz jakość sensoryczną i mikrobiologiczną 4 nowych koncentratów past instant (2 kanapkowych i 2 deserowych) z udziałem preparowanej fasoli czerwonej Red Kidney. Za pomocą metod standardowych lub opisanych w literaturze oznaczono w koncentratach zawartość: wody, białka, tłuszczu, węglowodanów, popiołu i soli, a także właściwości antyoksydacyjne (zawartość polifenoli, tanin, aktywności antyoksydacyjnej) oraz przeprowadzono analizę mikrobiologiczną. Oceniono także jakość sensoryczną past przygotowanych z koncentratów, stosując metodę punktową. Stwierdzono, że wszystkie koncentraty past charakteryzowały się wysoką zawartością białka i popiołu ogólnego, przy czym zawartość tych składników w pastach kanapkowych była odpowiednio 1,5 i 2,5-krotnie wyższa niż w pastach deserowych. Wszystkie produkty wykazywały też dobrą aktywność antyoksydacyjną, mierzoną metodami z ABTS i DPPH. Jakość mikrobiologiczna badanych koncentratów była zgodna z wymaganiami dla koncentratów spożywczych. Jakość sensoryczna zarówno past kanapkowych, jak i deserowych została oceniona bardzo dobrze. Pasty z udziałem preparowanej fasoli Red Kidney są produktami o wysokiej wartości odżywczej, a także wykazują dobre właściwości przeciwutleniające. Bardzo dobra jakość sensoryczna past otrzymanych z koncentratów wskazuje, że produkty te mogłyby poszerzyć rynkowy asortyment żywności wygodnej i przyczynić się do zwiększenia spożycia nasion strączkowych.
Badano skład chemiczny oraz jakość sensoryczną i mikrobiologiczną 4 nowych koncentratów instant z udziałem ekstrudowanej kaszy jęczmiennej. W badaniach zastosowano standardowe metody i oznaczenia. W suchych koncentratach stwierdzono zróżnicowany poziom zawartości białka, tłuszczu, popiołu ogólnego i soli, co wynikało głównie z różnych ilości znajdującej się w nich kaszy jęczmiennej. Jakość mikrobiologiczna tych produktów była zgodna z wymaganiami w odniesieniu do koncentratów spożywczych. Gotowe do spożycia produkty cechowały się atrakcyjnym wyglądem i barwą, odpowiednią konsystencją oraz właściwym w odniesieniu do danego asortymentu smakiem i zapachem. Charakteryzowały się też dobrą, z żywieniowego punktu widzenia, strukturą wykorzystania energii.
Opracowano nowy błyskawiczny produkt pomocny w diecie nisko- kalorycznej, składający się z surowców węglowodanowych i białkowych z dodatkiem naturalnych składników smakowo-zapachowych. Określono jego wartość odżywczą i energetyczną. Przeprowadzono ocenę konsumencką i badania kliniczne.
W artykule przedstawiono charakterystykę i sposób otrzymywania bezcukrowych koncentratów deserów instant: galaretek, kisieli i budyni. Omówiono kryteria doboru zamiennych substancji słodzących i wypełniających do tego typu produktów, niezbędnych do zapewnienia jakości sensorycznej i technologicznej, porównywalnej z tradycyjnymi deserami z cukrem. Zwrócono uwagę na możliwości rozszerzenia krajowej oferty rynkowej o nowe, słodkie produkty z grupy wygodnej żywności bezcukrowej.
Celem pracy była ocena wybranych cech fizycznych chleba bezglutenowego z udziałem mąki grochowej instant i przetworów gryczanych, w porównaniu z handlowymi chlebami bezglutenowymi i tradycyjnym chlebem pszenno-żytnim. Materiał badawczy stanowiły chleby wypieczone z 4 rodzajów koncentratów: dwa doświadczalne z udziałem preparowanej mąki grochowej, mąki gryczanej i otrąb gryczanych oraz, dla porównania, dwa chleby z koncentratów handlowych – bezglutenowy i pszenno-żytni. Ocenie wybranych cech fizycznych poddano też dwa gotowe handlowe chleby bezglutenowe i chleb pszenno-żytni. Po wypieku chlebów otrzymanych z koncentratów określono ich objętość (V100) oraz wyznaczono upiek i całkowitą stratę piecową. We wszystkich produktach określono cechy miękiszu: twardość i ściśliwość (test TPA), porowatość wg skali Dallmana i wilgotność po 3 h, 24 h i 48 h od wypieku. Objętość V100 chlebów z mąką grochową i przetworami gryczanymi była mniejsza niż chlebów otrzymanych z koncentratów handlowych, natomiast upiek, całkowita strata piecowa i porowatość miękiszu nie różniły się istotnie statystycznie. Wilgotność badanych chlebów była charakterystyczna dla poszczególnych rodzajów pieczywa. Po wypieku chleby z mąką grochową i przetworami gryczanymi wykazywały większą twardość i ściśliwość miękiszu niż chleby otrzymane z koncentratów handlowych. Podczas przechowywania obserwowano wolniejsze czerstwienie chlebów doświadczalnych niż handlowego chleba bezglutenowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.