Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Herba Polonica
|
2006
|
tom 52
|
nr 4
146-152
Historię palenia tytoniu najczęściej łączy się z odkryciem Ameryki, chociaż tytoń i jego wykorzystywanie przez ludzi ma dłuższą tradycję. Tytoń, roślina nie znana w cywilizacji śródziemnomorskiej, w ciągu ostatnich 500 lat zrobił zawrotną karierę światową, co wywołało skutki zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej. Ogromne korzyści z uprawy tytoniu, uzyskiwane w wyniku bezwzględnego wykorzystywania niewolników przywożonych z Afryki, tworzyły bogactwo USA, ale i państw europejskich —Anglii, Hisz­panii i Portugalii. Z drugiej strony, popyt na tytoń był wynikiem nieuzasadnionej wiary w jego moc leczniczą, uprzedzeń religijnych, mody i zwyczajów towarzyskich, a przede wszystkim upowszechniającego się uzależnienia.
Celem pracy było określenie trendów w stosowaniu suplementów diety przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz wpływu suplementacji na realizację zaleceń żywieniowych. Badaniami objęto łącznie 1545 osób (1048 kobiet i 496 mężczyzn) w wieku 20-28 lat. Analizę prowadzono w okresie od 2004 do 2008 roku. Dane dotyczące stosowanej suplementacji uzyskano w czasie badania sposobu żywienia metodą wywiadu z ostatnich 24 godzin. Suplementowanie diet stwierdzono u 35,1% kobiet i 26,0% mężczyzn. Badani najczęściej sięgali po preparaty wieloskładnikowe, witaminowo-mineralne (32,9% kobiet i 38,5% mężczyzn) i jednowitaminowe (około 19%). Większość (69,8% kobiet i 68,2% mężczyzn), przyjmowało jeden preparat, co czwarta badana osoba stosowała jednocześnie dwa różne suplementy. Witaminy i składniki mineralne pochodzące z suplementów zwiększały stopień realizacji normy od 5% do 170%. Stwierdzono przekroczenie najwyższego tolerowanego poziomu w diecie dla witaminy A, żelaza, cynku i folianów.
Celem badania była identyfikacja i ocena stopnia nasilenia wybranych czynników ryzyka otyłości i chorób współistniejących. W badaniu wzięło udział 610 osób w wieku 20-26 lat z różnych wydziałów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Stwierdzono, iż 35,8% mężczyzn i 5,7% kobiet ma nadmierną masę ciała. Co trzeci student i co piąta studentka dostarcza z dietą zbyt dużych ilości energii w stosunku do zapotrzebowania. 58% racji pokarmowych kobiet i 74% racji pokarmowych mężczyzn zawiera tłuszcz ogółem w ilości przekraczającej 30% energii z tego składnika. Większość badanych diet charakteryzuje się zbyt wysoką podażą nasyconych kwasów tłuszczowych i zbyt niskim spożyciem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Aktywność ruchowa studentów jest niezadowalająca. Niewielki odsetek badanych uprawia sport; najczęściej podejmowane są wysiłki o małej intensywności, z reguły niesystematycznie.
Biopierwiastki są niezbędnymi składnikami naszej diety, mimo że bezwzględna ich zawartość w organizmach i produktach żywnościowych jest niewielka. Podstawową cechą składników mineralnych jest udział w regulacji większości procesów przemiany materii i energii w charakterze koenzymów lub substancji biologicznie czynnych. Inną istotną cechą pierwiastków śladowych jest konieczność dostarczenia ich organizmowi wraz z pożywieniem [19]. W pracy oceniono podaż wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, cynku i miedzi w grupie dzieci z klas IV-VI wybranych łódzkich szkól podstawowych w zwyczajowo spożywanych racjach pokarmowych. Wyniki spożycia wskazują na niedostateczne spożycie większości biopierwiastków, za wyjątkiem fosforu, stwarzając tym samym wyższe ryzyko powstania niedoborów z towarzyszącymi konsekwencjami zdrowotnymi, obserwowanymi także w życiu dorosłym.
Celem pracy była kompleksowa ocena stanu odżywienia młodzieży. Zbadano 273 osoby, w tym 136 uczniów szkól ponadgimnazjalnych w wieku od 17 do 21 lat oraz 137 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w wieku 22 - 27 lat. Ocenę stanu odżywienia przeprowadzono w oparciu o pomiary somatometryczne, wskaźniki względne i badanie lekarskie. Zaobserwowano, że u ok. 20% badanych występują zaburzenia stanu odżywienia.
Celem pracy była ocena spożycia składników odżywczych u dzieci z niedoborem masy ciała i wzrostu. Ocenie poddano 46 dzieci ( 30 dziewcząt i 16 chłopców) hospitalizowanych w Klinice Pediatrii z powodu niedoboru masy ciała, i niższego niż rówieśnicy wzrostu, po wykluczeniu innych przyczyn chorobowych. Ol każdego dziecka zbierano 3-krotnie 24 godzinny wywiad żywieniowy. Wywiady poddano analizie za pomocą programu komputerowego DIETA 2.O., a wyniki porównywano z normami żywieniowymi. Oceny rozwoju somatycznego dzieci dokonano za pomocą pomiarów antropometrycznych i wykorzystaniem siatek centylowych Analiza uzyskanych wyników wykazała szereg nieprawidłowości w sposobie żywienia dzieci. Dzienna racja pokarmowa dzieci charakteryzowała się niskim spożyciem energii i większości składników odżywczych w stosunku do zalecanych norm żywieniowych, co mogło być jedną z istotnych przyczyn niedostatecznego stanu odżywienia i zaburzeń rozwoju somatycznego.
Celem pracy była ocena stanu odżywienia kwasem foliowym w grupie młodzieży akademickiej. Zbadano 178 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w wieku 20-26 lat. Oszacowano wielkość pobrania folianów z dietą oraz stężenie kwasu foliowego w surowicy krwi i w erytrocytach. Uzyskane wyniki pozwalają na stwierdzenie, iż spożycie folianów w badanej grupie młodzieży akademickiej jest nieadekwatne do zapotrzebowania. Przeciętne stężenie kwasu foliowego w surowicy u mężczyzn kształtuje się na poziomie 7,77 ng/ml, u kobiet - 8,64 ng/ml, zaś w erytrocytach odpowiednio 297,90 ng.ml oraz 305,85 ng/ml. Ryzyko niedoboru kwasu foliowego stwierdzono u 14,5% kobiet i 19,4% mężczyzn, zaś deficyt kwasu foliowego w tkankach - u 0,9% badanych kobiet.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.