Bardzo istotnym czynnikiem środowiskowym wpływającym na jakość mięsa są warunki związane z obrotem przedubojowym. Omawiając zasady postępowania z bydłem w czasie obrotu przedubojowego należy zwrócić szczególną uwagę na transport bydła do zakładów mięsnych lub do punktów skupu. Transport i związane z nim przepędy powodują duży stres, który wpływa niekorzystnie na organizm zwierząt. Należy pamiętać, że podczas opasu zwierzęta przebywały najczęściej w jednym pomieszczeniu i były obsługiwane przez te same osoby. Natomiast w obrocie przedubojowym następuje nagła zmiana warunków bytowania, co wywołuje często duży stres u zwierząt, a w konsekwencji może spowodować straty masy zwierząt i pogorszenie jakości mięsa, a nawet doprowadzić do ich śmierci.
Konsumenci oczekują od producentów żywności łatwej w przygotowaniu, o odpowiednich walorach odżywczych i smakowych, a przede wszystkim bezpiecznej. Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego należą do najbardziej podatnych na zmiany mikrobiologiczne, co przyczynia się do ograniczenia ich trwałości.
Badania przeprowadzono na 167 tuszach buhajków rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej (phf), które od masy 70 ÷100 kg opasano intensywnie z dużym udziałem pasz treściwych oraz z dodatkiem siana lub słomy. Ubój przeprowadzono po uzyskaniu przez buhajki masy około 570 kg. Tusze buhajków rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej zostały zakwalifikowane do klasy O (52,44 %), O+ – 17,48 % i O- – 4,90 % oraz do klasy R (11,89 %) i R- (13,29 %). Buhajki, których tusze po uboju miały najlepsze uformowanie (klasa R) charakteryzowały się najmniejszą średnią masą w czasie zakupu, największymi przyrostami dobowymi podczas opasu oraz najwyższym wskaźnikiem wydajności rzeźnej. Mniej korzystnymi wartościami tych cech charakteryzowały się buhajki, których tusze zakwalifikowano do klasy O-. Tusze buhajków, które osiągnęły wyższą klasę uformowania, charakteryzowały się większym udziałem elementów kulinarnych o wyższej wartości handlowej i mniejszym udziałem kości w tuszy, co powinno być uwzględniane przy ustalaniu cen skupu bydła, jak i w obrocie handlowym tuszami. Mięso uzyskane z buhajków rasy phf, niezależnie od klasy uformowania, charakteryzowało się dobrą jakością. Zawierało powyżej 1 % tłuszczu śródmięśniowego, miało prawidłową wartość pH nieprzekraczającą 5,8 oraz zbliżone cechy sensoryczne.