Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  akroleina
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Autor omówił przyczyny obecności akroleiny w spirytusach oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku. Akroleina jest jednym z aldehydów występujących w surówce gorzelniczej. Zawartość aldehydów w surowym spirytusie rolniczym zależna jest od rodzaju i jakości przetwarzanego surowca oraz stosowanej technologii i magazynowania.
W artykule przedstawiono właściwości i przyczyny powstawania związków karbonyIowych, w tym akroleiny w spirytusach surowych produkowanych przez gorzelnie rolnicze. Przedstawione spostrzeżenia i wnioski oparto na pracach badawczych własnych oraz na podstawie przeglądu literatury.
W artykule przedstawiono fizyczne i chemiczne właściwości akroleiny - nienasyconego aldehydu oraz jej zastosowanie. Opisano sposoby jej przemysłowego otrzymywania i chemiczne procesy z jej udziałem. Specjalny nacisk autorka położyła na obecność i uciążliwość akroleiny w produktach spirytusowych. Akroleina jest szkodliwa dla zdrowia ludzkiego. W przemyśle spirytusowym jest wytwarzana przez wiele rodzajów bakterii obecnych w surowcach (ziemniaki, zboże) oraz w drożdżach gorzelnianych. Opracowano metodę ograniczającą powstawanie akroleiny. Polega ona na zakwaszeniu zacieru do p H 4,0 w temp. 60° C. Bardzo trudno jest usunąć akroleinę ze spirytusu, gdyż jej temperatura wrzenia wynosi zaledwie 52,69°C. Jest więc ona obecna nawet w rektyfikatach. Do oznaczania akroleiny w spirytusie stosuje się różne metody chromatograficzne. Obecnie w Polsce zawartość akroleiny w spirytusie nie jest jeszcze limitowana, ale ten parametr będzie kontrolowany po wejściu Polski do UE.
Jednym z bardziej uciążliwych i jednocześnie szkodliwych produktów ubocznych procesów fermentacyjnych w gorzelnictwie rolniczym jest akroleina. W artykule przedstawiono wyniki prac analitycznych, których celem bylo sprawdzenie poziomu występowania akroleiny w spirytusach surowych wytwarzanych przez polskie gorzelnie rolnicze w kampanii 1995/1996.
Akroleina jest związkiem toksycznym, którego obecność w spirytusie i wyrobach spirytusowych jest niepożądana. W pracy przedstawiono opracowane dwie procedury analityczne oznaczania akroleiny, stosując technikę chromatografii gazowej i spektrofotometrii.
In this paper a review about compounds which have a negative affect on the quality of alcoholic beverages has been done. Their characteristic, a way of their formation as well as the influence on sensory attributes of beverages and higher organisms has been presented.
Dokonano określenia wpływu parametrów fermentacji alkoholowej na zawartość związków karbonylowych w spirytusach śliwkowych. Oceniano zależności między oznaczonymi aldehydami i ketonami a cechami organoleptycznymi uzyskanych spirytusów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.