Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Sektor drobiarski zyskał już duże znaczenie na rynku mięsa w Polsce. Produkcja zorientowana jest głównie na rynek krajowy. Konsumpcja drobiu stanowi obecnie ok. 23% ogólnego spożycia mięsa i wynosi 14 kg na 1 mieszkańca. Dalszy jej wzrost zależy od rozwoju spożycia i eksportu. Zwolnienie części popytu na wołowinę w związku z BSE może spowodować pewien wzrost konsumpcji drobiu mimo wyższych cen. Do 2005 r. spożycie może wzrosnąć do 17-18 kg na 1 mieszkańca. Eksport będzie prawdopodobnie zbliżony do poziomu z dwóch ostatnich lat i wyniesie 45-50 tys. t.
Umacniają się przemysłowe ubojnie i przetwórnie drobiu. Trwa proces dostosowawczy do wymogów UE. Rynek drobiarski może być obecnie równoważony przy niższym niż poprzednio poziomie cen zakupu żywca. Wyznacza to akceptowalny poziom kosztów produkcji drobiarskiej. O rozwoju tej produkcji decydują: wzrost spożycia i eksport. W latach 90. spożycie wzrosło o 65%, tj. o ok. 200 tys. t. Jednak produkcja zwiększyła się o 225 tys. t. Powstała nadwyżka podaży obniżająca ceny na rynku żywca. Do 2005 r. spożycie może wzrosnąć o 15%, tj. o 75 tys. t. Eksport drobiu zwiększa się od połowy lat 90. Jego wolumen wzrósł czterokrotnie. Do 2005 r. wzrost eksportu można szacować na dalsze 12 tys. t. Ogólne zapotrzebowanie na mięso drobiowe może być więc w roku 2005 o ok. 14-15% większe niż w 1999 r. Jeśli import utrzymałby się na poziomie 5% krajowego spożycia, co jest zgodne z zasadami WTO, wówczas niezbędny poziom produkcji żywca drobiowego w 2005 r. można by szacować na ok. 910 tys. t. Ok. 90% tego żywca będzie pochodzić z produkcji fermowej.
Opublikowany raport zawiera podstawowe informacje o produkcji drobiu w 1992 r., strukturze eksportu oraz uwarunkowaniach określonych przez EWG. Omówiono również obecną sytuację finansową zakładów jajczarsko-drobiarskich. Prognozy na 1993 rok zakładają, że produkcja drobiu zmniejszy się 8%.
Rynek mięsa drobiowego w Polsce charakteryzuje się zmienną koniunkturą i uzależnieniem od sytuacji popytowo-podażowej na rynkach mięsa czerwonego oraz pasz. Rozerwane zostały więzi integracyjne w sektorze drobiarskim. Ich odbudowa warunkuje w dużym stopniu możliwości obniżenia kosztów, a tym samym przyszłą konkurencyjność polskiego drobiarstwa w skali międzynarodowej. Obecnie produkcja drobiu jest w Polsce droga zarówno w porównaniu z krajami zachodnimi, jak i z rodzimą produkcją mięsa czerwonego. Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej zniesiona będzie obecna protekcja celna. Polskie drobiarstwo będzie musiało konkurować z bardziej efektywnymi producentami ze Wspólnoty. Nasze tradycyjne rynki zbytu drobiu wodnego rozwijają się w sposób dla Polski niekorzystny. Szansę dalszego wzrostu produkcji zależą więc od popytu na rynku krajowym. Można szacować, że w perspektywie ok. 10 lat popyt ten zwiększy się o 35-40%.
Rynek drobiu to najszybciej rozwijający się segment światowego rynku mięsnego. Jednak do obrotów międzynarodowych trafia tylko ok. 14% globalnej produkcji. Światowy eksport mięsa drobiowego jest zdominowany przez niewielką grupę krajów. Łączny wywóz trzech największych eksporterów: USA, Brazylii i UE, rośnie szybciej niż obroty światowe i stanowi już ponad 90% globalnego rynku. Łączny udział największych importerów: Rosji, Japonii, Arabii Saudyjskiej, UE, Meksyku i Chin, w światowym obrocie mięsem drobiowym wynosi niespełna 65% i ta proporcja zmniejsza się. Koncentracja eksportu i rozpraszanie się importu utrudnia konkurowanie na rynkach zbytu. Ponadto światowe obroty mięsem drobiowym rozwijają się wolniej niż globalny potencjał handlowy. Zmieniają się warunki globalnej konkurencji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.