Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu omówiono różne metody stosowane do oceny skuteczności mycia. Przedstawiono metody wizualne, fizyczne, chemiczne i mikrobiologiczne wskazując na ich zalety oraz wady. Stwierdzono, że większość opracowanych testów wymaga dostępu do mytej powierzchni, co w warunkach przemysłowych w wielu przypadkach nie jest możliwe. Dlatego środki myjące i dezynfekujące powinny być badane w standardowych warunkach laboratoryjnych i na tej podstawie powinna być gwarantowana ich skuteczność stosowania w danych warunkach przemysłowych.
W artykule wykazano, że nowoczesność stosowanych technologii i wyposażenia nie jest gwarantem bezpieczeństwa żywności. Bezpieczeństwo wynika z właściwie zorganizowanego i wdrożonego programu higieny produkcji. Omówiono zagrożenia wynikające z niewłaściwego podejścia do higieny produkcji. Przedstawiono proces mycia i dezynfekcji jako ważny element systemu higieny produkcji. Omówiono rodzaje osadów, organizację procesu mycia i czynniki wpływające па skuteczność tego procesu. Wykazano, że nie ma uniwersalnych rozwiązań, dlatego proces mycia powinien być rozwiązywany w zaistniałej sytuacji indywidualnie.
6
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Energy and food production

100%
The aim of this paper is to show the role of energy in man's life and in food production in particular. The energy use by the food chain is evaluated and the share of agriculture and food processing industry in this consumption is investigated. A new method of ascertanining the energy intensiveness of the food productioo chain is proposed. Measures to lower energy use by the food processing industry based on the proposed method are described in detail.
W artykule omówiono, na tle zadań przemysłu spożywczego i oczekiwań konsumentów, postęp z zakresu nietermicznych metod przetwarzania żywności. Przedstawiono stan napromieniowania żywności, a także możliwości zastosowania: homogenizacji wysokociśnieniowej, ultrawysokiego ciśnienia, pulsującego pola elektrycznego i magnetycznego, pulsującego światła, ciekłego CO2, a także metod skojarzonych. Wszystkie omówione metody nie prowadzą do wytworzenia sterylnego produktu, przez ,co jego bezpieczeństwo musi być osiągnięte dodatkowymi zabiegami. Do zabiegów tych zaliczono warunki gwarantujące wysoką jakość pozyskiwanego surowca, higienę produkcji oraz sposób pakowania i rodzaj zastosowanego opakowania. Stosowanie systemów analizy zagrożeń, wydzielenie stref o zadanym standardzie higieny oraz wprowadzanie techniki czystych pomieszczeń zmniejszają ryzyko rozwoju niepożądanej mikroflory i zapewniają odpowiednio długi okres przydatności do spożycia żywności minimalnie przetworzonej. Stosowanie pakowania w warunkach kontrolowanej atmosfery, opakowań aktywnych i indykatorowych, a także powłok jadalnych jest również niezwykle istotne w procesie uzyskiwania żywności bezpiecznej, a jednocześnie delikatnie przetworzonej.
9
100%
W pracy omówiono zmiany zachodzące w nasionach podczas kiełkowania i ich powiązanie ze składem chemicznym kiełków. Wykazano, że kiełki są bogatym źródłem podstawowych składników żywności, takich jak: aminokwasy, witaminy, substancje mineralne, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy. Ponadto kiełki zawierają substancje nieobecne, lub występujące w niewielkich ilościach w innych produktach spożywczych. Należą do nich przede wszystkim związki o działaniu przeciwutleniającym. Podano przykłady wpływu parametrów procesu technologicznego i składu cieczy nawilżającej na proces kiełkowania i skład chemiczny kiełków. Produkcja kiełków jest prosta i umożliwia otrzymanie produktu bogatego w pożądany składnik lub składniki. Jakość mikrobiologiczna kiełków może być problemem tak w procesie produkcji, jak i w sprzedaży. Z tego względu warto rozpatrywać kiełki jako surowiec dla przetwórstwa np. suszenia, zamrażania i utrwalania w opakowaniach hermetycznych oraz jako źródło naturalnych składników istotnych pod względem żywieniowym.
W artykule poruszono zagadnienia tworzenia się osadów na powierzchniach kontaktujących się z fazą gazową i z fazą ciekłą zawierającą cząstki ciała stałego. Omówiono zjawisko adhezji cząstek osadu oraz mikroorganizmów do powierzchni roboczych maszyn i urządzeń. Podano klasyfikację osadów oraz czynniki wpływające na wartość energii powierzchniowej tworzyw konstrukcyjnych. Przedstawiono kinetykę oraz warunki sprzyjające tworzeniu się warstwy osadu.
