Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy dokonano analizy postaw konsumentów wobec produktów typu fast food, opracowanej na podstawie wyników badań 100 konsumentów w wieku 19-24 lat. Badania przeprowadzono w Warszawie, w 2002 roku. Wykorzystując kwestionariusz ankietowy stwierdzono, że młodzież jest aktywną na rynku grupą konsumentów, która posiada znaczną siłę nabywczą i dużą część posiadanych zasobów finansowych przeznacza na żywienie poza domem. Istnieje moda na bywanie w placówkach typu fast food i dotyczy ona zwłaszcza restauracji McDonald's, które dla większości respondentów są miejscem spotkań towarzyskich. Kryteriami wyboru lokali należących do korporacji McDonald's są: promocje, szybkość obsługi i ceny oferowanych produktów. Studenci najwyżej oceniają w tej restauracji godziny otwarcia, dogodną lokalizację, uprzejmość obsługi oraz smak oferowanych potraw.
Metaboliczna otyłość dotyczy osób, które zachowując prawidłową masę ciała (BMI < 25 kg/m2) wykazują wyższą od prawidłowej procentową zawartość tkanki tłuszczowej, zawartość tłuszczu trzewnego powyżej 130 cm3, niską masę beztłuszczową ciała, insulinooporność oraz nieznacznie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Ten typ otyłości dotyczy głównie osób młodych, a do jej powstania może przyczyniać się niska masa urodzeniowa. Ze względu na ryzyko rozwinięcia się chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2, osoby zagrożone tego typu otyłością powinny być wcześnie diagnozowane. Wczesna identyfikacja osób obciążonych tym zespołem pozwala podjąć odpowiednie działania prewencyjne i ewentualnie włączenie odpowiedniej terapii.
Celem badań było określenie wpływu wysokotłuszczowej (20% w/w) hipercholesterolemicznej (3% w/w) diety zawierającej różne tłuszcze spożywcze (margaryna ze sterolami roślinnymi, margaryna na bazie oleju rzepakowego, masło i olej słonecznikowy) na stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL i triacylogliceroli w osoczu. Badania przeprowadzono na szczurach Wistar karmionych przez 6 tygodni dietami doświadczalnymi. Poziom lipidów osocza oznaczano stosując testy enzymatyczne. Dodatek cholesterolu do wszystkich rodzajów badanych tłuszczów spożywczych, z wyjątkiem margaryny zawierającej sterole roślinne, miał działanie hipercholesterolemiczne, co może świadczyć o hipocholesterolemicznym działaniu fitosteroli u szczurów.
Wzbogacanie żywności jest długą drogą do efektywnego zapobiegania rozwojowi chorób spowodowanych nieprawidłowym odżywianiem. W pracy przedstawiono zachowania konsumentów na tynku żywności wzbogacanej, takie jak znajomość i częstotliwość spożycia produktów z witaminami i składnikami mineralnymi, a także analizę rynku. Znajomość żywności wzbogaconej w badanej grupie była dobra w przeciwieństwie do niewielkiej częstotliwości spożycia tych produktów. Zwrócono uwagę na konieczność wprowadzenia edukacji konsumenta jako części rzetelnej reklamy, która mogłaby zwiększyć spożycie tych produktów.
Zaburzenia odżywiania zalicza się do zespołów behawioralnych z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi. Są to choroby cywilizacyjne stanowiące istotny problem społeczny, ponieważ dotyczą coraz większej grupy osób. Mogą one rozwijać się w typowej postaci, czyli jako anoreksja, bulimia czy zespół kompulsywnego objadania się lub jako niespecyficzne formy tych zaburzeń, wśród których stanowią najczęściej kombinację anoreksji, bulimii, zespołu kompulsywnego objadania się czy występują w połączeniu z inną jednostką chorobową - chorobą przewlekłą. Do takich właśnie zaliczamy diabulimię, czyli zaburzenie odżywiania o cechach bulimii występujące wyłącznie u osób z cukrzycą typu 1. Diabulimię rozpoznaje się zazwyczaj u nastolatków lub młodych osób dorosłych, przykładających duże znaczenie do wyglądu swojego ciała, mających problemy z samooceną. Wczesna identyfikacja osób ze zwiększonym ryzykiem tego rodzaju zaburzenia odżywiania umożliwia odpowiednie postępowanie profilaktyczne. Należy przeciwdziałać diabulimii poprzez szeroką profilaktykę, polegającą na uświadamianiu pacjentów z grupy ryzyka oraz ich rodzin o zagrożeniu dla zdrowia i życia, które niesie ze sobą to zaburzenie oraz zachęcanie do wizyt u specjalistów, ponieważ nieleczona diabulimia prowadzić może do poważnych komplikacji zdrowotnych, a w konsekwencji nawet do śmierci.
Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się wzrost zainteresowania metodami diagnostycznymi umożliwiającymi kompleksową i nieinwazyjną ocenę stanu odżywienia. Do takich metod zaliczamy badanie składu ciała (Body Cornposition, BC). Odgrywa ono ważną rolę w ocenie zawartości poszczególnych komponentów ciała, którymi są tkanka tłuszczowa, tkanka mięśniowa, tkanka kostna, woda ustrojowa. Ocena wielkości poszczególnych komponentów umożliwia określenie statusu odżywienia organizmu i podjęcie odpowiedniego postępowania terapeutycznego dla wielu schorzeń występujących na każdym etapie życia człowieka. Obecnie dostępnych jest wiele metod do oceny BC. Zaliczamy do nich: hydrodensytometrię, tomografię komputerową, magnetyczny rezonans jądrowy, absorpcjo- metrię promieniowania X o dwóch energiach, impedancję bioelektryczną i inne. Spośród wymienionych metod na szczególną uwagę zasługuje impedancja bioelektryczna (Bioelectrical Impedance Analysis, BIA), której zasadniczym atutem jest mobilność aparatury umożliwiająca przeprowadzanie badań w różnych miejscach. Z tego względu metoda BIA powinna doczekać się szerszej popularyzacji w środowisku medycznym i dietetycznym. Celem pracy było dokonanie przeglądu i opisanie metodyki wybranych badań oceny składu ciała oraz wskazanie celowości ich zastosowania w identyfikacji konkretnych zaburzeń stanu odżywienia.
Celem badania było porównanie wpływu 4 rodzajów tłuszczów spożywczych (margaryny ze stanolami, masła, oleju słonecznikowego, margaryny miękkiej) oraz diety hodowlanej na wybrane parametry lipidowe: cholesterol całkowity (TC), triacyloglicerole (TG), cholesterol we frakcji HDL (c-HDL) i LDL (c-LDL) w osoczu szczurzym. Rodzaj i poziom tłuszczu w diecie nie miały istotnego wpływu na wskaźnik wydajności wzrostowej oraz stężenie cholesterolu we frakcjach HDL i LDL w grupach karmionych dietami wysokotłuszczowymi. Natomiast zastosowane diety wpłynęły różnie na stężenie cholesterolu całkowitego i triacylogliceroli w badanych grupach zwierząt.
Celem badania była ocena stosowania suplementów wśród studentów uczelni medycznej. Przyjmowanie suplementów w formie składników mineralnych i witamin było zjawiskiem popularnym, przy jednocześnie niskiej świadomości zagrożeń wynikających ze stosowania preparatów bez wyraźnych wskazań. Określono czynniki decydujące o suplementacji oraz wyborze rodzaju suplementu w zależności od płci. Wykazano różnice i podobieństwa w zakresie częstości stosowania, źródeł informacji i samodzielności podejmowania decyzji dotyczącej suplementacji w grupie młodych konsumentów, w zależności od kierunku studiów.
Proces odchudzania to okres, w którym zmianie ulegają zarówno cechy fizyczne, jak i zależności psychiczne. Można powiedzieć, że zostaje zreorganizowany schemat postępowania i postrzegania siebie przez osoby otyłe. Pozytywny efekt terapii odchudzającej podwyższa poczucie samoskuteczności, wiary we własne możliwości, pewności siebie oraz wiąże się z podwyższeniem samooceny. Przyjmując założenie, że przed podjęciem terapii odchudzającej samoocena osób otyłych jest z reguły niska (brak akceptacji, nagromadzenie przykrych odczuć), to decyzja o podjęciu odpowiedniego postępowania zdecydowanie wpływa na życie człowieka i jego funkcjonowanie w środowisku. Powodzenie, jak i niepowodzenie tego procesu, będzie miało swoje oddziaływanie na pacjenta. Sukces terapii zmniejsza lub znacząco redukuje lęki, napięcie oraz niepewność. To skutkuje poprawą jakości życia.
