Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zwiększenie udziału zaplecza naukowo-badawczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Programie Horyzont 2020 stało się przesłanką inicjatywy ministrów rolnictwa Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii na rzecz zmian w zasadach realizowanej polityki naukowej Komisji Europejskiej. Podpisana w 2016 r. Deklaracja GV 4+3 stała się przesłaniem politycznym dla Komisji Europejskiej przy kształtowaniu działań w wyzwaniu społecznym SC2 programu Horyzont 2020 na lata 2018-2020. W artykule omówiono kluczowe zagadnienia dla sektora rolno-spożywczego ujęte w Deklaracji GV 4+3 oraz w działaniach ujętych w Strategii na rzec Odpowiedzialnego Rozwoju.
W artykule przedstawiono warunki jakie będą musiały być spełnione w systemie organizacji rolnictwa i gospodarki żywnościowej, by podpisany przez Rzeczypospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi układ mógł stanowić podstawę pełnej integracji Polski z EWG. Uwzględniając wagę jaką przywiązuje do rolnictwa i gospodarki żywnościowej rząd RP szczególnym zainteresowaniem i wsparciem należy otoczyć proces reorganizacji systemu nauki i badań w tej dziedzinie gospodarki państwa. W artykule zwrócono uwagę na to, że jednym z elementów tej reorganizacji powinno być powołanie Rady Badań Rolniczych.
Europejski rynek żywności to setki miliardów euro, olbrzymia rzesza zatrudnionych - ponad 44 mln osób, i znacząca liczba podmiotów gospodarczych MSP - ponad 260 tys. producentów, wspierających podatkami ze swoich dochodów budżety państw UE. Sektor rolno-spożywczy to nie tylko produkcja żywności, ale również wiodący obszar biogospodarki, której rola we współczesnej polityce gospodarczej UE nabiera coraz większego znaczenia. W Załączniku Deklaracji GV4+3 ministrów rolnictwa z 2016 r. sformułowano strategicznie ważne dla euroregionu Europy Środkowo-Wschodniej obszary badawcze obejmujące zagadnienia sektora rolno-spożywczego, biogospodarki i obszarów wiejskich. W artykule omówiono zagadnienia uznane za najważniejsze dla rozwoju sektora rolno-spożywczego państw sygnatariuszy Deklaracji GV4+3.
Realizacja priorytetów Unii Europejskiej wyznaczonych dla UE-271 włączenie Europejskiego Funduszu Rozwoju do budżetu Unii stały się podstawą opracowania, w ramach prac Komisji, projektu wniosku wieloletnich ram finansowych (WRF). Opracowany wniosek ma na celu uproszczenie i zwiększenie przejrzystości budżetu a przede wszystkim ustalenie jasno określonych priorytetów politycznych. Szczegółowy opis struktury i założeń polityk, które mają wchodzić w zakres poszczególnych działów, w tym wspólnej polityki rolnej, zawarto w komunikacie w sprawie WRF. W artykule przedstawiono najważniejsze plany Komisji dotyczące produkcji żywności, z wykorzystaniem Instrumentów wspólnej polityki rolnej, zgodne z oczekiwaniami społecznymi mieszkańców Wspólnoty.
Działania na rzecz wzrostu efektywności prac badawczych, rozwoju nauki, innowacji i przedsiębiorczości to kluczowe zadania stawiane przez Komisję Europejską państwom Unii. Realizacja Programów Ramowych Unii Europejskiej, w tym aktualnego programu Horyzont 2020, miała zapewnić harmonijny, zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny w Europie. Cel ten niestety nie jest realizowany. W artykule przedstawiono uwarunkowania sposobu aplikowania o realizację projektów w ramach Horyzont 2020. Wskazano występujące różnice i przyczyny zróżnicowanego poziomu wykorzystywania środków Programów Ramowych UE, w tym również H 2020. Wskazano także na konieczność podjęcia zdecydowanych działań na rzecz zmian w sposobie realizacji Programów Ramowych, zwłaszcza w tych obszarach, które są zależne od decyzji podejmowanych zarówno po stronie Komisji Europejskiej, jak i w kraju.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.