Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Podstawową funkcją opakowania do produktów spożywczych jest zapobieganie ich psuciu oraz zachowanie podstawowych cech żywności takich jak: wartość odżywcza, smak, zapach. Istnieje bardzo wiele przyczyn psucia się produktów spożywczych, mogą to być zmiany: mikrobiologiczne, biochemiczne, chemiczne i inne. Do najbardziej toksycznych naturalnych zanieczyszczeń żywności, które mogą się w niej znaleźć na skutek niewłaściwego przechowywania i wytwarzania, należą mikotoksyny. Mikotoksyny są produktami wtórnego metabolizmu różnych gatunków grzybów strzępkowych, znanych powszechnie pod nazwą pleśni. Sprzyjające warunki rozwoju grzybów, do których zalicza się: odpowiedni skład podłoża, jego konsystencję, wysoką wilgotność i sprzyjającą temperaturę otoczenia, decydują o metabolizmie, a także o ilości wytwarzanych przez nie mikotoksyn. Kontrolę mikrobiologiczną można prowadzić różnymi metodami analitycznymi - klasyczną biochemiczną lub instrumentalną chromatograficzną. W laboratorium COBRO - Instytutu Badawczego Opakowań do wykrywania i oznaczania mikotoksyn zastosowano metodę wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej z detektorem spektrometrii mas (HPLC-MS/MS).
Podstawową funkcją opakowania do produktów spożywczych jest zapobieganie ich psuciu oraz zachowanie cech żywności takich jak: wartość odżywcza, smak, zapach. Przyczyn psucia się produktów spożywczych może być bardzo wiele, należą do nich: zmiany mikrobiologiczne, biochemiczne, chemiczne i inne. Najbardziej toksyczne, naturalne zanieczyszczenia żywności, które mogą się w niej znaleźć na skutek niewłaściwego przechowywania i wytwarzania, to mikotoksyny Kontrolę mikrobiologiczną można prowadzić różnymi metodami analitycznymi - klasyczną biochemiczną lub instrumentalną chromatograficzną. W laboratorium COBRO - Instytutu Badawczego Opakowań do wykrywania i oznaczania mikotoksyn zastosowano metodę wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej z detektorem spektrometrii mas (HPLC-MS/MS).
Jedną z funkcji opakowania do produktów spożywczych jest zapobieganie ich psuciu oraz zachowanie podstawowych cech żywności takich jak: wartość odżywcza, smak, zapach. W opakowaniach aktywnych kontrolowane oddziaływanie pomiędzy zapakowanym produktem spożywczym a jego otoczeniem ma wpływ na hamowanie niekorzystnych przemian zachodzących w żywności, co zapewnia utrzymanie jakości i wydłużenie czasu bezpiecznego ich przechowywania. Jednym z rodzajów opakowań aktywnych są opakowania o właściwościach antymi-krobiologicznych, w których wykorzystuje się różne biologicznie aktywne substancje. Duże zastosowanie jako środek biobójczy w formowaniu powłok przeciw drobnoustrojowych w opakowaniach do żywności ma nizyna. Prowadzono badania nad możliwością zastosowania natamycyny jako aktywnej substancji do produkcji opakowań charakteryzujących się właściwościami antypleśniowymi.
JEDNYM Z NIEBEZPIECZNYCH ZANIECZYSZCZEŃ ŻYWNOŚCI ŚWIEŻEJ LUB MAŁO PRZETWORZONEJ JEST OBECNOŚĆ PLEŚNI, KTÓREJ TOKSYCZNE METABOLITY MIKOTOKSYNY STANOWIĄ ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA I ŻYCIA LUDZI. ŹRÓDŁEM NIEBEZPIECZNYCH DROBNOUSTROJÓW MOGĄ BYĆ SUROWCE WYKORZYSTYWANE DO PRODUKCJI ŻYWNOŚCI, OPAKOWANIA, ALE RÓWNIEŻ ŚRODOWISKO PRODUKCJI ŻYWNOŚCI, PAKOWANIA CZY MAGAZYNOWANIA. ZARODNIKI PLEŚNI MOGĄ SIĘ ŁATWO PRZENOSIĆ W POWIETRZU, A W PRZY ODPOWIEDNICH WARUNKACH WILGOTNOŚCI I TEMPERATURY MOŻE WYSTĘPOWAĆ ICH SZYBKI ROZROST. KONTROLA OBECNOŚCI MIKOTOKSYN W SUROWCACH, W OPAKOWANIACH JAK I W ŚRODOWISKU PRODUKCYJNYM MA NA CELU WYELIMINOWANIE CZYNNIKÓW STANOWIĄCYCH POTENCJALNE ZAGROŻENIE SKAŻENIA MIKOTOKSYNAMI ŻYWNOŚCI OFEROWANEJ KONSUMENTOWI. DO BADANIA MIKOTOKSYN W RÓŻNYCH MATERIAŁACH STOSOWANA JEST Z POWODZENIEM TECHNIKA CHROMATOGRAFII CIECZOWEJ (HPLC) LUB GAZOWEJ (GC) W POŁĄCZENIU Z DETEKTOREM SPEKTROMETRII MAS (MS).
