Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 235

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 12 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mieso jagniece
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 12 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawione są działania w kierunku odbudowy rynku mięsa jagnięcego. Od strony podażowej i popytowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przygotowywany „Program odbudowy i zrównoważonego rozwoju owczarstwa”. Zwraca się w nim uwagę na możliwość wprowadzenia owiec na tereny objęte ASF, jak również zagospodarowania naturalnych łąk i pastwisk. Dodatkowo celem programu jest utworzenie pełnego łańcucha produkcyjnego, który został opisany w artykule, czyli od rolników, przez produkcję, ubój i przetwórstwo oraz wykorzystanie produktów dodatkowych, aż do klienta końcowego. Bez wsparcia na poziomie rządowym realizacja takiego programu wydaje się niemożliwa, szczególnie w zakresie strony popytowej rynku.
Celem podjętych badań było określenie wpływu różnych systemów utrzymania dwu genotypów owiec na wybrane parametry jakości mięsa jagnięcego. Materiał doświadczalny stanowiły tryczki pochodzące od maciorek polskiej owcy nizinnej odmiany uhruskiej i maciorek linii syntetycznej BCP. Maciorki jak i ich potomstwo utrzymywane były w dwu systemach: alkierzowym i pastwiskowym. Wykoty odbywały się na przełomie kwietnia i maja. Jagnięta w trakcie odchowu przy matkach, zarówno w grupie alkierzowej jak i pastwiskowej dokarmiano gniecionym owsem i sianem. Po uzyskaniu przez tryczki masy ciała 25-28 kg z każdej badanej grupy i genotypu zostało ubite po 5 sztuk. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że maciorki linii BCP i maciorki polskiej owcy nizinnej są w pełni przydatne do produkcji wysoko wydajnych jagniąt rzeźnych zarówno w systemie pastwiskowym jak i alkierzowym. Wysokie noty oceny sensorycznej mięsa tryczków grupy pastwiskowej są dodatkowym atutem i potwierdzają wyśmienite walory smakowe mięsa jagniąt, pochodzących z tego typu odchowu.
The types and diameters of muscle fibres, their content in the M. longissimus lumborum, carcass traits and meat quality in lambs of different genotype and age were studied. The growth of lambs was found to determine the increase of muscle fibre diameter of all three age groups and fibre transformation was dependent on the glycolytic metabolism. Surface of muscle cross-sectional area of the M. longissimus lumborum was increasing with lamb age. Yield of meat and its fat content were found the lowest in the Polish merino lambs of the youngest age, and their meat demonstrated lower water holding capacity than that noted in the hybrid lambs. Cholesterol content in meat of the experimental groups of lambs was substantially lower (13.07 mg/100g to 27.7 mg/100g) than that reported by other authors (62.4 mg/100g).
Głównym celem artykułu jest przedstawienie zmian w produkcji mięsa jagnięcego w UE, zaś celami szczegółowymi – ukazanie zmian w pogłowiu owiec oraz produkcji mięsa jagnięcego w UE i jego rozdysponowaniu, spożyciu oraz cenach tego rodzaju mięsa, jak również ukazanie występującego zróżnicowania w poszczególnych krajach. Okres badawczy dotyczył lat 2007-2016.
Celem pracy była charakterystyka jakości tusz i mięsa pozyskiwanych z jagniąt rasy wrzosówka, żywionych mieszanką z udziałem nasion lnu. Badaniami objęto 20 jagniąt (tryczków) ze stada objętego programem ochrony zasobów genetycznych. Po osiągnięciu 120 dni życia zwierzęta podzielono na dwie grupy żywieniowe, po 10 osobników w każdej. Tryczki otrzymywały siano łąkowe i słomę do woli oraz około 0,3 kg mieszanki treściwej na jagnię. W grupie kontrolnej była to mieszanka CJ, w grupie doświadczalnej do mieszanki wprowadzono 5 % nasion lnu paszowego. Po zakończeniu tuczu przeprowadzono ubój. Ocena użytkowości rzeźnej obejmowała ocenę poubojową tusz, określenie udziału wyrębów oraz składu tkankowego udźca. Oznaczenia składu chemicznego przeprowadzono na mięśniu najdłuższym grzbietu. Stwierdzono, że zastosowana pasza nie miała wpływu na przyrosty masy ciała jagniąt oraz parametry tuszy. Na podstawie analizy składu tkankowego udźca stwierdzono około 1,5 raza większe otłuszczenie tego wyrębu w przypadku zwierząt żywionych mieszanką treściwą z 5-procentowym dodatkiem lnu. Nie stwierdzono różnic w podstawowym składzie mięsa. Żywienie miało natomiast wpływ na profil kwasów tłuszczowych. Tłuszcz śródmięśniowy jagniąt, których paszę wzbogacono w len, zawierał o 0,68 p. p. kwasu linolenowego więcej, co wpłynęło na zwiększenie puli kwasów PUFA-3 o 1,2 p. p., a w konsekwencji na obniżenie stosunku kwasów n-6/n-3 wobec grupy kontrolnej odpowiednio: o 3,11 i 4,99.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 12 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.