Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 166

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W XIV edycji rankingu Gazele Biznesu uplasowało się 290 producentów artykułów spożywczych i napojów, czyli o 1/4 więcej niż w poprzednich dwóch edycjach, przy spadku ogólnej liczebności notowanych firm o 1,6%. Ponad połowa firm było debiutantami tego rankingu, pozostali to laureaci roku poprzedniego. Firmy spożywcze stanowiły 6,8% najbardziej dynamicznych małych i średnich firm przemysłowych, tj. o 1,5 pkt% więcej niż w XIII edycji. Byli oni reprezentantami wszystkich branż przetwórstwa spożywczego, z wyjątkiem olejarskiej, cukrowniczej oraz produkcji lodów. Najliczniej reprezentowane było przetwórstwo mięsa (82 firmy), mleka (35), owoców I warzyw (30łącznie z przetwórstwem ziemniaków), produkcja koncentratów spożywczych (28), pieczywa świeżego (27) oraz pasz (26)
Sytuacja ekonomiczno-finansowa przemysłu spożywczego od kilku lat jest dobra, a płynność finansowa bezpieczna. Rentowność netto w tym dziale przemysłu była duża, a stopa zysku zachęcająca do angażowania środków pieniężnych w produkcję artykułów żywnościowych, napojów i wyrobów tytoniowych. Utrzymuje się duże zróżnicowanie kondycji ekonomiczno-finansowej poszczególnych branż tego przemysłu. Największą rentowność osiągnęli producenci używek, choć ich płynność finansowa była niska. Dobre wyniki oraz bezpieczny stan finansowy miało przetwórstwo wtórne oraz produktów roślinnych. Najniższe wskaźniki rentowności wystąpiły w przetwórstwie produktów zwierzęcych, którego płynność finansowa była także niewielka.
Celem pracy była ocena przewag cenowych polskich producentów żywności na poziomie przetwórstwa względem producentów niemieckich w 2012 roku na tle 2002 roku. Analiza średnich krajowych cen producenta podstawowych i wysoko przetworzonych produktów przemysłu spożywczego w Polsce oraz cen tych produktów w Niemczech wskazuje, że w większości badanych artykułów polscy producenci w 2012 roku byli nadal konkurencyjni. W latach wcześniejszych zjawisko to dotyczyło jednak większej liczby produktów, co świadczy o postępującym procesie wyrównywania cen artykułów spożywczych na rynku polskim i niemieckim. Poziom naszych przewag cenowych był jednak zróżnicowany zarówno pomiędzy poszczególnymi branżami, jak i wewnątrz nich. Największe przewagi cenowe na rynku tych produktów osiągaliśmy w przemyśle drobiarskim, piekarskim, cukierniczym i soków, napojów bezalkoholowych i wód mineralnych, a mniejsze w mleczarskim, mięsnym, owocowo-warzywnym oraz na rynku takich wyrobów, jak margaryny i przetwory rybne. Proces wyrównywania cen żywności na rynku polskim i niemieckim jest rezultatem zarówno szybko rosnących cen tych produktów w Polsce, jak i taniejących wielu artykułów żywnościowych w Niemczech.
W XV edycji rankingu Gazele Biznesu uplasowało się 268 producentów artykułów spożywczych i napojów, z czego połowa to debiutanci. Oznacza to spadek liczebności firm spożywczych o 7,6%. Firmy te stanowiły 6,2% najbardziej dynamicznych małych i średnich firm przemysłowych. Były one reprezentantami prawie wszystkich branż przetwórstwa spożywczego, z wyjątkiem cukrowniczej oraz tytoniowej. Najliczniej reprezentowane było przetwórstwo mięsa (63 firmy), mleka (41), owoców i warzyw (36), produkcja koncentratów spożywczych (31), pieczywa świeżego (26) oraz pasz (20).