Z uwagi na właściwości absorpcyjne Tenax stosowany jest w badaniach migracji specyficznej opakowań wykonanych z papieru i tektury oraz z tworzyw sztucznych. W laboratorium COBRO - Instytutu Badawczego Opakowań zastosowano go do oceny funkcjonalności powłok sorpcyjnych opracowanych w ramach międzynarodowego projektu badawczego SoLaPack (Sorption Layers for Paperbased Packaging Materials) inicjatywy CORNET (Collective Research NETworking). Zastosowanie Tenaxu umożliwiło zbadanie skuteczności zatrzymywania benzofenonu i bisfenolu A przez barierowe warstwy sorpcyjne stworzone przez partnerów projektu.
Zdecydowana większość wszystkich produktów żywnościowych trafiających na rynek sprzedawana jest w zadrukowanych opakowaniach. W związku z tym istnieje duże zagrożenie skażenia żywności składnikami farb drukarskich migrujących z opakowań do żywności.
Z uwagi na własności fizykomechaniczne i dużą odporność chemiczną poli (tere- ftalan etylenu) jest tworzywem powszechnie stosowanym w przemyśle opakowaniowym. Z PET formuje się butelki do napojów (woda, mleko, soki), a także tacki i inne opakowania jednostkowe do produktów spożywczych np. świeżych owoców, warzyw, wyrobów mięsnych. W związku z ogromną produkcją opakowań, a także odpadów z PET ze względów ekologicznych i ekonomicznych niezbędny jest recykling matertałowy tworzywa. Kryteria oceny i nadzoru procesu recyklingu tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością muszą być zgodne z Rozporządzeniem (WE) Nr 282/2008. W publikacji przedstawiono wyniki wykonanych w Laboratortum Badań Materiałów i Opakowań Jednostkowych COBRO - Instytutu Badawczego Opakowań badań różnych opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością i wyprodukowanych z dodatkiem PET pochodzącego z recyklingu na zgodność w wymaganiami Rozporządzenia (WE) Nr 1935/2004. Analizowane opakowania oraz materiały opakowaniowe zawierające PET pochodzący z recyklingu spełniały wymagania bezpieczeństwa zdrowotnego dla materiałów z tworzyw sztucznych dopuszczonych do kontaktu z żywnością.
Celem projektu badawczego SoLaPack realizowanego w ramach CORNET było opracowanie sorpcyjnej warstwy ochronnej dla celulozowych opakowań produktów spożywczych. Powłoki barierowe zostały wykonane z różnych substancji, dopuszczonych do kontaktu z żywnością, takich jak skrobia, cyklodekstryny, lateks, bentonity itp. Jako substancje krytyczne do badania wybrano benzofenon, bisfenol A, oleje mineralne i ftalany, które mogą być obecne w opakowaniach celulozowych pochodzących z recyklingu. Właściwości barierowe badano w komorze migracyjnej stosując Tenax jako substancję modelową żywności. Oznaczanie migracji benzofenonu i ftalanów przeprowadzono za pomocą chromatografii gazowej i spektrometrii mas (GC / MS). Oleje mineralne oznaczano za pomocą chromatografii gazowej z detektorem FID, a bisfenol A badano metodą chromatografii cieczowej z detektorem fluorescencyjnym (HPLC-FLD). Zastosowana metodyka umożliwiła wyselekcjonowanie materiałów zatrzymujących migrację substancji krytycznych do żywności, przy jednoczesnym braku własności barierowych w przypadku występowania kondensacji wewnątrz opakowania.
