Opakowania żywności to jedno z ważniejszych narzędzi komunikacji rynkowej pomiędzy konsumentem a producentem. Mając na uwadze zainteresowanie konsumentów zdrowym odżywianiem, producenci starają się wywołać pozytywne skojarzenia zdanym produktem, umieszczając na etykietach informacje o jego specyficznych, prozdrowotnych właściwościach. Do tego celu często wykorzystują oświadczenia żywieniowe zdrowotne. W artykule przedstawiono ocenę częstotliwości występowania oraz zgodności z regulacjami prawnymi występowania ww. informacji na etykietach wybranych grup produktów spożywczych. Rezultaty przeprowadzonych badań wykazały, że znacżna część producentów decyduje się na zastosowanie oświadczeń żywieniowych czy zdrowotnych. Odnotowano jednocześnie, że wciąż jeszcze jest zbyt wiele opakowań produktów, na których oświadczenia te przedstawia się niezgodnie z wymaganiami prawa.
Oceniono postrzeganie i zrozumienie informacji żywieniowej na opakowaniach produktów spożywczych przez konsumentów. Badania przeprowadzono metodą ankietową wśród studentów (n=100) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że ankietowani często czytają informacje żywieniowe umieszczane na opakowaniach produktów spożywczych, uważając je za zrozumiałe i czytelne. Zaobserwowano, że wiedza badanych konsumentów z zakresu znakowania żywności było stosunkowo wysoka, o czym świadczył wysoki procent poprawnych odpowiedzi z zakresu znajomości i rozumienia terminów związanych z informacjami żywieniowymi. Respondenci uznali również, że informacje o wartości odżywczej powinny występować obligatoryjnie na opakowaniach. Ponadto wyrazili oni zainteresowanie dodatkowymi informacjami z zakresu znakowania wartością odżywczą produktów spożywczych.
W artykule przedstawiono obecnie stosowane metody pakowania oraz najnowsze trendy w opakowalnictwie żywności. Omówiono zasady i korzyści pakowania aseptycznego, pakowania w podwyższonym standardzie higienicznym, próżniowego oraz pakowania w atmosferze modyfikowanej. Ponadto przedstawiono systemy pakowania aktywnego i inteligentnego oraz wykorzystanie nanotechnologii w produkcji najnowszej generacji opakowań do żywności.
Celem pracy była ocena informacji zawartych na opakowaniach wybranej grupy produktów spożywczych (płynne przetwory przemysłu owocowo-warzywnego: soki, nektary, napoje), a w szczególności informacji mających wpływ na kształtowanie wiedzy żywieniowej konsumentów. Badania zostały przeprowadzone w sklepach detalicznych dwóch sieci handlowych, przy pomocy techniki obserwacji, z użyciem karty identyfikacyjnej oznakowania wyrobu. Badania pozwoliły na sformułowanie kilku istotnych wniosków. Informacja zamieszczana na opakowaniach ocenianych produktów jest w większości przypadków poprawna, jasna, czytelna i zrozumiała, za wyjątkiem informacji o partii produkcyjnej oraz nazwie produktu, w przypadku napojów owocowych. Ponadto, informacja podawana na opakowaniach soków, nektarów i napojów w większości przypadków była przyjazna konsumentowi, ponieważ uwzględnia ona informacje ważne z punktu widzenia edukacji żywieniowej konsumenta. Najczęściej występującą tego rodzaju informacją była informacja o wartości odżywczej.