Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule podejmowana jest problematyka statusu Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jako organu prowadzącego postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. W ramach tego postępowania administracyjnego, organ administracji rządowej rozstrzyga w drodze decyzji administracyjnej o naruszeniu przepisów ustawowych odnośnie stosowania praktyk, które naruszają interesy konsumentów mające charakter zbiorowy. Postępowanie przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów toczy się jako administracyjne, a w drodze odwołania przechodzi na tryb postępowania cywilnego przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów.
W artykule omówiona została problematyka prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą napojów alko­holowych. Pomimo, że do jednej z podstawowych zasad ustrojowych należy wolność działalności gospodarczej, to w niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie stosownych koncesji, zezwoleń, licencji, czy wpisów do właściwych rejestrów. Do kategorii działalności reglamentowanej, której podjęcie i prowadzenie wymaga uzyskania zezwolenia należy również sprzedaż napojów alkoholowych. Przedsiębiorca by móc uczestniczyć w tej sferze aktywności ekonomicznej musi spełnić określone ustawowo warunki. Dopiero po dopełnieniu -warunków formalnoprawnych sprzedaż napojów alkoholowych będzie dopuszczalna.
Artykuł obejmuje problematykę dotyczącąpodmiotowego aspektu funkcjonowania struktury ochrony konkurencji i konsumentów. Obok instytucjonalnego podejścia do zagadnień związanych z zabezpieczaniem interesów konsumentów i przestrzeganiem uczci¬wej konkurencji, podnosi się również kwestie związane z zadaniami i kompetencjami poszczególnych podmiotów działających w systemie ochrony konkurencji i konsumentów. Podstawowe znaczenie z punktu widzenia jakości konkurowania posiada admi¬nistracja rządowa, w szczególności Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jako organ centralny, nie bez znaczenia jest również działalność rządowej administracji niezespolonej (dyrektorzy delegatur Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumen¬tów), samorządu terytorialnego, czy organizacji konsumenckich, jako form organizowania się społeczeństwa obywatelskiego. Aktywność na rynku -wszystkich tychpodmiotówprzyczynia się dopoprawy jakości obrotu konsumenckiego.
Artykuł podejmuje zagadnienia dotyczące zakresu oddziaływania administracji publicznej na sferę wolności podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Koncesje są formą prawną działania organów administracji publicznej, która za ich pośrednictwem kształtuje przestrzeń gospodarczą. Administracja publiczna nie może w sposób dowolny ograniczać wolności gospodarczej przyznanej przez Konstytucję RP. Uprawnienia władcze w tym zakresie posiada jedynie w przypadku wyraźnego upoważnienia ustawowego, wydanego w celu ochrony ważnego interesu publicznego. Koncesjonowanie dotyczy tylko szczególnej sfery działalności gospodarczej, mającej istotne znaczenie z punktu widzenia porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Działalność koncesyjna jest najdalej posuniętą ingerencją władzy publicznej w sferę wolności gospodarowania i jest dopusz¬czalna tylko pod warunkiem, że nie narusza istoty swobody działalności gospodarczej.
Artykuł podejmuje problematykę prawną działania Inspekcji Handlowej w sferze konsumenckiej, w zakresie ochrony interesów i praw konsumentów oraz w przestrzeni gospodarczo-publicznej, w przedmiocie ochrony interesów gospodarczych państwa. Ustawodawca -wyposażył Inspekcję Handlową w kompetencje kontrolne, w zakresie których -wykonuje ona czynności dotyczące zapewnienia jakości produktów i usług w ramach szeroko rozumianego obrotu konsumenckiego, jak również dotyczące przeciw¬działania zagrożeniom i ich eliminowaniu w kontekście interesów gospodarczych państwa. Inspekcja Handlowa działalnością kontrolną obejmuje również produkcję żywności na wszystkich etapach przetwórstwa spożywczego.
W artykule podjęto problematykę gospodarowania odpadami, w tym przez przedsiębiorcę. Postępowanie w sprawie uregulowa­nia obowiązków posiadaczy odpadów oraz podmiotów transportujących odpady, będących jednocześnie przedsiębiorcami ma charakter sformalizowany, w związku z czym wnioskodawca powinien uczynić zadość wszelkim wymogom, na które wskazuje ustawodawca. Sfera działalności przedsiębiorcy, która obejmuje wytwarzanie, zbieranie, transport, odzysk, czy unieszkodliwianie odpadów jest administracyjnie reglamentowana, dlatego też zobowiązany jest on uzyskać stosowne pozwolenie.
Podjęta w artykule problematyka dotyczy funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Analiza przedmiotowa działalności organów sanitarnych obejmuje przede wszystkim aspekt 'wykonywania zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego, jak również prowadzenia działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych, czy aktywności w sferze oświatowo-zdrowotnej. Państwowa Inspekcja Sanitarna działalnością kontrolną obejmuje również produkcję żywności na wszystkich etapach przetwórstwa spożywczego.
Problematyka podjęta w artykule dotyczy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego oraz publicznoprawnych działań dotyczących sfery ochrony konsumentów, w jego ramach. Konsument, jako słabszy podmiot występujący na rynku musi być wyposażony w stosowne środki, które pozwolą mu na swobodne podejmowanie decyzji rynkowych (w granicach określonych prawem i własnym statusem materialnym), nie będąc zmuszonym do przyjmowania niekorzystnych warunków narzuconych przez przedsiębiorcę.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.