Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  quality feature
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono ocenę wybranych wyróżników jakości ziarna pszenicy twardej odmiany Floradur. Materiał badawczy stanowiły próby ziarna pochodzące z doświadczenia polowego, w którym wysiewano pszenicę twardą w różnych systemach uprawy roli (płużnym i bezpłużnym) i dawkach azotu (90 i 150 kg·ha-1). Określono: zawartość białka ogółem, gluten mokry, gęstość ziarna (masa hektolitra), wyrównanie, szklistość, zawartość popiołu całkowitego i liczbę opadania. Stwierdzono, że większy wpływ na jakość ziarna pszenicy wywiera nawożenie azotem niż uprawa roli. Wysoka dawka azotu (150 kg·ha-1), w stosunku do standardowej (90 kg·ha-1) zwiększała zawartość białka i glutenu w ziarnie, gęstość i wyrównanie ziarna, szklistość ziarna oraz zawartość popiołu całkowitego. Systemy uprawy roli (płużny i bezpłużny) w niewielkim stopniu różnicowały jakość ziarna. Wyjątek stanowi wyrównanie ziarna, które na obiektach uprawy płużnej było lepsze niż w uprawie bezpłużnej.
Celem pracy było zbadanie wpływu dodatku inuliny na cechy jakościowe jogurtów. W trzech seriach wyprodukowano przy użyciu szczepionki ABT1 trzy rodzaje jogurtu: naturalny jako próbę kontrolną i dwa z dodatkiem 1% i 3% inuliny. Badano cechy strukturalne, cechy organoleptyczne, kwasowość, pH, a także liczebność Str. thermophilus, L. Acidophilus oraz Bifidobacterium w produktach świeżych , przechowywanych tydzień i dwa tygodnie. Stwierdzono korzystny wpływ 1% dodatku inuliny na cechy organoleptyczne i teksturę jogurtu.
W pracy przeprowadzono ocenę fizykochemiczną i sensoryczną suszonych produktów przekąskowych z mięsa wołowego. W dwóch różnych wyrobach tego typu ("Beef Jerky Original" oraz "Beef Jerky Sweet & Hot") oznaczono zawartość: suchej masy, białka, tłuszczu, chlorku sodu, azotanów(III) oraz określono aktywność wody. Wykonano ocenę sensoryczną przekąsek metodą 5-punktową przez zespół oceniający, jak również ocenę preferencji konsumenckiej z wykorzystaniem opracowanej ankiety. Stwierdzono, że przekąski charakteryzowały się swoistymi, zbliżonymi cechami jakościowymi. Zawierały one ponad 50% białka, około 3,6% tłuszczu i około 6,0% chlorku sodu. Duża zawartość suchej masy (około 80%) i obniżona aktywność wody (0,7-0,8) czynią z przekąsek wołowych wygodne produkty rynkowe. Wyroby te charakteryzowały się dobrą jakością sensoryczną, uzyskując w 5-punktowej skali oceny ogólne 3,92 i 3,62 pkt., odpowiednio w przypadku przekąski o smaku oryginalnym i przekąski o smaku słodko-pikantnym. W badaniach preferencji konsumenckich, przekąska o smaku oryginalnym uzyskała większą akceptację respondentów niż o smaku słodko-pikantnym, a ankietowani najczęściej określali swą gotowość do zakupu obu badanych produktów słowem "czasami".
W ścisłym doświadczeniu polowym przeprowadzonym w latach 1995-1997 badano wpływ herbicydów na wybrane cechy jakościowe bulw ziemniaka. Herbicydy spowodowały obniżenie zawartości suchej masy i skrobi oraz podwyższenie witaminy C i azotu ogólnego w bulwach. Stwierdzono także wpływ herbicydów na wzrost plonu suchej masy, skrobi i białka ogólnego.
Przedstawiono wyróżniki jakości technologicznej ziarna dwóch odmian pszenicy jarej (Koksa i Tybalt) w zależności od poziomu stymulacji materiału siewnego zmiennym polem magnetycznym 50 Hz indukcji B = 30 mT przez 8 lub 15 sekund. Badania prowadzono przez trzy lata (2006-2008). Wykazano, że największy wpływ na jakość technologiczną ziarna miał przebieg pogody w okresie wegetacji. Ziarno odmiany Koksa w porównaniu z odmianą Tybalt niezależnie od poziomu stymulacji zawierało istotnie więcej białka, glutenu i popiołu, wyższy był też wskaźnik sedymentacji Zeleny’ego i gęstość ziarna, a mniejsze było wyrównanie ziarna i liczba opadania. Przedsiewna stymulacja polem magnetycznym istotnie zmniejszała tylko wskaźnik sedymentacji Zeleny’ego.
