Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Biologiczne procesy a ksztaltowanie zyznosci gleby

100%
Biological processes of organic matter tranformation play the major role in development and activity of terrestial ecosystems. These processes are connected with microorganisms and their released enzymes into the soil. The rate of these processes is conjucted with biochemical transformation in the element cycling, as result of passing of inorganic or inamimated organic forms into protoplasmatic compounds, which after their death come back to ekosystem abiotic part. The microorganisms take part in different geochemical processes and thier rate is dependent on microbial activity. Biological activity and fertility of soil are mostly connected with organic matter. Most soil organic matter is derived from plant residues, roots excretions and partly from microbial and microfauna biomase. The rate of mineralization of soil organic matter range, generally, from 2-5% per year. This transformation depends on climatic conditions and applied cultivation system. The effect of the long-term tillage causes a decrease of soil organic matter, which in turn disturbs nutrition cycling, degrades soil fertility and quality. The cultivation of properly chosen plants in the plant rotation system and the application of farmyard manure allow to keep the high productivity of soil.
2
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Rola mikroorganizmów w przemianach azotu w glebie

100%
Pomimo tego, że otaczająca nas atmosfera zawiera około 78% N₂ produkcja żywności na ziemi jest ograniczona z powodu większego niedoboru azotu niż innych składników pokarmowych dla roślin. Azot dostaje się do ekosystemu lądowego i wodnego poprzez wiązanie N₂ gazowego i opady atmosferyczne. Zdolność do wiązania wolnego azotu jest szeroko rozpowszechniona wśród bakterii. Zwykle bakterie wiążące N₂ dzieli się na dwie grupy: wolno żyjące i symbiotyczne. Proces wiązania azotu jest pierwszym stopniem w cyklu krążenia azotu, w którym gazowy azot jest przekształcany do formy amonowej i następnie do aminokwasów, które służą do biosyntezy kompleksów organicznego azotu; przykładem tego są proteiny. Proteiny następnie są degradowane przez bakterie do związków prostszych, takich jak peptydy i aminokwasy, z których jest uwalniany azot nieorganiczny - amoniak, azotyny i azotany. Azotany następnie przekształcane są w N₂ gazowy i w tej formie powraca do atmosfery w procesie denitryfikacji. W ten sposób zamyka się cykl krążenia azotu. Mikroorganizmy odgrywają kluczową rolę w kilkunastu etapach cyklu azotowego.
Przeprowadzono acetonowo-wodną ekstrakcję z liści żółtych i zielonych miłorzębu dwuklapowego w różnych wariantach czasowych oraz temperaturowych. W ekstraktach określono zdolność zmiatania wolnych rodników generowanych przez DPPH (1,1-difenylo-2-pikrylohydrazyl) oraz oznaczono zawartość związków fenolowych. Ekstrakty z liści żółtych otrzymane zarówno we wszystkich wariantach czasowych jak i temperaturowych charakteryzowały się wyższym potencjałem antyoksydacyjny niż ekstrakty z liści zielonych. Analiza statystyczna wykazała, że wydłużenie czasu ekstrakcji powyżej 90 minut dla obu rodzajów liści nie powodowało istotnego zwiększenia zdolności zmiatania rodników DPPH oraz ogólnej zawartości związków fenolowych. Najefektywniejszą temperaturą prowadzenia procesu ekstrakcji była temperatura 40°C.