W pracy zastosowano technikę MS/MS do oznaczania ośmiu mikotoksyn z grupy trichotecenów stosując chromatograf gazowy sprzężony ze spektrometrem mas firmy Finnigan Mat typ GCQ. Opisano optymalne warunki analizy kolizyjnie indukowanej dysocjacji (CID) i wybrano najlepsze pary jonów (jon pierwotny i jon potomny) dla wszystkich analizowanych toksyn.
Plastyfikatory (zmiękczacze) są jednymi z podstawowych środków pomocniczych modyfikujących właściwości fizyczne oraz przetwórcze materiałów. Do najbardziej popularnych plastyfikatorów z grupy pierwszorzędowych należą diestryl kwasu ftalowego z alkoholami o zróżnicowanej długości łańcucha od C4 do C13, a zwłaszcza następujące ftalany: ftalan bis(2-etyłoheksylu) (DEHP), ftalan diizononylu (DINP), ftalan diizodecylu (DIDP), ftalan dibutylu (DBP), ftalan diizobutyluj (DIBP), ftalan benzylobutylu (BBP). Do plastyfikatorów pierwszorzędowych zaliczane są również estry kwasu adypinowego np. adypinian dioktylu (DOA), adypi-1 nian bis(2-etyloheksylu) (DEHA), estry kwasu cytrynowego np. cytrynian trietytatl cytrynian tri-n-butyloacetylu, estry kwasu sebacynowego, np. sebacynian dioktylu (DOS), sebacynian dibutylu (DBS). Celem pracy było przygotowanie analitycznej procedury badania migracji plastyfikatorów z materiałów opakowaniowych i opakowań przeznaczonych do kontaktu z produktami spożywczymi na przykładzie plastyfikatorów z grupy diestrów kwasu adypinowego oraz ftalowego. Niniejsza praca stanowi kontynuację badań prowadzonych od wielu lat w Laboratorium Badań Materiałów i Opakowań Jednostkowych w zakresie opracowania metodyla analitycznych oznaczania migracji specyficznej małocząsteczkowych substanca z materiałów opakowaniowych produktów spożywczych do płynów modelowych żywności. W badaniach migracji specyficznej plastyfikatorów jako płyn modela wy żywności wybrano Tenax TA.
W niniejszej pracy zbadano możliwość zastosowania dostępnych w naszym laboratorium technik analitycznych, HS-GC/MS i SPME-GC/MS, do oznaczania lotnych związków organicznych w wykonanych z polipropylenu opakowaniach do żywności, wykazujących niekorzystne właściwości organoleptyczne. Analiza jakościowa pozwoliła na oznaczenie zawartości m.in. alifatycznych i aromatycznych, nasyconych i nienasyconych węglowodorów. Badania wykazały, że z dwóch zastosowanych metod analitycznych, technika HS-GC/MS jest bardziej uniwersalna, a także wygodniejsza i szybsza. Niekiedy jednak może zajść potrzeba wykonania dodatkowych badań i wówczas zaleca się zastosowanie zoptymalizowanej do naszych celów techniki SPME-GC/MS.
W artykule omówiono zagadnienia związane z proszkowymi aromatami spożywczymi. Przedstawiono najczęściej stosowaną metodę ich otrzymywania poprzez mikrokapsułkowanie w procesie suszenia rozpyłowego. Otrzymanie dobrej i powtarzalnej jakości proszków jest trudne technologicznie. Dzięki współpracy nauki z przemysłem udało się kilka lat temu uruchomić w Polsce produkcję aromatów w proszku na dużą skalę. Przedstawiono również metody kontroli ich jakości (ocena organoleptyczna, chromatografia gazowa).
Coraz większe zastosowanie do wydzielenia i oznaczania wielu klas związków chemicznych, takich jak np. lotne związki organiczne, konserwanty żywności, pestycydy czy leki znajduje mikroekstrakcja w fazie stałej SPME (Solid Phase Microextraction). Jest to prosta i efektywna technika adsorpcyjno-desorpcyjna, zwiększająca czułość i liczbę oznaczanych związków, pozwalająca na zatężanie związków lotnych znajdujących się w roztworze lub w fazie gazowej. Metoda ta jest zwykle połączona z chromatografią gazową, cieczową i spektrometrią mas.
