Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wybor zywnosci
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano rodzaj oraz porównano ważkość 14 czynników wpływających na wybór warzyw i owoców spożywanych przez osoby dorosłe o różnym statusie zatrudnienia. Badaniami objęto 221 osób w wieku 35,9±12,3 lat. W ocenie ważkości czynników wyboru zastosowano test oparty na 3-punktowej skali hedonicznej. Status zatrudnienia osób dorosłych (bezrobotni lub pracujący) nie wpływał na uszeregowanie oraz ważkość czynników wy bom warzyw i owoców, z wyjątkiem jakości w wyborze owoców. Głównymi determinantami wyboru warzyw i owoców przez badane osoby dorosłe były czynniki sensoryczne i jakościowe, w tym świeżość, smak, jakość, trwałość, wygląd zewnętrzny i wpływ na zdrowie. Czynniki ekonomiczne miały mniejsze znaczenie.
Oceniono wartość energetyczną posiłków spożywanych przez konsumentów w gastronomii systemowej i określono, czy informacja o wartości odżywczej wpływa na wybór dań. Badania zostały przeprowadzone przy pomocy ankiet w grupie 600 przypadkowych konsumentów w wybranej sieci warszawskich restauracji McDonald’s. W badanych restauracjach respondenci dostarczali z posiłkiem średnio 765 kcal, a niektórzy nawet do 2880 kcal. Stwierdzono, że czynniki, tj.: wiek, płeć, i wykształcenie istotnie statystycznie wpływają na wartość energetyczną spożywanych posiłków. Kobiety spożywały mniej kaloryczne posiłki niż mężczyźni. Natomiast osoby poniżej 30 roku życia zamawiały bardziej kaloryczne posiłki niż pozostałe. Tylko 14,5% respondentów wskazało, że informacja o wartości energetycznej wpłynęła na wybór żywności. Należy podkreślić, że badani deklarowali, iż w tego rodzaju restauracjach bywają zwykle od jednego do kilku razy w miesiącu. Ze względu na małą częstotliwość korzystania z tego rodzaju gastronomii wydaje się, że nie jest to sytuacja szczególnie niekorzystna ze względów zdrowotnych. Podawanie informacji żywieniowej w polskich zakładach typu fast food dotychczas nie wpłynęło na bardziej prozdrowotne wybory posiłków przez konsumentów.
Wprowadzenie: Konsumenci zachowują się w sposób zróżnicowany wobec poszczególnych produktów spożywczych. Żywność stanowi środek do zaspokajania nie tylko podstawowych potrzeb energetycznych organizmu, lecz także wtórnych, warunkowanych między innymi uznawanymi wartościami i stylem życia. Cel pracy: Celem pracy było określenie kryteriów i uwarunkowań wyboru żywności przez studentki. Materiał i metody: W badaniu wzięło udział 2291 studentek I oraz II roku studiów uczelni warszawskich z następujących kierunków: wychowanie fizyczne (wf, n = 754), fizjoterapia (f, n = 744, dietetyka (d, n = 476) i turystyka (t, n = 317). Badania przeprowadzono stosując metodę kwestionariusza ankiety w wywiadzie bezpośrednim. Kwestionariusz ankiety składał się z części ogólnej (dane biometryczne) oraz pytań dotyczących kryteriów wyboru żywności (w systemie pytań zamkniętych z możliwością wyboru jednej lub kilku odpowiedzi). Wyniki: Analiza danych pozwoliła stwierdzić, że przy wyborze żywności respondentki zwracały szczególną uwagę na cenę produktu (z wyjątkiem studentek kierunku dietetyka) i termin przydatności do spożycia. Kryterium z najmniejszą liczbą wskazań była reklama produktów w mediach oraz rodzaj opakowania produktu. Wnioski: Cena produktu oraz ich termin przydatności do spożycia są głównymi czynnikami wpływającymi na wybór żywności przez młodych konsumentów.
Dokonano przeglądu literatury dotyczącej zmian percepcji sensorycznej u osób starszych i ich znaczenia żywieniowego. Zmiany w chemopercepcji zachodzące z wiekiem, zarówno w kategoriach intensywności jak i hedonicznych mają istotny wpływ na wybór żywności oraz fizjologię żywienia. Zmiany te objawiają się obniżeniem wrażliwości, zdolności rozpoznawania bodźców smakowych i zapachowych oraz przesunięciem optymalnie pożądanych ich natężeń. Wielkość tych zmian z wiekiem jest specyficzna w odniesieniu do różnej jakości bodźców oraz indywidualnie wysoce zróżnicowana. Znaczna niejednolitość metodyki prac eksperymentalnych w tym zakresie powoduje trudności w ilościowym oszacowaniu wymienionych zjawisk.
7
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Kryteria wyboru żywności

67%
Na rynku żywności występuje nadwyżka podaży nad popytem. Istniejący stan nierównowagi skłania producentów do poznawania kryteriów wyboru żywności przez konsumentów, aby sprostać ich oczekiwaniom, a tym samym skutecznie konkurować na tym rynku. Celem pracy było określenie preferencji i kryteriów wyboru żywności na podstawie wyników badań przeprowadzonych wśród konsumentów z rejonu południowo-wschodniej Polski. Stwierdzono, że przy wyborze żywności konsumenci zwracali uwagę przede wszystkim na termin przydatności do spożycia (93,7 % wskazań), cenę (63, 6 %) i jej skład (62,2 %). W bardzo małym stopniu interesowały ich informacje o wyprodukowaniu zgodnie z zasadami HACCP/ISO 22000 (11,9 %). Kobiety częściej niż mężczyźni zwracały uwagę na skład produktu – 69 % kobiet biorących udział w badaniu wybrało tę odpowiedź (p = 0,05). Osoby legitymujące się wykształceniem wyższym (51,1 % wskazań) częściej niż pozostali respondenci zwracały uwagę na ten element znakowania żywności. Mieszkańcy miast przywiązywali większą wagę do składu wybieranych produktów niż mieszkańcy wsi. Skład produktu był szczególnie ważny dla osób z gospodarstw o miesięcznym dochodzie wynoszącym powyżej 1600 zł netto na osobę. Ten element oznakowania etykiet był najmniej ważny dla respondentów z gospodarstw o dochodzie do 800 zł. Dla tych konsumentów czynnikiem wpływającym na zakup żywności była przede wszystkim cena. Na informację o wyprodukowaniu wyrobu zgodnie z zasadami HACCP/ISO 22000 większą uwagę zwracały kobiety (76,5 % wskazań). Była ona również ważna przy wyborze produktu spożywczego dla respondentów w wieku powyżej 40 lat (38,2 % wskazań).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.