Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 110

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  azot ogolny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W trzyletnim doświadczeniu wazonowym przeprowadzonym na piasku gliniastym lekkim badano wpływ nawożenia pojedynczą i czterokrotną dawką nawozu wapniowego oraz pojedynczą dawką superfosfatu pylistego potrójnego, zastosowaną w pierwszym roku doświadczenia, pojedynczymi dawkami tego nawozu, stosowanymi co roku a także potrójną dawką nawozu fosforowego, zastosowanego na trzy lata na zmiany zawartości azotu ogólnego w życicy trwałej. Stwierdzono korzystne działanie węglanu wapnia na zawartość azotu ogólnego w badanej roślinie, jednak dawki zastosowanego nawozu w różnych latach badań wpłynęły odmiennie na poziom azotu w życicy trwałej.
W pracy przeanalizowano wyniki badań zawartości azotu azotanowego i ogólnego w odciekach drenarskich i wodach powierzchniowych pochodzących z dwóch obiektów położonych na Dolnym Śląsku. Szczegółowej analizie poddano udział azotanów w ogólnej zawartości azotu. Odcieki drenarskie charakteryzowały się znaczną zawartością azotu ogólnego: średnie stężenie w okresie badawczym wynosiło od 22,4 mg N • dm-3 do 36,9 mg N • dm-3. W odciekach drenarskich, pochodzących z różnych działów drenarskich, stosunek N-NO3:N nie wykazywał istotnych różnic i zawierał się w granicach 75 88%, mimo, że wody te różniły się istotnie zawartością azotu ogólnego i azotanowego. Odprowadzenie odcieków drenarskich zasobnych w związki azotowe na obu obiektach powodowało wzrost średnich stężeń azotu ogólnego w wodach powierzchniowych. W półroczu letnim wody te wykazywały mniejszy stosunek N-NO3:N, co należy tłumaczyć intensywnym pobieraniem tego jonu przez rośliny w okresie wegetacji. Niezależnie od analizowanego półrocza wyższy udział azotanów stwierdzano w wodach poniżej obiektu. Jedynie w przypadku obiektu nizinnego różnice te były istotne dla poziomu istotności p=0,05. Mniejszy udział azotu azotanowego w ogólnej zawartości azotu w wodach powierzchniowych sprzyjał większym wahaniom stosunku N-NO3:N.
Celem badań było określenie skuteczności usuwania związków azotu w dwóch przydomowych oczyszczalniach ścieków działających w oparciu o technologię osadu czynnego. Ponadto określono wpływ temperatury ścieków w reaktorach biologicznych na skuteczność eliminacji analizowanego wskaźnika. Analizowane obiekty to oczyszczalnia ścieków Turbojet EP-2 o przepustowości projektowanej od 1,2 do 1,8 m3·d-1, oraz oczyszczalnia Turbojet EP-4 o przepustowości projektowanej 3,5÷5,0 m3·d-1. W okresie badań oba obiekty były niedociążone hydraulicznie. Na podstawie badań prowadzonych w latach 2008-2010 stwierdzono, że średnie stężenia azotu ogólnego w ściekach surowych wynosiły 82,6 mgNog·dm-3 w oczyszczalni Turbojet EP-2 oraz 102,0 mgNog·dm-3 w oczyszczalni Turbojet EP-4, natomiast średnie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych wynosiły 30,2 mgNog·dm-3 w oczyszczalni Turbojet EP-2 i 65,5 mgNog·dm-3 w oczyszczalni Turbojet EP-4. W okresie badań stwierdzono duże wahania stężeń azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych, które wynosiły od 12,2 do 77,1 mgNog·dm-3 w oczyszczalni Turbojet EP-2 i od 15,3 do 130,7 mgNog ·dm-3 w oczyszczalni Turbojet EP-4. Świadczy to o niestabilnie zachodzących procesach nitryfikacji i denitryfikacji. Duży wpływ na skuteczność procesów unieszkodliwiających azot miała temperatura ścieków w reaktorach biologicznych. Wpływ ten potwierdzono zależnością korelacyjną, która w oczyszczalni Turbojet EP-2 była wysoka (rxy=0,67) a w oczyszczalni Turbojet EP-4 bardzo wysoka (rxy=0,72). Skuteczność usuwania azotu ogólnego w oczyszczalni Turbojet EP-2 wyniosła średnio w okresie badań 61,3%, natomiast w oczyszczalni Turbojet EP-4 36,2%. W obu analizowanych obiektach w reaktorach biologicznych zaobserwowano duże wahania temperatury ścieków. Najniższe temperatury ścieków oscylujące w granicach 6÷8oC występowały w okresie 3 miesięcy w okresie rocznym, co przekładało się na niską skuteczność oczyszczania w tym okresie.