Celem badań było określenie wpływu dodatku tłuszczu, w zależności od zawartości izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, na wybrane cechy jakościowe ciastek francuskich wypieczonych z mąk o różnej wartości wypiekowej. Zakres pracy obejmował ocenę jakości sześciu roślinnych, stuprocentowych tłuszczów różniących się składem kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza zawartością izomerów trans (od 4,1% do 54,2%). Skład kwasów tłuszczowych oznaczono metodą chromatografii gazowej. Zastosowano dwie mąki różniące się liczbami glutenowymi (LG = 34 i LG = 49). Określono, po 24 godz. od wypieku, objętość oraz jakość sensoryczną ciastek francuskich otrzymanych z udziałem badanych tłuszczów. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że wzrost zawartości izomerów trans w tłuszczach nie podnosi znacząco jakości ciastek francuskich otrzymanych z mąki o niskiej wartości wypiekowej. Wzrost zawartości form trans w tłuszczach nie wpływa na wzrost objętości ciastek francuskich z mąki o niskiej wartości liczby glutenowej. Przy zastosowaniu tłuszczów z udziałem izomerów trans na poziomie średnim (9,9 do 27,7%) wykazano poprawę walorów sensorycznych ciastek francuskich z mąki o niższej wartości liczby glutenowej, w porównaniu z ciastkami z mąki o wyższej LG.
Badano ziarno 5 odmian jęczmienia jarego: Rodos, Rambo, Boss, Rodion, Rabel ze zbioru w 1997 roku. Stwierdzono, że odmiany jęczmienia różniły się wyrównaniem ziarna, wydajnością mąki i zawartością białka ogółem. Wykazano, że oceniane odmiany charakteryzują się niską aktywnością alfa-amylazy mierzoną liczbą opadania. Ziarno różnych odmian jęczmienia mało różniło się zawartością skrobi. Mąka jęczmienna odznaczała się wysoką początkową i końcową temperaturą i długim czasem kiełkowania oraz dużą lepkością maksymalną kleików. W czasie przetrzymywania przez 30 minut w stałej temperaturze skrobia ulega rozpadowi, a w czasie chłodzenia amyloza łatwo retrograduje. Badana mąka jęczmienna charakteryzuje się dużą wodochłonnością. Ciasto jęczmienne odznacza się niskimi właściwościami reologicznymi.
W badaniach prowadzonych w latach 1995-1996 oceniano skuteczność działania inhibitora kiełkowania Fazor 80SG na ograniczenie spadku zawartości skrobi i witaminy C oraz wzrostu zawartości cukrów redukujących i sumy cukrów, a także jego wpływ na ciemnienie miąższu surowego i ugotowanego w bulwach przechowywanych przez okres siedmiu miesięcy, w warunkach piwnicy i kopca. Analizując działanie różnych dawek preparatu ustalono dawkę optymalną - 5 kg/ha. Preparat, poprzez ograniczanie procesów kiełkowania, miał korzystny wpływ na zawartość badanych składników.
Czynnikami doświadczenia były: odmiany (Banti, Torka, Kontesa), dawki nawożenia azotowego (50, 100, 150 kg N/ha) i przedsiewna biostymulacja nasion światłem (nasiona nie naświetlane i naświetlane. Oceniano plony ziarna i wyróżniki oceny technologicznej ziarna (białko ogółem, zawartość glutenu mokrego, wskaźnik sedymentacji, indeks glutenu, liczbę opadania zawartość popiołu). Przedsiewna biostymulacja nasion światłem miała istotny wpływ na wielkość plonów ziarna. Pod wpływem tego zabiegu w zależności od obiektu plon ziarna był wyższy w granicach od 0,44 do 1,18 t/ha. Naświetlanie miało istotny wpływ jedynie na wielkość współczynnika sedymentacji.
Celem niniejszej pracy była charakterystyka oraz porównanie wybranych wyróżników jakościowych pasztetów sterylizowanych, wytwarzanych z różnych surowców, na przykładzie siedmiu asortymentów pochodzących z różnych zakładów mięsnych. Oceniono cztery pasztety drobiowe, dwa z mięsa zwierząt rzeźnych oraz jeden z dziczyzny (trzy partie produkcyjne każdego z wyrobów). W pasztetach oznaczano zawartość wody, białka, tłuszczu, NaCl oraz pH, lepkość pozorną i składowe barwy. Dokonywano również oceny sensorycznej. Wszystkie badane pasztety spełniały wymagania Polskich Norm dotyczące limitowanych w nich składników chemicznych (tłuszczu i NaCl). Produkty drobiowe zawierały więcej wody (69,0-71,0%) i mniej tłuszczu (9,9-17,2%) niż pasztety z mięsa dużych zwierząt rzeźnych i dziczyzny (odpowiednio: 55-62,5% i 20,5- 25%). W ocenie sensorycznej najwyższe noty za wszystkie wyróżniki otrzymał jeden z pasztetów drobiowych, natomiast najniżej pod względem smaku oceniono pasztet z dziczyzny. Zaobserwowano istotną statystycznie korelację między oceną sensoryczną smaku a zawartością tłuszczu w pasztetach (r = -0,44, p ≤ 0,05).
Celem badań była ocena wybranych cech jakościowych takich, jak: wartość sensoryczna, zawartość kwasu L(+) mlekowego, kwasowość miareczkowa oraz przeżywalność 10 szczepów bakterii z rodzaju Bifidobacterium w ciągu 21 dni przechowywania w nieukwaszonym i ukwaszonym mleku bifidusowym. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że jedynie chłodnicze warunki przechowywania mleka bifidusowego zapewniają utrzymanie prawidłowej jakości produktu. Wszystkie badane szczepy produkują prawie wyłącznie izomer L(+) kwasu mlekowego. Udział procentowy tego kwasu w całej puli kwasu mlekowego wynosi po 21 dniach niezależnie od warunków przechowywania powyżej 90%.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.