Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 209

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nadwaga
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W większości krajów rozwiniętych obserwuje się znaczny wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości oraz związanych z nią powikłań zdrowotnych. Otyłość jest zaburzeniem o złożonej etiologii. Obok predyspozycji genetycznej akcentuje się m.in. znaczenie czynników środowiskowych: nadmierne spożywanie pokarmów i małą aktywność fizyczną. W procesie leczenia otyłości istotną rolę odgrywa modyfikacja dotychczasowych wzorców funkcjonowania, tj. zmiana zachowań zdrowotnych w takim kierunku, by służyły one potęgowaniu, ochronie i przywracaniu zdrowia.
Dwanaście kobiet w wieku 33-51 lat i 12 w wieku 22-25 lat poddano 5 dniowej diecie o bardzo niskiej zawartości energii (400-500 kcal) i 4 dniowej diecie regeneracyjnej. Zarówno w pierwszej (BMI x = 30,1) jak i w drugiej grupie (BMI x = 25,1) byty osoby z nadwagą. W pierwszym i w piątym dniu diety, oraz po pięciu dniach diety regeneracyjnej, wykonano następujące pomiary: zmierzono częstość skurczów serca w spoczynku i podczas dwóch wysiłków submaksymalnych (tętno w okresie równowagi fizjologicznej), określono stężenie kwasu mlekowego w spoczynku i po wysiłku. "Wykonano również próbę ortostatyczną wg modyfikacji Malareckiego. W kolejnych dniach badań stwierdzono brak istotnych różnic w wartościach badanych wskaźników fizjologicznych zarówno w pierwszej jak i w drugiej grupie badanych osób. Analiza wyników badań wskazuje, że: zastosowana krótkotrwała dieta o bardzo niskiej zawartości energii, niezależnie od wieku badanych osób, nie wpłynęła istotnie na zdolność wysiłkową badanych, ocenioną na podstawie wartości wskaźnika PWC170 i maksymalnych możliwości tlenowych, obniżenie ciężaru ciała nie wpłynęło istotnie na przebieg obserwacji reakcji fizjologicznych, w próbie ortostatycznej nie stwierdzono istotnych zmian zarówno w grupie starszych jak i młodszych kobiet w kolejnych dniach eksperymentu.
W oparciu o krytyczny przegląd piśmiennictwa przedstawiono wpływ nadwagi i otyłości oraz stosowanych metod leczenia na układ pokarmowy. Zmiany w obrębie układu pokarmowego występujące w otyłości nie prezentują szczególnie specyficznych jednostek. Szczególnie jest to ważne, bowiem objawy gastroenterologiczne przypisywane tej jednostce chorobowej często są mało zaakcentowane.
Otyłość jako choroba powszechnie spotykana, jest następstwem współdziałania wielu czynników tj. predyspozycje genetyczne, czynniki psychologiczne oraz złe nawyki żywieniowe i zmniejszone wydatki energetyczne. Znanych jest wiele kuracji farmakologicznych zwalczających otyłość, wspomaganych przez różnorodne produkty żywnościowe tj. herbatki ziołowe. Badaniom poddano skład herbatek odchudzających dostępnych na rynku Trójmiasta. Składniki herbatek w większości są składnikami znanymi w Polsce od lat, nowymi użytymi przez producentów były: Yerba mate, Guarana, Garcinia cambogia, i L-karnityna.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.