Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 451

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 23 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  calodzienne racje pokarmowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 23 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W całodziennych racjach pokarmowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych o najniższych i średnich dochodach rocznych oznaczono zawartość tiaminy, ryboflawiny i niacyny. Realizacja normy zalecanego dziennego spożycia mieściła się dla tiaminy w zakresie od 55 do 82%, dla ryboflawiny od 52 do 74% a dla niacyny od 66 do 76%.
Mimo olbrzymiego postępu w technice prowadzenia wojen, na polu walki niczym nie można zastąpić żołnierza. Od czasów Aleksandra Macedońskiego przez rzymskie legiony aż do czasów współczesnych żołnierz idący do boju otrzymywał rację żywnościową. Na przestrzeni wieków przybierała ona różne formy. Na progu XXI wieku nadal trwają prace nad optymalnym żywieniem żołnierza na współczesnym polu walki.
Oznaczone analitycznie dzienne pobranie fosforu z pożywieniem przez studentów wynosiło średnio od 1782,8 do 2747,4 mg, co stanowi 2,2 do 3,4 -krotne przekroczenie poziomu bezpiecznego tego pierwiastka. Metodą analityczną oznaczono średnio 2,2 razy więcej fosforu w CRP, niż metoda obliczeniową. Największą ilość P spożywano podczas obiadu. Głównym źródłem w badanych racjach pokarmowych były wyroby mięsne, produkty zbożowe oraz nabiał.
Celem pracy była ocena zmian struktury spożycia poszczególnych grup napojów na przestrzeni czterech lat. Zostały przeprowadzone dwa niezależne badania przy użyciu kwestionariusza pytań. W pierwszym badaniu wzięło udział 1800 osób, w drugim 1008 osób. Wszyscy uczestnicy badania byli w wieku od 15 do 64 lat, średnia wieku uczestników wynosiła 46 lat. Nie stwierdzono znaczących różnic między rokiem 2006 i 2010 w dobowym spożyciu płynów, przy jednoczesnych znacznych różnicach w strukturze spożywanych napojów. Zaobserwowano rosnący trend w spożyciu wody oraz zmniejszenie się ilości wypijanych napojów słodzonych cukrem oraz napojów mlecznych. Zarejestrowano również pojawienie się niekorzystnego trendu spożywania alkoholu zarówno do posiłków, jak i między nimi. Uzyskane wyniki wskazują na potrzebę uwzględnienia działań edukacyjnych mających na celu wzrost wiedzy żywieniowej społeczeństwa w aspekcie spożywania płynów, nie tylko dotyczących ilości, ale i ich rodzaju.
Na podstawie całodziennych jadłospisów, przygotowanych dla sportowców przebywających na zgrupowaniach treningowych w Centralnych Ośrodkach Sportowych, oceniono zawartość energii oraz składników mineralnych takich jak: wapń, fosfor, magnez, cynk i żelazo oraz odniesiono je do zalecanych norm. Stwierdzono, że w trzech ośrodkach całodzienne racje pokarmowe (CRP) dostarczały średnio 4460-4977 kcal (18,7-20,8 MJ), co zabezpieczało pokrycie zapotrzebowania na energię sportowców większości dyscyplin sportu. W jednym ośrodku jadłospisy dostarczały mniej energii - 3730 kcal (15,6 MJ), co mogło być niewystarczające dla zawodników charakteryzujących się dużą masą ciała. Analizowane jadłospisy pokrywały dobowe zapotrzebowanie na ww. składniki mineralne. Zaobserwowano znaczne przekroczenie normy na fosfor (235- 315%), które może mieć niekorzystny wpływ na gospodarkę wapniem. Należy jednak podkreślić, że zalecenia żywieniowe dla sportowców wyczynowych dotyczące zapotrzebowania energię i składniki mineralne są wyższe niż w obowiązujących „Normach żywienia dla ludności w Polsce " i dlatego podaż energii oraz niektórych związków mineralnych może być niewystarczająca. Dotyczy to wapnia, magnezu oraz w przypadku kobiet żelaza.
Badania zawartości energii i białka w całodziennym pożywieniu zostały przeprowadzone wśród 4134 członków losowo dobranych rodzin z terenu całej Polski. Do badań wykorzystano metodę wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godzin. Diety chłopców począwszy od 10 roku życia, dorosłych mężczyzn i dziewcząt w wieku 10-15 lat odznaczał się wartością energetyczną wyższą od zalecanej, w przypadku pozostałych grup była ona bliska normom. Również stosunkowo wysokie było spożycie białka. W ostatnich latach spożycie energii i białka w Polsce wyraźnie wzrosło, zwłaszcza wśród mężczyzn. Ponadto kształtuje się ono na wyższym poziomie niż w populacji brytyjskiej.
Celem przeprowadzonych badań było oszacowanie wielkości pobrania witamin z grupy B (B1, B2, PP, B6, B12 oraz kwasu foliowego) przez młodzież gimnazjalną miejscowości Łącko oraz określenie niedoboru lub nadmiaru tych składników w diecie. Uczniowie (33 dziewcząt i 19 chłopców) w wieku 16-18 lat zostali zakwalifikowani do populacji prowadzącej umiarkowaną aktywność fizyczną. Ocenę pokrycia zapotrzebowania na witaminy z grupy B wykonywano na podstawie 416 wywiadów żywieniowych z ostatnich 24 godz. poprzedzających badanie, przeprowadzanych w ciągu czterech wybranych dni tygodnia, w sezonie jesienno-zimowym i wiosenno-letnim 2005/2006 r. Podstawą oceny wielkości podaży witamin z grupy B było porównanie ilości wykazanych pobrań, na podstawie wywiadów, z odpowiednimi wartościami zawartymi w normie żywieniowej dla badanej populacji. Otrzymane wyniki wskazują na zadowalającą podaż witamin z grupy B w badanej grupie uczniów. Spośród badanych składników tylko niacyna (83-86% normy) i ryboflawina (85% normy w sezonie jesienno-zimowym) w racjach chłopców charakteryzowały się zbyt małą podażą. Wykazano równocześnie odpowiednie spożycie tiaminy (w sezonie jesienno-zimowym) i niacyny w grupie dziewcząt, a w grupie chłopców ryboflawiny (w sezonie wiosenno-letnim) i pirydoksyny. Pozostałe witaminy, w tym foliany, były spożywane w ilościach przekraczających zalecane wartości. Wpływ sezonowości wykazano jedynie w odniesieniu do podaży witaminy B12.
W 1991 roku, posługując się metodą wywiadu 24 godzinnego, zbadano wartość odżywczą całodziennych racji pokarmowych 505 kobiet ciężarnych i 1283 nieciężarnych pracujących umysłowo. Ciężarne przyjmowały z pożywieniem więcej energii i składników odżywczych niż nie będące w ciąży. Poziom większości składników odżywczych w racjach pokarmowych kobiet w I połowie ciąży odpowiadał wartościom zalecanym w normach, z wyjątkiem zbyt wysokiej zawartości energii i tłuszczów, oraz zbyt niskiej magnezu. Natomiast w całodziennym pożywieniu kobiet w drugiej połowie ciąży odnotowano niewystarczające - w porównaniu z zaleceniami - zawartości białka, węglowodanów, wapnia, żelaza, magnezu oraz witamin B1 i B2 Wynikało to przede wszystkim z niezadowalającego spożycia produktów zbożowych, mleka i jego przetworów oraz warzyw i owoców.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 23 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.