Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono tanią i prostą metodę oznaczania cykorii w kawie mielonej z zastosowaniem mikroskopu optycznego. W mikroskopowej analizie ilościowej badania oparto na wyznaczeniu średniej sumy fragmentów drewna cykorii w zależności od stężenia procentowego (wag.) cykorii w kawie. Dla zależności tej uzyskano wysoki współczynnik korelacji liniowej (r=0,99). Korzystając z opracowanej krzywej wzorcowej wyznaczono zawartość cykorii w kawie mielonej z rynku.
,,Roibos” pochodzi z Południowej Afryki. To produkt naturalny, bez konserwantów, dodatków ani barwników. Nie zawiera kofeiny, teina oraz garbniki występują tu w niewielkiej ilości. Z badań prowadzonych w Japonii i RPA wynika, że napój obfituje w antyutleniacze, opóźniające procesy starzenia i ważne skladniki niezbędne do regeneracji systemu nerwowego. „Rooibos " skutecznie niesie ulgę w niektórych chorobach skory, szczególnie u dzieci. Herbata życia „Rooibos" stanowi również bogate źródło składników mineralnych, a w szczególności: żelaza, fluoru, potasu, wapnia, miedzi, magnezu, manganu, sodu, cynku i olejków aromatycznych. Aby utrzymać wysoką zawartość antyutleniaczy w Roibos, należy przechowywać ją w nieprzeźroczystym opakowaniu, z dala od światła i ciepła.
The aim of article is the new classifying criteria of botanical variety, trade species and defects of row material. The moisture content in coffee row was reduced to lower values, below 8 %. The criteria of defects exactly are explicit in coffee beans. Now, we found more organic coffee in trade.
W czasie palenia ziaren kawy powstaje wielka różnorodność związków lotnych, które decydują o aromacie naparu kawy. Pomiar liczby oksydacyjnej pozwala na określenie intensywności aromatu. Badaniami objęto mieszanki kawy mielonej wybranymi zbożami i burakami cukrowymi. Pomiary wykonano w trzech temperaturach (8°C, 20°C,35°C), w czasie trzech miesięcy. Procesy utraty aromatu w trakcie przechowywania opisano modelami kinetycznymi. W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące tych samych rządów procesów. Porównując stałe dynamiczne wn ustalono ile razy szybciej przebiegają zmiany aromatu badanych mieszanek od mieszaniny kawy z burakami cukrowymi, przechowywanymi w warunkach chłodniczych (8°C). Mieszankę hj charakteryzowały najlepsze parametry przechowalnicze dla rzędu procesu 5dw.
Ziarno kakaowe przewozi się kontenerami uniwersalnymi wyposażonymi w substancje higroskopijne lub system odwilżający. Mimo stosowania tych zabezpieczeń, na skutek kondensacji pary wodnej we wnętrzu kontenera ładunek ulega często zamoczeniu. Straty w ładunku masowym są znacznie wyższe niż przy transporcie w workach. W celu zabezpieczenia ładunku masowego umieszcza się poniżej sufitu kontenera drugi dach z tworzywa sztucznego, na którym skrapla się para wodna..
Atrakcyjność naparów kawy jest ściśle związana z bogactwem aromatu pojawiającym się w trakcie przygotowywania kawy do spożycia. Pomiar liczby oksydacyjnej pozwala na określenie intensywności aromatu. W pracy przedstawiono wyniki zmian aromatu kawy mielonej i kawy mielonej zawierającej pszenicę w trzech temperaturach (8°C,20oC, 35°C), w czasie 3 miesięcy. Proces zaniku aromatu opisano modelem kinetycznym opartymi o wyniki eksperymentalne. Przechowywanie kawy i jej mieszanki z pszenicą w niskich temperaturach przedłuża korzystne cechy organoleptyczne naparu kawy.
Przedmiotem badań były zmiany zawartości wilgoci w kawie mielonej i mieszankach kawy mielonej z dodatkiem upalonej pszenicy oraz upalonego owsa. Materiał badawczy przechowywano w laminacie: polipropylen-folia Al-polipropylen, w temperaturach: 8°C; 20°C i 35°C. Zawartość wilgoci w czasie trzech miesięcy wzrosła o około 1%, świadczy to o dobrej barierowości opakowania zastosowanego do doświadczeń.
Nasiona roślin strączkowych stanowią cenne źródło białka i błonnika. Poprawę składu białkowego uzyskuje się przez wprowadzenie nowych odmian tego gatunku. Nowe technologie pozwalają na modyfikowanie i wprowadzanie innych białek w sposób kontrolowany. W pracy przedstawiono aktualną rolę spożycia strączkowych, stosownie do najnowszych poglądów. Uwzględniono znaczenie mniej znanych roślin - soczewicy, lędźwianu, ciecierzycy i łubinu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.