Postmortem examination of 13 Cervus nippon L. acclimatized in Poland were conducted and in all of the examined animals he found parasitic worms. In spite of 100% of extensity of invasion, the intensity of the helminthiasis was always unvsually low (table 2). Analizing the causes which could exert influence on the low intensity of invasion, the author supposes that it is conditioned by the specificity of food ingestion by Cervus nippon L. Summarizing, the author states that the helminthofauna of the Cervus nippon L. acclimatized in Poland is characterized by: 1) the poor species composition which includes barely 12 specics, 2) the lack of occurrence of species specific to Cervus nippon L., 3) the different species composition of which 50% (6 species) are new species to the Cervus nippon L.
Ponad 10% podmiotów uplasowanych na Liście 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów stanowili producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych. Ich udział w przychodach notowanych firm wyniósł7,5% i było 1,1 pkt% większy niż w poprzedniej edycji tej Listy. Wśród notowanych firm spożywczych byli reprezentanci wszystkich branż, często jej liderzy. Sytuacja ekonomiczno-finansowa większości firm spożywczych notowanych na Liście 2000 była dobra, gdyż ich wynik finansowy był dodatni, a stan finansowy bezpieczny, z wyjątkiem 16 przedsiębiorstw. Osiągana rentowność kapitału własnego była wysoka, przekraczała oprocentowanie lokat i obligacji skarbowych jako bezpiecznych źródeł inwestowania. W ok. 2/3 notowanych firm spożywczych przychody ze sprzedaży wzrosły, a spadek obrotów miał charakter powszechny tylko w branży mleczarskiej i cukrowniczej.
W przemyśle spożywczym od trzech lat następuje poprawa wyników ekonomicznych. W 2002 r. przeciętna rentowność tego sektora wzrosła do 2% przychodów netto, podczas gdy w 1999 r. firmy spożywcze nie generowały zysku. W 2001 r. nastąpiło obniżenie płynności finansowej, ale już w roku ubiegłym jej miernik powrócił do poziomu z 2000 r. Został zahamowany proces obniżenia aktywności inwestycyjnej firm produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe. Uproszczona stopa inwestowania w ubiegłym roku była nieco niższa, lecz realny poziom wydatków na inwestycje minimalnie przekroczył poziom sprzed roku. Nadal zróżnicowane są wyniki ekonomiczno-finansowe w poszczególnych sektorach, lecz różnice między nimi sukcesywnie się zmniejszają.
Aktualnie przestrzenne zróżnicowanie lokalizacji przedsiębiorstw przemysłu spożywczego jest wynikową trzech czynników. Po pierwsze decyzji podejmowanych w poprzednich dekadach, kiedy ważnym czynnikiem lokalizacyjnym była baza surowcowa i rynek zbytu. Po drugie wzrostu liczebności firm, zwłaszcza prywatnych, w okresie rozwoju gospodarki rynkowej, powstających na obszarze dużych aglomeracji miejskich, ale również w pobliżu zaplecza surowcowego. Po trzecie trwającej koncentracji i konsolidacji firm celem zapewnienia konkurencyjności sektora nie tylko na rynku krajowym, ale i na rynkach zagranicznych. Ocena przestrzennego zróżnicowania lokalizacji przedsiębiorstw przemysłu spożywczego wskazuje, że liderem jest województwo mazowieckie, a pogłębione badania przy wykorzystaniu wskaźnika lokalizacji (LQ) wykazują, że ta gałąź przemysłu jest mocno skoncentrowana w województwie podlaskim, kluczowa okazuje się również w warmińsko-mazurskim, o specjalizacji regionu możemy mówić także w odniesieniu do województwa lubelskiego.
Przemysł spożywcy miał duży udział w obrotach firm notowanych na Liście 2000. Przychody ze sprzedaży producentów żywności stanowiły około 8% obrotów wszystkich firm z listy, przy udziale w zatrudnieniu na poziomie 6,7%. Wśród notowanych firm spożywczych znaleźli się reprezentanci wszystkich branż przemysłu spożywczego. Najliczniej reprezentowane były tradycyjnie branże: mięsna i mleczarska. Były również takie branże, których reprezentacja była mniej liczna, ale ich obroty stanowiły większość sprzedaży danego działu (np: produkcja cukru, wyrobów tytoniowych, tłuszczów roślinnych czy piwa). Sytuacja ekonomiczno-finansowa notowanych firm spożywczych była zróżnicowana. W większości osiągały one dodatni wynik finansowy, a uzyskane przez nie wskaźniki rentowności netto były wyższe od średnich w branży. W podmiotach notowanych na liście odsetek firm nierentownych - mierzony zarówno udziałem w przychodach, jak i w liczbie jednostek - był mniejszy niż średnio w przemyśle spożywczym.
