Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W części pierwszej artykułu w nr. 7'01 omówiono współczesne poglądy na stabilność fizyko-chemiczną piwa, rodzaje występujących zmętnień i ich skład oraz czynniki wpływające na jej utratę. W części II głównym zagadnieniem są działania poprawiające stabilność fizykochemiczną napoju. Omówiono wybrane sposoby stosowane podczas procesu produkcyjnego, środki stabilizacji białkowej, polifenolowej oraz chitozan.
W artykule przedstawiono próby fermentacji zacierów gorzelniczych z dodatkiem zmielonych nasion amarantusa. Próby przeprowadzono w skali laboratoryjnej. Oceniono wpływ dodatku amarantusa na szybkość fermentacji i ilość otrzymanego alkoholu.
Celem pracy było określenie wpływu dodatku magnezu w postaci soli MgCl2·6H2O do podłoży hodowlanych, na wzrost inoculum i właściwości fermentacyjne drożdży piwowarskich Saccharomyces cerevisiae, szczep nr 1 pochodzący z kolekcji własnej. Do hodowli inoculum zastosowano dwa podłoża: YPG jako kontrolne i brzeczkę słodową, które wzbogacono w 1,25 g Mg/dm3. Hodowle prowadzono metodami: a) stacjonarną - 48 h b) z napowietrzaniem przez 24 i 48 h; c) z napowietrzaniem przez 24 h i następnie 24 h bez napowietrzania; w temp. 28°C i pH 5,0 (YPG) oraz 5,5 (brzeczka). Jak wykazano we wcześniejszych badaniach, metodą stacjonarną uzyskiwano bardzo dobre wyniki wiązania magnezu przez komórki, przy jednoczesnym niskim przyroście biomasy drożdży. Stwierdzono, że niezależnie od rodzaju podłoża, wzbogacenie w magnez stymulowało wzrost i produkcję biomasy drożdży, przy czym plon biomasy był wyższy na podłożu YPG w porównaniu z brzeczką. Ponadto magnez był lepiej wiązany przez komórki w hodowli inoculum na podłożu YPG. Użycie do fermentacji inoculum hodowlanego na brzeczce pozwoliło na uzyskanie wyższego odfermentowania, przy czym wzbogacenie w magnez nie miało istotnego znaczenia.
Badano możliwość zastosowania chitozanu niskolepkiego (<200 mPa.s) do stabilizacji piwa jasnego w porównaniu do stabilizatorów: Polyclar R, Stabifix i Stabiquick Super. Stosowany początkowo czas obróbki przez 2 doby skrócono następnie do 2 h. W próbkach piwa oznaczano m. in. zawartość garbników, azot ogólny, wartość goryczy, ogólną redukcyjność, barwę, zawartość Fe i Cu. Przeprowadzono 4 serie doświadczeń, a wyniki opracowano statystycznie. Stwierdzono, że chitozan w zastosowanych dawkach nie wykazuje wystarczającej aktywności stabilizacyjnej. Nie wpływa ujemnie na cechy organoleptyczne i jakość mikrobiologiczną produktu, powoduje jednak niewielki wzrost pH i obniżenie kwasowości ogólnej.
W Zakładzie Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności SGGW podjęto badania nad zastosowaniem chitozanu do koloidalnej stabilizacji piwa. Przedmiotem badań było piwo jasne pełne o ekstrakcie brzeczki podstawowej 12,5°Blg. Zastosowano do stabilizacji chitozan niskolepki w różnych dawkach, a w próbach porównawczych Polyclar R i Stabifix Super. Przeprowadzono oznaczenia podstawowe: zawartość polifenoli, określenie barwy, wartość goryczy, termiczny test forsujący i test na objętość osadu. Dokonano też oceny organoleptycznej. Stwierdzono, że chitozan w dawkach 2 i 5 g/dm3 wyraźnie wpływał na obniżenie zawartości frakcji białkowych i polifenolo- wych w piwie, przy czym wszystkie zastosowane preparaty nie powodowały pogorszenia jego cech organoleptycznych. Dodatek chitozanu podwyższał pH i nieznacznie obniżał kwasowość ogólną piwa, wprowadzając do produktu jony wapnia.