Przy produkcji, przetwórstwie i transporcie mleka, zarówno w świecie, jak i w Polsce, szczegółowo określone są wymagane warunki sanitarne. Zwraca się uwagę producentom na konieczność podejmowania działań na rzecz dalszej poprawy jakości higieniczniej i zdrowotnej mleka surowego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że systematycznie wzrastają wymagania konsumentów oraz sieci handlowych dotyczące jakości gotowego produktu, a jakość mleka w skupie determinuje jakość i bezpieczeństwo produkowanych wyrobów mleczarskich. Celem niniejszej pracy było porównanie jakości mikrobiologicznej i składu chemicznego mleka surowego skupowanego w okresie od stycznia do listopada 2004 r. na terenie Wielkopolski. Dostawców zróżnicowano na dwie grupy, biorąc pod uwagę wielkość produkcji mleka w tysiącach litrów na miesiąc: gospodarstwa małe produkujące do 3 tys. l oraz gospodarstwa duże produkujące powyżej 100 tys. l miesięcznie. Materiałem badawczym były próby mleka surowego pobrane od 20 dostawców w obu analizowanych grupach. Badania wykonywano co dwa miesiące. W próbach oznaczono ogólną liczbę drobnoustrojów (OLD), liczbę komórek somatycznych (KS) oraz zawartość tłuszczu i białka. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że zarówno jakość mikrobiologiczna, jak i zawartość tłuszczu w mleku surowym różniła się w obu analizowanych grupach. W próbach mleka z małych gospodarstwach rolnych odnotowano obecność OLD na wyższym poziomie aniżeli w próbach mleka z gospodarstw oddających do skupu powyżej 100 tys. l mleka miesięcznie. Wewnątrz grupy małych dostawców stwierdzono większe zróżnicowanie w liczbie KS w mleku niż w próbach od wielkich dostawców. Podobnie, zawartość tłuszczu w surowcu przy mniejszej produkcji była bardziej zróżnicowana, w zależności od miesiąca przeprowadzania analiz, w porównaniu z większymi gospodarstwami. Wykazano istotny wpływ wielkości gospodarstwa i pory roku na zawartość białka w mleku surowym.
Celem badań było porównanie potencjału antyoksydacyjnego ekstraktów wodnych z liści żółtych i zielonych miłorzębu dwuklapowego oraz zielonych morwy białej. W pracy oznaczono zdolność zmiatania wolnych rodników DPPH a także oznaczono zawartość związków fenolowych w otrzymanych ekstraktach. Najlepszymi właściwościami przeciwutleniającymi charakteryzował się ekstrakt sporządzony z żółtych liści miłorzębu dwuklapowego. Posiadał on też najwięcej związków fenolowych w swoim składzie. Mniejszy potencjał antyoksydacyjny miał ekstrakt z morwy białej podobnie posiadał mniej związków fenolowych. Jednak najmniej związków aktywnych oraz najniższym potencjałem antyoksydacyjnym charakteryzował się ekstrakt sporządzony z zielonych liści miłorzębu dwuklapowego.
Przeciwutleniacze są przedmiotem badań naukowych, zarówno klinicznych, jak i żywieniowych. Obecnie stanowią one jeden z czynników utrwalania żywności oraz zapobiegania niekorzystnym procesom jełczenia tłuszczów. Przedmiotem niniejszej pracy było określenie poziomu wiedzy konsumentów na temat przeciwutleniaczy oraz postaw respondentów wobec stosowania tych substancji w produktach spożywczych. Badania ankietowe przeprowadzono w roku 2000 oraz 2005, każdorazowo wśród 150 osób na terenie województwa Wielkopolskiego. Badania przeprowadzono, posługując się ankietą zawierającą 15 pytań. Respondenci mieli możliwość wyboru jednej lub kilku odpowiedzi. Czynnikami różnicującymi była płeć, wiek oraz wykształcenie badanych osób. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że pojęcie „przeciwutleniacz" było znane dużej części respondentów (77% w 2000 r. i 75% w 2005 r.) i w ciągu porównywanych lat populacja ta nie uległa zmianie. Jako główne źródła przeciwutleniaczy respondenci, odpowiednio w roku 2000 i 2005, wskazywali oleje roślinne (30 i 36%), zarodki pszenne (30 i 25%) oraz przyprawy (11 i 26%). Mimo tego, że znaczny odsetek respondentów deklarował znajomość pojęcia „przeciwutleniacz", aż 44% w roku 2000 i 45% w 2005 nie potrafiło prawidłowo wskazać źródeł tych substancji. Ankietowani wykazali się także dobrą znajomością celu dodawania przeciwutleniaczy do żywności, wskazując głównie na ich funkcje ochronne i przeciwdziałające jełczeniu tłuszczów - odpowiednio 67% odpowiedzi w roku 2000 r. i 64% w 2005. Badając nastawienie konsumentów do przeciwutleniaczy obserwowano zmniejszenie się niechęci konsumentów do produktów zawierających w swoim składzie związki oznaczone symbolem „E", w tym przeciwutleniacze. Uzyskane wyniki wskazują, że poziom wiedzy na temat przeciwutleniaczy nie uległ zmianie w przeciągu 5 lat.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.