Badano wpływ oksytetracykliny i kwasu bursztynowego na wzrost drożdży piekarskich Saccharomyces cerevisiae. Badania prowadzono w odniesieniu do prób kontrolnych (bez dodatku stymulatorów) i w odniesieniu do prób z dodatkiem wyciągu z kiełków słodowych jako stymulatora zalecanego w literaturze. Wydajność biomasy oznaczano metodą wirówkową (objętościowo) i przez oznaczanie suchej masy drożdży. Hodowlę drożdży prowadzono w skali laboratoryjnej w kolbach na wytrząsarce i w skali mikrotechnicznej w fermentorach, napowietrzając podłoże hodowlane przy użyciu świec ceramicznych. W skali mikrotechnicznej hodowlę prowadzono w warunkach zbliżonych do warunków przemysłowych. W wyniku badań wykazano, że zarówno w skali laboratoryjnej, jak i mikrotechnicznej oksytetracyklina i kwas bursztynowy stymulują wzrost drożdży. W zakresie stężeń 0-20 mcg oksytetracykliny na 1 ml brzeczki wraz ze wzrostem stężenia rośnie wydajność biomasy drożdży. Przy wyższych stężeniach nie obserwuje się dalszego wzrostu wydajności. W podobny sposób stymulował wzrost drożdży kwas bursztynowy W czasie hodowli drożdży zawartość oksytetracykliny w brzeczce maleje (z 20 do 4 mcg/ml) w wyniku zarówno rozcieńczania roztworu przez dodawanie melasy, jak i rozkładania się antybiotyku. Drożdże otrzymane w wyniku hodowli na podłożu ze stymulatorem zawierały tę samą ilość białka co drożdże kontrolne. Zaobserwowano, że drożdże otrzymane z brzeczki z dodatkiem oksytetracykliny zawierały więcej RNA w suchej masie oraz wykazywały wyższą aktywność maltazową. Nie stwierdzono wpływu dodawanych stymulatorów na kwasowość brzeczki, natomiast zaobserwowano głębsze wykorzystanie podłoża przez drożdże zarówno w próbach z dodatkiem oksytetracykliny jak i kwasu bursztynowego.
Addition of oxytetracycline to the culture wort (20 mcg/ml) or aeration of the yeast milk containing oxytetracycline (100 mcg/ml) resulted in an increase of the maltase activity by 20 to 40% in comparison with the control tests. Succinic acid applied analogically did not affect the enzymatic activity of yeast.
W artykule podano zasady prowadzenia ciągłej hodowli drożdży piekarskich. Przedstawiono wyniki badań nad tym zagadnieniem, prowadzonych w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Stwierdzono wysoką aktywność fermentacyjną biomasy drożdży we wszystkich wariantach doświadczeń. W Polsce dotychczas produkuje się drożdże metodą okresową.
The activation effect of baker's yeast Saccharomyces cerevisiae autolysis was examined under standard conditions with addition of certain compounds: organic acids, vitamins, sugars, inorganic salts, ethanol, and their mixtures. The efficiency of autolysis in the presence of mixed activators (glucose/ethanol/sodium chloride in the concentration of 0.5/1.0/1% by wt.), increased by 50%, or by 80% when 0.15% chitosan solution was applied. These figures are related to the amount of protein expelled in spontaneous autolysis. The highest increase of protein liberated from yeast cells, above 100%, was obtained when the process was activated with organic acids at the concentration of 0.5%.