Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dostosowanie mleczarstwa do warunków rynkowych wymaga przezwyciężania wielu problemów, z których najważniejsze to rozproszenie chowu krów i produkcji mleka, niska jakość surowca i wysokie koszty jego pozyskania, mała konkurencyjność wobec mleczarstwa zagranicznego. Stopniowo nasila się proces przezwyciężania tych problemów. Należy oczekiwać, że w relatywnie krótkim okresie wyspecjalizowane gospodarstwa staną się głównymi dostawcami surowca do mleczarni. Nastąpi koncentracja kapitalu w branży mleczarskiej. W wyniku fuzji spółdzielni mleczarskich oraz dopływu kapitału z zewnątrz powstaną duże spółki przemysłu mleczarskiego, zaopatrywane w surowiec przez spółdzielnie dostawców mleka, będące jednocześnie udziałowcami tych spółek. W dalszym ciągu będzie malała liczba krów przy jednoczesnym wzroście ich wydajności. Produkcja mleka utrzyma się na poziomie zbliżonym do obecnego. Zwiększą się natomiast dostawy do przemysłu mleczarskiego.
W mleczarstwie głównym problemem sektora w okresie integracji z UE jest restrukturyzacja produkcji mleka, zapewniająca wymagany standard w klasie ekstra, wymagająca koncentracji tej produkcji. Na poziomie przetwórstwa konieczna jest jego modernizacja i dostosowanie zakładów do standardów weterynaryjnych oraz dalsza konsolidacja sektora.
Raport o rynku mleczarskim zawiera podstawowe dane o produkcji mleka w 1992 r., która spadła w porównaniu z 1991 r. o 10,3%. Omówiono też relacje cen skupu w 1993 r., produkcję poszczególnych wyrobów mleczarskich i cen zbytu oraz niektóre elementy procesu dostosowywania się przemysłu mleczarskiego do wymagań rynku.
W minionym dziesięcioleciu polskie cukrownictwo, wskutek wstrzymywania procesów restrukturyzacyjnych w przemyśle cukrowniczym stawało się coraz mniej efektywne. Skracał się czas kampanii i stopień wykorzystania instalacji przetwórczych. Rosło zadłużenie. Wierzyciele, w celu zabezpieczenia swoich interesów przewłaszczali cukier, w tym również kwoty C, aby sprzedawać go na giełdach krajowych. Kumulacja nadwyżek cukru kwoty C na rynku wewnętrznym doprowadziła w 1999 r. do katastrofalnego spadku krajowych cen. Podjęte działania interwencyjne poprawiły sytuację ale nie usunęły przyczyn, które wynikają przede wszystkim z braku przepisów nakazujących wszystkim podmiotom, a nie tylko cukrowniom, eksport cukru kwoty C. Konieczna jest zmiana przepisów ustawy cukrowej, wprowadzająca zasadę przydzielania kwot produkcji raz na pięć lat oraz przyznawania ich nie poszczególnym cukrowniom, a firmom cukrowym lub holdingom. Dalsze wstrzymywanie procesu prywatyzacji branży cukrowej może doprowadzić do bankructwa większości państwowych fabryk.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.