Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano występowanie bakterii chorobotwórczych: pałeczek Salmonella oraz Listeria monocytogenes w różnych rodzajach środków spożywczych pochodzących z obrotu, z rynku warszawskiego. Zbadano 126 próbek różnych rodzajów żywności w tym nietrwałej, jak surówki warzywne, sery twarogowe, kiełbasy surowe, mięso mielone, ciastka oraz o przedłużonym okresie trwałości jak koncentraty i przyprawy. Pałeczki Salmonella w 25 g wykryto w dwóch próbkach mięsa mielonego drobiowego z indyka i w jednej próbce ciastek. Obecność Listeria monocytogenes w 10 g stwierdzono w czterech próbkach: w kiełkach mieszanych, kiełbasie „ metka tatarska ", białej kiełbasie i mrożonym hamburgerze wołowym.
Sprawdzono rozprzestrzenienie Y. enterocolitica w mleku, mięsie i warzywach na terenie Polski. Stwierdzono występowanie tej bakterii w 3,7% próbek mleka niepasteryzowanego, w 13,4% próbek mięsa wieprzowego, w 9,3% próbek mięsa wołowego, w 14,1% próbek mięsa drobiowego oraz 14,9% próbek sałatek przygotowanych z warzyw surowych.
Cel pracy. Celem pracy było oznaczenie zawartości i wzajemnych korelacji pomiędzy wybranymi składnikami mineralnymi w 56. próbkach mleka kobiecego pochodzącego z okresu do 6. miesiąca laktacji. Materiał i metody. Próbki mleka kobiecego (56) uzyskano od matek (w wieku 23-42 lat) zamieszkałych w Warszawie. Żelazo, cynk i miedź oznaczono po mineralizacji na mokro w mineralizatorze mikrofalowym metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej (AAS). Wyniki. Średnia zawartość w 56. próbkach mleka wynosiła: dla Fe - 0,59 ± 0,38 mg/L; dla Zn - 4,45 ± 1,95 mg/L; dla Cu - 0,39 ± 0,19 mg/L. Stwierdzono, że pierwiastki te występują w następujących stosunkach: Fe:Cu - 2,1; Zn:Cu - 13,5. W toku badań nie stwierdzono żadnych korelacji między żelazem, cynkiem i miedzią. Natomiast dodatnia korelacja wystąpiła w przypadku Ca i P z Cu oraz ujemna dla Ca i Mg z Zn. Wnioski. Średnia zawartość analizowanych pierwiastków w badanych próbkach mleka kobiecego mieściła się w przedziale opisywanym w piśmiennictwie naukowym. Brak zależności pomiędzy Zn, Fe i Cu może wynikać z wystarczających zapasów płodowych niemowląt. Przeciwnie, ujemna korelacja pomiędzy Ca i P a poziomem Zn oraz dodatnia zależność Ca i Mg a poziomem Cu może świadczyć o silnych interakcjach między podstawowymi składnikami mineralnymi a procesem wydzielania ich do mleka.
Cel pracy: Celem pracy było oznaczenie zawartości i wzajemnych korelacji pomiędzy wybranymi składnikami mineralnymi w 56 próbkach mleka kobiecego pochodzącego z okresu do 6. miesiąca laktacji. Scharakteryzowano somatometrycznie i demograficznie populację matek i niemowląt biorących udział w badaniach na podstawie ankiety wypełnianej przez matki. Materiały i metody: 56 próbek mleka kobiecego uzyskano od matek (w wieku 23-42 lat) zamieszkałych w Warszawie. Wapń i magnez oznaczono po mineralizacji na mokro w mineralizatorze mikrofalowym metodą AAS a fosfor metodą spektrometryczną Scheelego. Wyniki: Średnia zawartość w 56. próbkach mleka wynosiła: dla Ca: 247,9 ± 70,5 mg/L; dla P: 155,1 ± 36,9 mg/L; dla Mg: 32,4 ± 6,8 mg/L. Oznaczono następujący średni stosunek pierwiastków: Ca: Mg - 7,8; Ca:P- 1,6; Mg:P- 0,22. Wnioski: Średnia zawartość w badanych próbkach mleka kobiecego, wapnia, fosforu i magnezu mieściła się w przedziale opisywanym w piśmiennictwie naukowym. Stosunek Ca:P wynosił 1,6 ± 0,5. Jedynie w dwóch próbkach badanego mleka kobiecego nastąpiło niekorzystne przekroczenie tej wartości do ponad 3:1. W toku badań stwierdzono dodatnią korelację Ca zMg i P.
Werotoksyczne szczepy Escherichia coli (VTEC) są odpowiedzialne za wywoływanie groźnych zachorowań u ludzi począwszy od biegunki krwotocznej aż po groźne w skutkach powikłania - zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS) lub małopłytkową plamicę zakrzepową (TTP). Czasami mogą powodować nawet zejścia śmiertelne. Z danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wynika, że w Europie najczęściej izolowanym serotypem E. coli, wywołującym zachorowania u ludzi, był typ serologiczny 0157. Jednak zachorowania u ludzi są również wywoływane innymi typami serologicznymi, takimi jak 026, 091,0103,0111,0113,0128,0145, 0146. W ostatnim czasie w Niemczech przyczyną epidemii był werotoksyczny szczep Escherichia coli 0104.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.