Background. Plastic materials intended for contact with food sometimes exhibit unfavorable organoleptic properties which is related to the presence of volatile organic compounds. These substances not only worsen organoleptic properties, but can be very harmful to humans health. For the sake of consumer safety, it is necessary to control such materials for the content of substances harmful to health, as well as the possibility of their migration to food. Therefore, there is a need to have an appropriate and verified analytical method that could be used in the routine analysis of volatile organic substances present in food contact materials. Objective. In this study, the possibilities of the application of HS-GC/MS and SPME-GC/MS analytical techniques for analyses of volatile organic compounds present in polystyrene food contact materials, demonstrating disadvantageous organoleptic properties were evaluated. Materials and methods. On the basis of sensory tests four types of food contact materials (plastic dishes) were selected for the study. The analytical measurement was performed by HS-GC/MS and SPME-GC/MS techniques parallel. Results. In quality examinations of samples the aliphatic and aromatic, saturated and unsaturated hydrocarbons, as well as other compounds, e.g. ketones contamination was estimated. For all the samples a quantitative analysis of the content of styrene, ethylbenzene and cyclohexane was carried out. Additionally, the optimization of SPME analysis parameters was carried out. It was assumed that the optimal SPME extraction conditions for this purposes are: extraction time of 15 - 30 min, extraction temperature of 80°C, CAR/PDMS fibre. Conclusions. The results of this study indicated that from two chosen analytical methods, definitely HS-GC/MS technique was more universal, as well as more comfortable and faster. Sometimes, however additional studies should be undertaken and then it is recommended to use the SPME-GC/MS technique optimized for our purposes.
Bisfenol A (2,2-bis (4-hydroksyfenylo) propan) to cenny surowiec stosowany w przemyśle chemicznym. Bisfenol A jest podstawowym półproduktem w syntezie różnych tworzyw sztucznych (poliwęglanów, żywic epoksydowych, poliestrowych i innych), wykorzystuje się go także w produkcji środków pomocniczych używanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych, takich jak antyutleniacze, antypireny, stabilizatory termiczne. Różne materiały (tworzywa sztuczne, papier, tektura) zawierające BPA mogą być stosowane jako opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością. Z uwagi na działanie kancerogenne i mutagenne bisfenolu A na zdrowie człowieka, jego zawartość w materiałach opakowaniowych do żywności podlega limitom. Limit migracji specyficznej bisfenolu A z opakowań przeznaczonych do kontaktu żywnością wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru lub tektury wynosi 0,6 mg/kg. W laboratorium COBRO - Instytutu Badawczego Opakowań przeprowadzono badania zawartości bisfenolu A w opakowaniach celulozowych przeznaczonych do bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z żywnością pozyskanych od producentów europejskich. Większość opakowań była zadrukowana powierzchniowo różnymi technikami poligraficznymi, a niektóre były dodatkowo lakierowane. W badaniach zawartości bisfenolu A zastosowano metodę wysokosprawnej chromatografii cieczowej z detektorem fluorescencyjnym HPLC-FLD. W analizowanych opakowaniach wykonanych z papieru i tektury stwierdzono obecność BPA na zróżnicowanym poziomie od zera do kilkunastu mg/kg. Najwyższe wartości BPA od 3 do 12 mg/kg oznaczono w zadrukowanej tekturze falistej, która wg informacji producenta zawierała celulozę pochodzącą z recyklingu. Uniwersalną metodą zapobiegania migracji substancji krytycznych, w tym także BPA, jest wprowadzenie odpowiedniej warstwy barierowej od wewnętrznej strony opakowania.
The article presents the results of the global migration, sensory evaluation, content of styrene and the other substances from the selected polystyrene packaging intended for the chocolate products. The results obtained do not exceed the overall migration limit (10 mg/dm²). Styrene monomer content, determined by gas chromatography was from 180 to 230 mg/kg. It was found that the content of styrene in the package at 210 mg/kg causes a slight change in odor of packaging. For packages containing more than 230 mg/kg of styrene, in a preliminary assessment of odor intensity is clearly perceptible odor (3 in assessment scale). A negative result obtained in the study of sensory disqualify the package, even though the level is below the overall migration limit. SPME method combined with GC/MS gas chromatography and mass detection is a good complement to sensory analysis of food packaging.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.