Celem pracy było przebadanie wartości odżywczej olejów z nasion ogórecznika, wiesiołka i z pestek dyni poddanych promieniowaniu jonizującemu gamma Co-60 poprzez oznaczenie składu kwasów tłuszczowych i obliczenie współczynnika Harrisa, który określa właściwy fizjologicznie stosunek witaminy E do NNKT w diecie. Za celowe uznano także przebadanie stabilności olejów w czasie ich przechowywania.
Praca jest kontynuacją badań nad zmianami wartości odżywczej olejów na skutek promieniowania jonizującego oraz uwzględnia wpływ przechowywania na ich autooksydację. Materiałem doświadczalnym były zarodki pszenne oraz oleje: pszenny i kukurydziany, w których oznaczono rozpad tokochromanoli, skład kwasów tłuszczowych, zmiany LOO i współczynnika Harrisa.
W pracy badano skład kwasów tłuszczowych w nowo wyhodowanych odmianach nasion rzepaku. Do analizy pobierano próbki oleju rzepakowego pochodzące z trzech zakładów tłuszczowych. Statystyczna ocena składu kwasu tłuszczowego w olejach pozwala stwierdzić, że jego zmiany zależą od warunków wegetacji rzepaku na danym obszarze.