Celem badania była ocena wpływu marki na wybory żywieniowe dzieci. Badanie przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia 2011 roku. Grupę badaną stanowiły dzieci (n=40) w wieku 5-6 lat. Dzieci dokonywały wyboru między celowo dobranymi grupami produktów. Skierowano również ankietę do rodziców badanych dzieci, która dostarczyła informacji o zwyczajach żywieniowych rodziny. Wykazano korelacje między pozytywną postawą dzieci wobec produktów markowych a liczbą ilością godzin przeznaczonych na oglądanie telewizji, częstością oglądania telewizji w czasie posiłków, częstością towarzyszenia rodzicom w zakupach oraz częstością bywania w barach typu fast food. Produkty marek globalnych były wybierane częściej i oceniane wyżej w porównaniu z produktami marek lokalnych. Wpływ marki na wybory żywieniowe dzieci uznano za znaczący, a jednocześnie uzależniony od zwyczajów żywieniowych rodziny.
W Polsce od 1999 r. szpitale mogą zlecać żywienie pacjentów firmom cateringowym. Usługa ta ma odciążać szpitale finansowo oraz zapewniać posiłki o odpowiedniej jakości, prawidłowo zbilansowane i dostosowane do jednostek chorobowych. Niestety z przeprowadzonych kontroli wynika, że prawidłowe rozwiązania cateringowe, czyli dostarczanie posiłków bezpiecznych dla zdrowia, o odpowiedniej wartości odżywczej oraz sensorycznej, pożądany transport i dystrybucja są rzadkie. Żywienie szpitalne traktuje się jak usługę hotelową oraz nieodpowiednio się ją finansuje.
W pracy zbadano zależności występujące między spożyciem mleka i produktów mlecznych (napojów mlecznych, sera twarogowego i podpuszczkowego) a nasileniem zmian próchnicowych w grupie dzieci i młodzieży. Stwierdzono istnienie istotnej statystycznie zależności między wielkością spożycia serów podpuszczkowych a współczynnikiem zaawansowania próchnicy. Dla mleka i napojów mlecznych oraz serów twarogowych zależność ta nie była istotna statystycznie.
In the article the advantages and adverse side effects of food additives are presented. The food additives are very important components in the food industry, because of technology, microbiology and economy proceeding. However, reactions to food additives like allergy or other individualistic adverse reactions with unexplained mechanisms are potentially danger. The problem is also nonexistent food labels in restaurants and the risk of food additives for sensitive consumers.
Głównym celem pracy była ocena świadomości mieszkańców Warszawy na temat niedożywienia dzieci w Polsce. Respondenci uznali, że problem niedożywienia dzieci dotyczy 30%. Za najbardziej dotknięte problemem niedożywienia uznali obszary wsi i małych miast i miasteczek, a za najbardziej dotknięte tym problemem województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie. Ważnym wydaje się rozpowszechnianie akcji dotyczących dożywiania dzieci oraz nagłaśnianie problemu i skali zjawiska niedożywienia dzieci w Polsce.
W artykule została przedstawiona analiza konsumpcji w gospodarstwach domowych rolników i pracowników w latach 1995-2005. Zmiany konsumpcji zaprezentowano w ujęciu ilościowym i jakościowym, również z uwzględnieniem wartości odżywczej diety.