Badania przeprowadzono w celu określenia zmian w akumulacji N i Zn w częściach nadziemnych papryki ostrej Capsicum annuum L. odmiana Bronowicka ostra, traktowanej etefonem w fazie rozsady. Analiza zawartości azotu ogólnego i cynku w liściach, łodygach i owocach była prowadzona na początku kwitnienia, 20, 30, 45 i 60 dni po kwitnieniu. Otrzymane wyniki wykazały wysoką korelację między zawartością N i Zn w liściach i łodygach ostrej papryki (0,865 dla liści i 0,784 dl łodyg). Obie te części najwięcej N i Zn akumulowały w fazie kwitnienia, następnie ich ilość stopniowo się obniżała osiągając minimum w fazie dojrzewania owoców. Akumulacja Ca w owocach papryki ostrej była najwyższa - 30 dni, N-45 dni, a Zn w czerwonych owocach 60 dni po kwitnieniu. Wpływ traktowania rozsady papryki ostrej etefonem na akumulację N był szczególnie widoczny w łodygach, gdzie rośliny zawierały więcej azotu niż kontrola. Istotne różnice wy w fazach wzrostu elongacyjnego łodyg.
Acta Hydrobiologica
|
1993
|
tom 35
|
nr 2
97-107
The loads of nitrogen and phosphorus compounds flowing into the Goczałkowice Reservoir and out of it in the annual cycle were determined. The main source of biogenic substances was the River Vistula (78% N tot. and 69 P tot.). The intermediate pumping stations supplied altogether 12% N tot. and 18% P tot. The high loading of the Reservoir with phosphorus, amounting to 0.65 g P m-2 year-1 (including in the calculations the frequency of water exchange), exceeded about 4 times the admissible values.
W doświadczeniu badano zawartość azotu ogólnego, fosforu, potasu, wapnia, sodu i magnezu w plonie cebuli piętrowej. Materiałem do badań były różne części jadalne cebuli piętrowej: liście, ulistnione cebulki powietrzne, cebulki powietrzne po zaschnięciu liści oraz cebule podziemne; pochodzące z roślin jednorocznych, 2-letnich i 3-letnich, uprawianych z zastosowaniem do sadzenia różnej wielkości gniazd cebulek. Stwierdzono istotne zróżnicowanie zawartości poszczególnych składników mineralnych tylko w zależności od części jadalnej rośliny. W przypadku azotu ogólnego, największą jego zawartość stwierdzono w liściach cebuli piętrowej (2,48% s. m.), najmniejszą w ulistnionych cebulkach powietrznych (1,43% s. m.) i cebulkach powietrznych po zaschnięciu liści (1,62% s.m.). Liście cebuli piętrowej charakteryzowały się również większą zawartością potasu (3,59% s.m.) i największą zawartością wapnia (1,90% s. m.), w porównaniu z innymi częściami jadalnymi. Nie stwierdzono istotnej różnicy zawartości sodu i fosforu w poszczególnych częściach jadalnych cebuli piętrowej, natomiast istotnie zróżnicowana była zawartość magnezu, którego najwięcej stwierdzono w liściach (0,13% s. m.), jednakże różnica była istotna tylko w stosunku do zawartości tego pierwiastka w ulistnionych cebulkach powietrznych.
W artykule przedstawiono skuteczność oczyszczania ścieków na przykładzie oczyszczalni dla miasta Krynica-Zdrój. Badania przeprowadzono w okresie od stycznia 2006 do grudnia 2007 roku. Analizie fizykochemicznej poddano następujące wskaźniki zanieczyszczenia ścieków: BZT5, ChZTCr, zawiesinę ogólną, azot ogólny oraz fosfor ogólny. Obliczono współczynnik niezawodności działania oczyszczalni WN dla każdego z badanych wskaźników. Określono liczbę wystąpień przekroczeń dopuszczalnych wartości wskaźników w stosunku do wartości dopuszczalnej przedstawionej w pozwoleniu wodno-prawnym. Zbadano ponadto skuteczność zmniejszenia wskaźników w badanym okresie. Dodatkowo przedstawiono ilość ścieków dopływająca do oczyszczalni w poszczególnych miesiącach badanego okresu. Przeprowadzone badania wykazały znaczną efektywność usuwania zanieczyszczeń. Średnia redukcja opisywanych wskaźników kształtowała się na poziomie: BZT5 – 95,03%, ChZTCr – 90,98%, zawiesina ogólna – 94,76%, azot ogólny – 79,79%, fosfor ogólny – 63,5%.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.