Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 205

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zachowanie sie czlowieka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
100%
O jakich zasadach dobrego wychowania warto szczególnie pamiętać w kinie? Czego nie powinniśmy robić, by nie zdenerwować innych widzów i nie odebrać im przyjemności płynącej z oglądania filmu? O kinowym savoir-vivrze rozmawialiśmy z Wojciechem S. Wocławem, popularyzatorem wiedzy z zakresu savoir-vivre’u i etykiety w biznesie.
2
100%
W artykule omówiono jeden z kluczowych problemów negocjacji jakim jest rywalizacja i współdziałanie. Nieuświadamianie sobie przez strony jednoczesnego występowania w negocjacjach tych dwóch elementów jest jedną z ważniejszych przyczyn niepowodzeń negocjatorów. Często zachowują się oni w negocjacjach niewłaściwie, ponieważ jednoczesna rywalizacja i współdziałanie sprawia im znaczną trudność. O wiele łatwiej bowiem rywalizować lub współpracować niż rywalizować i współpracować jednocześnie. Problem rywalizacji i współdziałania w negocjacjach omówiony został w artykule w odniesieniu do trzech obszarów: struktury sytuacji negocjacyjnej, ogólnego modelu negocjacji oraz stylów stosowanych przez negocjatorów.
Jak z klasą przeżyć trudne doświadczenie, jakim bez wątpienia jest utrata pracy? Czy wypada żalić się na naszego byłego pracodawcę w sieci? Co zrobić, gdy chcemy udzielić wsparcia i pomóc osobie zwalnianej? Wojciech S. Wocław, popularyzator wiedzy z zakresu savoir-vivre’u i etykiety w biznesie przygotował kilka rad dla naszych czytelników.
Praca jest krótkim przeglądem korzyści wynikających z obecności roślin dla jednostki i społeczności. Wieie badań wykazało, że rośliny mają silny, pozytywny wpływ na zachowanie i zdrowie ludzi. Kontakt wizualny z roślinami wywoływał pozytywne odczucia i przyspieszał wyzdrowienie po stresie, włączając obniżenie ciśnienia krwi i napięcie mięśni. Badania dotyczące widoku z okna wykazały, że ludzie bardziej preferują zieleń niż elementy wytworzone przez człowieka. Niższą częstotliwość występowania symptomów stresu, krótsze pobyty w szpitalu, niższe zużycie silnych środków przeciwbólowych notowano u osób patrzących na zieleń. Wykazano, że rośliny działają jako ważny pochłaniacz gazów, takich jak SO₂, NO₂ i O₃. Niektóre rośliny doniczkowe mogą obniżyć stężenia gazów zanieczyszczających powietrze w pomieszczeniach, takich jak formaldehyd czy benzen, aż o 90%. Chociaż poziom wilgotności w pomieszczeniach wypełnionych roślinami jest wyższy, poziom mikroorganizmów w powietrzu okazał się o ponad 50% niższy niż w pomieszczeniach bez roślin.
Najwyższe kierownictwo organizacji powinno wykazywać silne i widoczne przywództwo oraz zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest by system podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie oparty był na zaangażowaniu wszystkich pracowników w realizację strategii organizacji tak, aby pracownicy mogli być współtwórcami podejmowanych decyzji. W efekcie takiego podejścia do zarządzania przedsiębiorstwem, pracownicy czują się bardziej docenieni, sprawniej realizują cele firmy z którymi się utożsamiają, ponieważ czują się ich współtwórcami.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.