Celem pracy była ocena sposobu żywienia w oparciu o wywiad żywieniowy oraz sianu odżywienia dzieci i młodzieży z otyłością prostą. Badaniami objęto 67 pacjentów w wieku od 7 do 18 lat (12,94±3,41 lat), w tym 38 dziewczynek i 29 chłopców skierowanych przez lekarza POZ do Kliniki Pediatrii i Endokrynologii z powodu otyłości. Wykonano pomiary wysokości i masy ciała. Dane oceniono przy użyciu siatek centylowych i znormalizowano według norm IMiDz [25], Wyliczono BMI, % należnej masy ciała oraz WHR. Zbadano % zawartość tłuszczu oraz beztłuszczowej masy ciała metodą BIA. Średnie wartości BMI wyniosły 28,6±4,9kg/m2 (xBMI w SDS =+3,41±I,55), WHR 0,88± 0,06; procentowej zawartości tłuszczu w ciele - 32,7±4,6%. Analiza sposobu żywienia badanych wykazała, iż średnia wartość energetyczna całodziennych racji pokarmowych (CRP) oraz średnie spożycie makro składników tj. białka, tłuszczu i węglowodanów oraz cholesterolu u badanych dzieci były niższe niż przewidują normy dla płci i wieku w każdej z badanych grup. Ponadto diety dzieci charakteryzowały się niskim udziałem witamin antyoksydacyjnych, wapnia, żelaza i magnezu oraz zbyt dużą zawartością sodu. Aby zapewnić uzyskanie prawidłowej masy ciała oraz odpowiednie ilości poszczególnych składników odżywczych w diecie, a tym samym prawidłowy rozwój, konieczna jest odpowiednia edukacja dietetyczna zarówno dzieci, jak i ich rodziców.
Aktualnie dysponujemy wieloma metodami umożliwiającymi ocenę stanu odżywienia. Wśród nich wymienić można pomiary antropometryczne oraz szczegółowe badania składu ciała. Wszystkie stosowane metody oceny zmierzają do postawienia diagnozy dotyczącej stanu odżywienia, jednak różnią się między sobą powtarzalnością wyników, a podstawowym ograniczeniem dla większości z nich jest koszt i dostępność specjalistycznej aparatury. Dlatego też, te najdroższe najczęściej są wykorzystywane na potrzeby badań naukowych, a w codziennej praktyce stosowana jest przede wszystkim antropometria, w tym pomiary wysokości i masy ciała, obwodu talii oraz grubości fałdów skórno-tłuszczowych. Metody antropometryczne są jednak obarczone wysokim ryzykiem błędów pomiaru, dlatego warto je uzupełniać metodami dokładniejszymi, których powtarzalność jest wyższa. Celem niniejszej pracy było przedstawienie opisu dotyczącego metodyki dostępnych antropometrycznych metod oceny stanu odżywienia oraz wskazanie celowości ich zastosowania w identyfikacji zaburzeń związanych ze sposobem żywienia.
Przedstawiono nowe szanse rozwoju produkcji ekologicznej w Polsce. Warunkiem powodzenia żywności ekologicznej na rynku jest kooperacja między producentami i firmami pośredniczącymi oraz eksportującymi, a także tworzenie grup producenckich. Stymulatorem rozwoju może być zamożność społeczeństwa oraz wzrost jego świadomości zdrowotnej - tak, aby wyższa cena produktów ekologicznych w porównaniu z produktami konwencjonalnymi nie stanowiła bariery zbytu.
Cel: Celem badania było określenie wiedzy na temat profilaktyki chorób układu krążenia wśród wybranych grup studentów uczelni medycznej. Materiał i metodyka: Badaniem objęto 151 studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ostatniego roku studiów na kierunkach: dietetyka, farmacja i lekarski na. Przeprowadzono kwestionariusz ankiety składający się z 12 pytań, uzyskane wyniki opracowano w programie Statistica z wykorzystaniem testu Chi 2, przyjmując poziom istotności p < 0,05. Wyniki: Rodzaj diety stosowanej w chorobach sercowo-naczyniowych poprawnie potrafiło wskazać 68,8% studentów, z czego 94,2% studentów dietetyki. Nie wszyscy studenci znali zalecenia dotyczące badań przesiewowych w profilaktyce CHUK. Większość studentów prawidłowo wskazała na konieczność ograniczenia m. in. tłuszczów zwierzęcych, izomerów trans, węglowodanów prostych oraz rolę kwasów omega-3 w diecie. Wniosek: Konieczna wydaje się edukacja badanej grupy studentów przede wszystkim w zakresie badań przesiewowych w prewencji chorób układu krążenia.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.