Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mikrofiltracja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W ramach badań nad wydłużaniem trwałości soków drzewnych stosowano dotychczas chemiczne dodatki do żywności. W niniejszej pracy podjęto próbę przeprowadzenia mikrofiltracji soku brzozowego. Trzymiesięczny test przechowalniczy dwunastu próbek prowadzony był w temperaturze pokojowej, zaś badanym parametrem była tzw. gęstość optyczna. Sześć próbek nie było poddanych mikrofiltracji, zaś sześć kolejnych mikrofiltrowano za pomocą jałowych filtrów, w jałowych warunkach i do jałowych naczyń. Uzyskane wyniki wskazują, że mikrofiltrowany sok brzozowy pozostaje trwały przez okres co najmniej trzech miesięcy, bez oznak zmętnienia i przy utrzymującej się przez ten czas zerowej gęstości optycznej. Z kolei próbki niepoddane mikrofiltracji uległy zmętnieniu już po upływie jednego dnia od rozpoczęcia testu przechowalniczego, co jest charakterystyczne dla mikrobiologicznego rozkładu surowca. Zaprezentowane rozwiązanie może stać się podstawą wdrożenia w przemyśle spożywczym, dzięki któremu będzie można dostarczyć konsumentowi sok brzozowy o znacznie wydłużonej trwałości, jednak bez dodatku substancji chemicznych.
Celem badań było porównanie skrzepów kwasowych z mleka pasteryzowanego i mleka mikrofiltrowanego pod względem cech tekstury. W doświadczeniu mleko odtłuszczone podzielono na dwie równe partie. Pierwszą partię mleka poddano pasteryzacji w temp. 75oC w czasie 30 sekund i wychładzano do temp. 4oC, natomiast drugą poddano mikrofiltracji w temp. 50oC w module wyposażonym w ceramiczną membranę o granicy rozdziału 1,4 μm i wychładzano do temp. 4oC. Mleko pasteryzowane i mleko mikrofiltrowane zaprawiano kulturą startową G 600 i inkubowano w cieplarce w temp. 28oC do chwili osiągnięcia pH 4,50-4,60 celem koagulacji. W mleku pasteryzowanym i mleku mikrofiltrowanym oznaczono zawartość suchej masy, białka ogółem, laktozy, tłuszczu, popiołu oraz dokonano pomiaru pH. W badaniach tekstury skrzepów kwasowych mierzono ich twardość, konsystencję, spoistość oraz indeks lepkości. Dokonano również pomiaru pH skrzepów doświadczalnych. Stwierdzono, że mleko pasteryzowane w porównaniu z mlekiem mikrofiltrowanym wykazywało istotnie większą kwasowość czynną oraz zawartość suchej masy, białka ogółem, laktozy i popiołu. Doświadczalne skrzepy kwasowe uzyskane z mleka pasteryzowanego w porównaniu ze skrzepami kwasowymi otrzymanymi z mleka mikrofiltrowanego wykazywały istotnie większe wartości określające twardość, konsystencję, spoistość i indeks lepkości oraz nie różniły się istotnie pod względem pH. Istotnie większe wartości określające twardość, konsystencję, spoistość i indeks lepkości skrzepu kwasowego z mleka pasteryzowanego w stosunku do skrzepu kwasowego z mleka mikrofiltrowanego mogą być efektem większej zawartości białka oraz w pewnym stopniu interakcji zdenaturowanych białek serwatkowych z kazeiną indukowanych ogrzewaniem w czasie pasteryzacji.
Procesy membranowe są nadal rozwijającymi się technikami, znajdującymi coraz więcej zastosowań w przetwórstwie żywności. Do tradycyjnych metod membranowych można zaliczyć mikrofiltrację, ultrafiltrację i odwróconą osmozę, które coraz częściej zastępują konwencjonalne operacje w technologii żywności, nр.: odparowanie, filtrację, wysalanie czy wytrącanie rozpuszczalnikami organicznymi. Nowsze techniki membranowe, takie jak perwaporacja, elektrodializa w połączeniu z membranami bipolarnymi czy membrany gazowe oferują nowe możliwości, ale ciągle jeszcze są to metody rozwijające się, o niewielkim zastosowaniu przemysłowym.
Mikrofiltracja jest ciśnieniowym procesem membranowym stosowanym w mleczarstwie do rozdziału składników mleka na poziomie molekularnym głównie w wyniku fizycznego przesiewania. Dość długo zastosowanie mikrofiltracji w przetwórstwie mleka było ograniczone z uwagi na tendencję membran mikrofiltracyjnych do szybkiego zarastania obniżającego efektywność procesu. W artykule omówiono niekorzystne zjawiska zachodzące podczas filtracji na powierzchni i w porach membrany, takie jak polaryzacja stężeniowa oraz zarastanie membran prowadzące do pogorszenia zarówno selektywności, jak i wydajności procesu filtracyjnego.
Celem pracy było określenie stopnia redukcji mikroflory w odtłuszczonym surowym mleku poddanym procesowi mikrofiltracji i pasteryzacji. W badanym mleku oznaczono ogólną liczbę drobnoustrojów, obecność bakterii z grupy coli i najbardziej prawdopodobną liczbę bakterii beztlenowych. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że mikrofiltracja odtłuszczonego surowego mleka spowodowała redukcję ogólnej liczby bakterii o 99,88%, bakterii z grupy coli o 5 cykli logarytmicznych oraz całkowitą eliminację przetrwalników redukujących siarczyny. Mikrofiltracja i pasteryzacja mleka spowodowała redukcję ogólnej liczby bakterii 99,88% oraz obniżenie bakterii z grupy coli o 6 cykli logarytmicznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.