Przeprowadzono badania mające na celu określenie wpływu wybranych metod stabilizacji koloidalnej na stabilność fizykochemiczną i skład piwa. Zastosowano preparat Polyclar R w dawkach 0,15, 0,30 i 0,45g/dm3, Stabifix Super w dawkach 0,20, 0,40 i 0,60 g/dm3 oraz Polyclar R (0,15 g/dm3) + chitozan (1 g/dm3) i Stabifix Super (0,20 g/dm3) + chitozan (1 g/dm3). Stwierdzono, że zastosowane dawki Polyclaru R i Stabifixu Super wyraźnie wpływały na składniki ekstraktu piwa pogarszające jego stabilność fizykochemiczną. Zastosowane dawki Polyclaru R i Stabifixu Super, również w kombinacji z chitozanem, nie spowodowały zmian cech organoleptycznych produktu. Polyclar R i Stabifix Super w kombinacji z chitozanem powodowały znaczną poprawę stabilności produktu, porównywalną ze średnimi dawkami tych preparatów stosowanych samodzielnie. Powodowały jednak niewielkie zwiększenie pH i zmniejszenie kwasowości ogólnej.
Autorzy przedstawili procesy fermentacji zacierów żytnich, pszenżytnich i z amarantusa oraz jakość spirytusu otrzymanego z tych surowców.
W I części artykułu omówiono współczesne poglądy na stabilność fizykochemiczną piwa, rodzaje występujących zmętnień i ich skład oraz czynniki wpływające na jej utratę. W części II głównym zagadnieniem są działania poprawiające stabilność fizykochemiczną napoju. W tej części omówiono wybrane sposoby stosowane podczas procesu produkcyjnego, środki stabilizacji białkowej, polifenolowej oraz chitozan.
Zbadano i określono wpływ wybranych ziół na cechy fizyczne mąki i ciasta pszennego, a także jakość uzyskanego pieczywa. Takie zioła jak lubczyk i kminek, a także w pewnym stopniu majeranek i papryka, mogą być z powodzeniem stosowane jako dodatek do pieczywa, zwłaszcza gdy zmniejszona jest w nim zawartość soli kuchennej.
Przeprowadzono badania mające na celu określenie wpływu wybranych metod stabilizacji koloidalnej na stabilność fizykochemiczną i skład piwa. Zastosowano preparat Polyclar R w dawkach O,15, 0,30 i 0,45 g/dm3, Stabifix Super w dawkach 0,20, 0,40 i 0,60 g/dm3 oraz Polyclar R (0,15 g/dm3) + chitozan (1 g/dm3) i Stabifix Super (0,20 g/dm3) + chitozan (1 g/dm3). Stwierdzono, że zastosowane dawki Polyclaru R i Stabifixu Super wyraźnie wpływały na składniki ekstraktu piwa pogarszające jego stabilność fizykochemiczną. Zastosowane dawki Polyclaru R i Stabifixu Super, również w kombinacji z chitozanem, nie spowodowały zmian cech organoleptycznych produktu. Polyclar R i Stabifix Super w kombinacji z chitozanem powodowały znaczną poprawę stabilności produktu, porównywalną ze średnimi dawkami tych preparatów stosowanych samodzielnie. Powodowały jednak niewielkie zwiększenie pH i zmniejszenie kwasowości ogólnej.
Possibilities of obtainment of humus earth from the mixture of sphagnum peat and molasse brew were investigated. Time and conditions ( temperature, moisture level, pH value) were determined as well as quantitative and qualitatice changes in the population of microorganisms affecting the humification process were determined. Humus earth was obtained within 28 days. Brew affected highly stimulatingly the dynamics of microorganism numbers, what was directly connected with the humus formation rate.
Prowadzono badania mające na celu określenie możliwości zastosowania chitozanu w kombinacji z powszechnie używanymi do stabilizacji piwa stabilizatorami. Stosowano chitozan niskolepki dodatkowo rozdrobniony, chitozan płukany wodą, „aktywowany" pirosiarczynem potasu, Polyclar R, Stabifix Super oraz kombinacje chitozanu z Polyclarem lub Stabifîxem. Stwierdzono, że chitozan płukany wodą nieznacznie zmniejszał kwasowość piwa, natomiast chitozan „aktywowany" pirosiarczynem potasu takich zmian nie wywoływał. Zastosowanie chitozanu w kombinacji z obniżonymi dawkami Polyclaru lub Stabifïxu dawało efekt stabilizacyjny zbliżony do normalnych dawek tych preparatów. Dodatek chitozanu nie powodował zmian w składzie pierwiastków alkalicznych piwa. Zastosowanie chitozanu w kombinacji z tradycyjnymi preparatami używanymi do stabilizacji piwa może przyczynić się do zmniejszenia kosztów produkcji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.