W artykule przedstawiono korzyści ze stosowania niskiego ciśnienia w technologii żywności I sposoby uzyskiwania takiego ciśnienia. Niskie ciśnienie umożliwia prowadzenie procesów w niższej temperaturze niż w warunkach ciśnienia atmosferycznego, ogranicza kontakt produktu z tlenem, umożliwia wymianę atmosfery w opakowaniu, a także ogranicza zużycie energii w procesach zagęszczania I pozwala na szybkie chłodzenie produktów w procesach aseptycznego rozlewu. Niskie ciśnienie w układzie może być wytworzone z wykorzystaniem zmiany objętości przy przemianie fazowej para-clecz, wykorzystaniu energii strumienia płynu roboczego, a także przy stosowaniu pomp próżniowych. Omówiono wady i zalety każdego ze sposobów wytwarzania niskiego ciśnienia. Podano przykłady procesów prowadzonych w warunkach niskiego ciśnienia.
W artykule omówiono właściwości wody i jej interakcje ze składnikami żywności. Zdefiniowano aktywność wody i przedstawiono jej wpływ na trwałość i jakość żywności. Omówiono wpływ wody na procesy biologiczne, takie jak rozwój drobnoustrojów, reakcje enzymatyczne i aktywność oddechowa tkanki. Ponadto pokazano, jak aktywność wody wpływa na przebieg reakcji chemicznych oraz zmiany cech fizycznych materiału, takich jak termostabilność biopolimerów. Szeroko omówiono wpływ wody na jakość sensoryczną żywności. Pokazano, jak przejścia fazowe wpływają na teksturę żywności, jak woda może być raz plastyfikatorem, a innym razem antyplastyfikatorem. Barwa, zapach, smak, a także emisja akustyczna to również cechy produktu, które w znacznym stopniu determinowane są obecnością wody.
Scharakteryzowano politykę edukacyjną Unii Europejskiej w zakresie szkolnictwa wyższego i rolę, jaką odgrywają w niej programy unijne. Omówiono program ERASMUS i zaangażowanie w nim polskich uczelni. Zanalizowano stan polskiej nauki o żywności i żywieniu człowieka pod kątem dydaktyki: tak pod względem kadrowym, jak i wyposażenia laboratoryjnego stan ten jest dobry. Przedstawiono zagadnienia, nad którymi obecnie pracuje Unia Europejska, i wynikające stąd problemy do dyskusji w uczelniach polskich. Ocenę możliwości włączenia się w europejski system edukacji każdy wydział musi wykonać samodzielnie. W systemie tym każdy wydział oceniany będzie poprzez jakość prowadzonej dydaktyki, wiedzę i kwalifikacje absolwentów.
Opracowanie przedstawia rozwój przemysłu spożywczego i na tym tle powstawanie technologii żywności jako nauki. Rozwój nauki i świadomości konsumenta stawiają obecnie nowe wyzwania przed nauką o żywności. Opracowanie nowych produktów, nowych procesów a także zapewnienie jakości wyrobów jest możliwe tylko przy ścisłej współpracy specjalistów z wielu dziedzin, głównie z technologii i inżynieria żywności.
W artykule omówiono organizację prac badawczych w firmie Unilever. Pokazano przebieg prac badawczych od momentu powstania koncepcji do praktycznego jej zastosowania. Z doświadczeń Unilever wynika, że bez szeroko prowadzonych badań sukces rynkowy praktycznie nie jest możliwy.
W artykule omówiono możliwości zastosowania wysokich ciśnień w przetwórstwie żywności. Podano dane dotyczące wpływu wysokiego ciśnienia na białka i produkty wysokobiałkowe, w szczególności mięso, na aktywność enzymów i przeżywalność drobnoustrojów. Wskazano możliwe kierunki zastosowań, a także omówiono aparaturę, która może być stosowana w tym procesie.
Omówiono znaczenie czystości powietrza w przestrzeni produkcyjnej dla bezpieczeństwa i trwałości produktów spożywczych. Źródłami zanieczyszczeń są: zapylenie zewnętrzne, surowce i materiały pomocnicze, maszyny, a także załoga, która w ponad 50% może wpływać na zapylenie powietrza. Filtracja powietrza z zastosowaniem filtrów HEPA umożliwia obniżenie poziomu zapylenia powietrza tak w sferze lokalnej, jak i w całym pomieszczeniu produkcyjnym. Omówiono systemy wysypowe, a także z burzliwym i laminarnym przepływem powietrza. Podano strategię w projektowaniu technologii czystych pomieszczeń.
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania komputerowej analizy obrazu w technologii żywności. Obecnie analiza ta wykorzystywana jest głównie do oceny jakości zarówno surowców, jak i gotowych produktów żywnościowych. Uwzględnia cechy badanego materiału, takie jak: barwa, wielkość, kształt.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.