W artykule przedstawiono wyniki finansowe przemysłu spożywczego w 1994 roku. Na tej podstawie wyodrębniono cztery grupy obejmujące różne branże przemysłu spożywczego. Generalnie stwierdzono, że sytuacja ekonomiczno-finansowa poszczególnych branż, a także całego sektora gospodarki narodowej pogorszyła się na przestrzeni lat 1989-1994.
Producenci żywności, napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz wyrobów tytoniowych stanowili ponad 11% firm z Listy 2000 polskich przedsiębiorstw i eksporterów. Udział tej grupy w obrotach wyniósł ok. 7%. Znajdują się na niej reprezentanci wszystkich branż przemysłu spożywczego. Ich udział w obrotach poszczególnych sektorów często przekraczał 50%, z wyjątkiem branży piekarskiej i napojów bezalkoholowych. W 2012 r. zwiększyła się zarówno liczba firm spożywczych (o ok.9%) notowanych na Liście 2000 polskich przedsiębiorstw, jak i suma ich przychodów ze sprzedaży (o ponad 17%). Sytuacja ekonomiczno- -finansowa firm spożywczych notowanych na Liście 2000 była dobra, tak jak i całego przemysłu spożywczego. Polscy producenci artykułów żywnościowych mają nadal dobrą kondycję ekonomiczno-finansową, a ich aktywność inwestycyjna nie słabnie.
Przemysł mleczarski jest znaczącym działem produkcji artykułów żywnościowych i napojów. Jego produkcja stanowi ok. 13% wartości produkcji sprzedanej całego przemysłu spożywczego, przy udziale w zatrudnieniu i eksporcie rolno-spożywczym wynoszącym po ok. 9%. Przetwórstwo mleka charakteryzuje się stosunkowo niezłą sytuacją ekonomiczną oraz stabilnym i bezpiecznym stanem finansowym, ale wskaźniki rentowności nie są wysokie. Ostatnio obniżyły się i są stale mniejsze niż w całym przemyśle spożywczym, ale rentowność kapitału jeszcze przekracza oprocentowanie lokat bankowych czy obligacji skarbowych.
W XIV edycji rankingu Lista 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów uplasowali się reprezentanci wszystkich branż przemysłu spożywczego (z wyjątkiem producentów skrobi). Stanowili oni prawie 10% podmiotów z Listy, ale ich udział w przychodach notowanych firm był mniejszy i wyniósł 6,4%. Było to odpowiednio o 1 i 0,85 pkt% mniej niż w roku poprzednim. Może to świadczyć o malejącej roli przemysłu spożywczego w naszej gospodarce. W wielu branżach byli to liderzy poszczególnych rodzajów przetwórstwa, których udział w obrotach branży był wysoki. Sytuacja ekonomiczno-finansowa większości firm spożywczych notowanych na Liście 2000 była dobra i bezpieczna, podobnie jak całego przemysłu spożywczego. Zdolności osiągania zysków nie miało piętnaście notowanych firm (ze 199 notowanych).
Od kilku lat w Polsce szybko rozwija się produkcja serów i twarogów, napojów mlecznych, zwłaszcza jogurtów, a nieco wolniej śmietany normalizowanej. Przetwórstwo mleka od dwóch lat napotyka barierę wynikającą z systemu kwotowania. Sytuacja ekonomiczna polskiego mleczarstwa jest dobra i stabilna, a stan finansowy bezpieczny. Znaczna aktywność inwestycyjna producentów wyrobów mleczarskich przyczyniła się do kilkakrotnego zwiększenia liczby zakładów z uprawnieniami do eksportu na rynek Wspólnoty
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.