Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wykorzystując dane źródłowe Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz innych agend ONZ scharakteryzowano produkcję i użytkowanie żywności w skali świata i regionów. Stwierdzono, że mimo wzrostu produkcji żywności niezbędne są działania na rzecz dalszego jej zwiększania, zwłaszcza w aspekcie występujących tendencji demograficznych. Podkreślono potrzebę zrównoważonego rozwoju oraz zapewnienia globalnej współpracy w tym zakresie.
Celem artykułu było wskazanie na pilną potrzebę ustalenia i realizacji polityki wyżywienia w Polsce. Przedstawiono główne uwarunkowania realizacji tej polityki, w tym wpływ takich czynników jak: rozwój demograficzny, warunki bytowe gospodarstw domowych, tradycje żywieniowe oraz zachowania konsumenckie, a także potencjał produkcyjny gospodarki żywnościowej. Stwierdzono, iż celem strategicznym polskiej gospodarki powinno być zapewnienie samowystarczalności żywnościowej kraju. Generalną zaś intencją polityki wyżywienia winno być zharmonizowanie produkcji rolniczej i przetwórstwa żywności oraz polityki importu i eksportu żywności z potrzebami i wymaganiami społeczeństwa w zakresie żywienia i zdrowia. Mając powyższe na uwadze, naświetlono główną koncepcję polityki wyżywienia opierającą się na dwóch celach, tj. zdrowotnym i społecznym. Przedstawiono najważniejsze zadania dla tych dwóch obszarów oraz omówiono warunki realizacji tej polityki w Polsce.
Artykuł omawia zmiany w strukturze energetycznej diety w krajach UE i w Polsce w świetle zaleceń FAO/WHO, opierając się na wynikach bilansów żywnościowych z lat 1989-91, 1992-94 i 1995-96, ujętych w statystyce FAO. Do porównań wybrano 15 krajów Unii Europejskiej. Do oceny zgromadzonych danych zastosowano procedury typowe dla analizy spożycia w ujęciu jakościowym.
Celem pracy była analiza i ocena rynku czekolady w Polsce w latach 2005-2011 ze szczególnym uwzględnieniem zachowań nabywczych i konsumpcyjnych starszych konsumentów. W pracy posłużono się wtórnymi i pierwotnymi danymi. Źródłem pierwszych danych była literatura fachowa, prasa branżowa, publikacje internetowe oraz wyniki badań budżetów gospodarstw domowych. Dane pierwotne pozyskano drogą badania ankietowego przeprowadzonego wśród uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W pracy zwróconą uwagę na wzrost produkcji czekolady w Polsce i zaostrzenie konkurencji w sektorze, m.in. w wyniku zmian własnościowych. Zmianom tym towarzyszy zwiększenie spożycia czekolady Stwierdzono, że starsi konsumenci w swoich decyzjach zakupowych kierują się przede wszystkim smakiem czekolady, następnie przyzwyczajeniem, marką/producentem oraz ceną. Preferują gorzką czekoladę, a blisko 1/2 badanych określa siebie jako rozsądnego konsumenta. Z tych też względów ważne jest aby obok innowacyjnych wyrobów utrzymać na rynku asortyment czekolad tradycyjnych.
W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę rynku wód mineralnych i napojów bezalkoholowych, zwracając szczególną uwagę na wydatki gospodarstw domowych na te produkty.
Ze względu na znaczny wzrost sektora usług gastronomicznych celem pracy była ocena znaczenia tych usług w żywieniu ludności Polski. Na kanwie materiałów wtórnych przedstawiono uwarunkowania rozwoju usług gastronomicznych, wśród których wyodrębniono czynniki makro- i mikroekonomiczne. Stwierdzono, iż mimo znacznego postępu w poziomie i strukturze usług nie pełnią one takiej roli jak w krajach wysokorozwiniętych. Przeciętna polska rodzina przeznacza na żywienie poza domem jedynie nieznacznie ponad 5 % swoich wydatków na żywność. Przewiduje się dalszy wzrost sektora, a szczególnie placówek oferujących dania wegetariańskie, niskotłuszczowe i dietetyczne.
Rynek napojów energetyzujących to nowy i szybko rozwijający się sektor napojów bezalkoholowych. Energizery (napoje o energetyzującym działaniu, należące do grupy napojów funkcjonalnych) cieszą się wzrastającą popularnością zarówno wśród konsumentów w Stanach Zjednoczonych i Japonii, jak i w Zachodniej Europie. W Polsce konsumpcja napojów „dodających skrzydeł" jest ciągle niska, a statystyczny Polak nie spożywa nawet 1 puszki napoju rocznie. Autorzy tego artykułu próbują odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje możliwość rozwoju tego sektora na rynku napojów bezalkoholowych w Polsce.
Spadek spożycia mleka i jego przetworów w latach 90. oraz zmiana wzorca żywienia w kierunku wzrostu udziału produktów pochodzenia roślinnego obniżyły znaczenie mleka w przeciętnej polskiej diecie. W strukturze spożycia nastąpiło ograniczenie stosunkowo tanich produktów o niższym stopniu przetworzenia, jak mleko, śmietana i śmietanka. Wzrosła konsumpcja produktów droższych, wyżej stopniu przetworzonych i o wysokiej wartości dodanej: jogurtów, serów dojrzewających i tzw. galanterii mleczarskiej. W gospodarstwach wiejskich samozaopatrzenie nadal stanowi główne źródło pozyskiwania mleka oraz serów twarogowych. Prognoza do roku 2005 przewiduje stabilizację spożycia mleka i napojów mlecznych, dalszy spadek konsumpcji śmietany oraz nieznaczny wzrost spożycia serów.
Formation of the common European food market, aimed at freeing flow of goods, contributed to limitation of basic, obligatory quality standards for food in Poland. Adaptation of food prices to the level affordable by Polish households is correlated with food quality. Liberalization of food standards enable producers to engage in fraudulent practices such as adulteration of food. Results of official controls show various interpretations of the definition of ‘food adulteration’ which is inherent in the Polish regulation.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.