Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Codzienne funkcjonowanie wiąże się z procesem percepcji i oceny otoczeniaCzynmkam, determinującymi ten przebieg są najczęściej warunki w jakich się on odbywa oraz poglądy ukształtowane przez wychowanie, publikatory, krąg kulturowy i aktualne relacje społeczne. Istotne więc jest prześledzeń,e procesu percepcji osób z nadwagą, z punktu widzenia czynników psychologicznych, które przyczymają się do tworzenia sądów i stereotypów w tym zakresie.
Anoreksja nerwowa to zaburzenie jedzenia, którego ofiarami są w 95 % dziewczęta i młode kobiety, między 13 a 20 rokiem życia. Podstawową metodą w leczeniu anoreksji jest psychoterapia, której celem jest zrozumienie problemów psychicznych, leżących u podstaw choroby. Zastosowanie skojarzonego procesu terapeutycznego obejmującego leczenie farmakologiczne, żywieniowe oraz psychoterapię umożliwiło pełny powrót do zdrowia uczennicy szkoły lotniczej, kandydatki do zawodu pilota.
Ocena stanu odżywienia sportowców stanowi ważny element w planowaniu i realizacji cykli treningowych, szczególnie w sportach ekstremalnych, do których należy zaliczyć także spadochroniarstwo. Celem pracy była antropometryczna ocena stanu odżywienia reprezentacji Wojska Polskiego w sportach spadochronowych. Badaniami objęto 30 żołnierzy zawodowych, mężczyzn w wieku 22-42 lata, uprawiających wyczynowo sporty spadochronowe. Do oceny stanu odżywienia stosowano badania antropometryczne jako metodę łatwą do przeprowadzenia w warunkach naturalnych i powszechnie stosowaną, a dającą duże możliwości interpretacji wyników. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że 4б,7Уо ogółu badanych wykazywało otyłość. Najniższy odsetek otyłych był w najmłodszej grupie wiekowej, podczas gdy ilość skoczków wykazujących otyłość wzrastała wraz z ich wiekiem. Celowym, zatem jest podjęcie stosownych działań przez służbę zdrowia, wśród skoczków spadochronowych, w zakresie żywieniowej profilaktyki otyłości oraz szerzenia żywieniowej oświaty zdrowotnej.
Styl życia jest często kreowany przez media, jako wzorzec do naśladowania. Szczególnie wielu zapracowanych ludzi czerpie informacje dotyczące spraw zawodowych, czy związanych z innymi sferami z aktywności ze specjalistycznych publikacji, adresowanymi do ich grupy zawodowej. Zamieszczane w prasie branżowej reklamy, stają się wyznacznikiem mody w zakresie posiadania samochodu określanej marki, stylu ubierania się, nabywania produktów spożywczych. Zatem percepcja tych dóbr jest przedmiotem rozważań niniejszej pracy.
Zaburzenia związane z przyjmowaniem pokarmów są reakcją na stres powodowany m.in. trudnościami w realizacji życiowych celów i problemami samodzielnego radzenia sobie z nimi. Zatem, zaburzenia jedzenia wynikają z konfliktów interpersonalnych oraz interpsychicznych, u podłoża których znajdują się m. in.: problemy uczuciowe, konflikty związane z zaspokojeniem potrzeby określenia i budowania własnej tożsamości, negatywny obraz własnej osoby, paradoks jednoczesnego odczuwania miłości i nienawiści do własnej rodziny, problemy związane z przebiegiem rozwoju psychoseksualnego i szereg innych.
Wykonywanie zawodów lotniczych wiąże się z dużym obciążeniem emocjonalnym. Redukcja tych napięć powodowanych sytuacjami zawodowymi, bardzo często odbywa się poprzez nadmierne spożywanie pustych kalorii" pod postacią słodyczy. W lotnictwie pracuje ponad 15% pilotów z nadwagą. Така sytuacja wpływa negatywnie zarówno na ich samopoczucie, jak i zdrowie personelu lotniczego oraz może powodować niższą sprawność zadaniową i utrudniać podejmowanie decyzji, szczególnie w krytycznych fazach lotu, ze względu na świadomość ograniczeń powodowanych nadwagą.
W Polsce spożycie wapnia jest zbyt niskie i w niektórych grupach społecznych osiąga zaledwie 50% zalecanych ilości. Rezultatem niedoborów wapnia u dorosłych jest osteopenia lub osteoporoza. Celem pracy byla ocena wpływu 6 miesięcznej suplementacji dziennej racji pokarmowej stosowanej w żywieniu żołnierzy WP 600 mg wapnia, w postaci nektaru mandarynkowo-pomarańczowego, na stan mineralizacji kośćca. W badaniach wzięło udział ogółem 203 młodych mężczyzn pełniących służbę wojskową w jednostkach kawalerii powietrznej. W oparciu o wyniki badań densytometrycznych uwapnienia kośćca stwierdzono, że półroczna suplementacja korzystnie wpływała na gęstość mineralną kości badanych żołnierzy. Wykazano istotny wzrost odsetka żołnierzy, u których gęstość mineralna kości była w normie, z 19,6% na początku służby do 37,3% po 6 miesiącach. Równocześnie nastąpiło wyraźne obniżenie liczby żołnierzy okazujących stan mineralizacji kośćca charakterystyczny dla osteopenii, z 74,5% do 49% badanych.
Celem pracy była ocena stanu odżywienia kobiet będących pacjentkami Warszawskiej Izby Wytrzeźwień Ogółem przebadano 77 kobiet w wieku od 20 do 70 lat. Do oceny stanu odżywienia energetyczno-białkowego kobiet zastosowano wskaźnik Queteleta (BMI). Wykazano, że w grupie kobiet, u których mogą wystąpić objawy niedożywienia, znajdowało się 24,7% badanych. Większość badanych mieściła się w przedziale najmniejszego ryzyka zwiększonej umieralności. Otyłość wykazano u 7,8% z czego 1,3% miała otyłość dużego stopnia.
Celem pracy była ocena wpływu pobytu na obozie szkołeniowo-kondycyjnym pilotów wojskowych na ich stan odżywienia. Badania stanu odżywienia przeprowadzono na początku turnusu i po trzech tygodniach uprawiania sportów zimowych. Badaniom poddano 168 mężczyzn w wieku od 25 do ponad pięćdziesięciu lat. Na podstawie pomiarów wysokości i masy ciała obliczano wskaźnik wagowo-wzrostowy tzw. Body Mass Index (BMI). Ponadto dokonano pomiarów grubości 4 wybranych fałdów skórno-tłuszczowych. W/w parametry posłużyły do kwalifikacji badanych z masą ciała w normie, z nadwagą i otyłością. Stwierdzono, że trzytygodniowy pobyt na obozie szkołeniowo-kondycyjnym spowodował wzrost średniej masy ciała badanych o 0,5 kg. Zmniejszyła się o 2% liczba badanych wykazujących otyłość, natomiast wzrósł odsetek badanych wykazujących nadwagę z 46,9% do 52,4%. Koniecznym jest przeanalizowanie wydatku energetycznego zajęć prowadzonych w WOSzK, a także wartości energetycznej i odżywczej dziennej racji pokarmowej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.