Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Recent progress in sensory methods

100%
Ocena sensoryczna dysponuje obecnie szeroką gamą różnych metod pomiarowych. W zależności od zadania stawianego ocenie, spośród tych metod powinna być wybrana taka, która pozwala na wypełnienie danego zadania z maksymalną precyzją i jednocześnie minimalnym nakładem czasu i pracy. Biorąc powyższe kryterium za podstawę przedstawiono systematyczny przegląd aktualnie stosowanych metod, obejmujący ich charakterystykę, zakres stosowania oraz przydatność, a także możliwość ścisłej statystycznej interpretacji wyników. Kolejno omówiono: grupę metod laboratoryjnych ze szczególnym uwzględnieniem metod progowych i różnicowych, grupę metod służących do kontroli jakości cech sensorycznych produktów żywnościowych ze szczególnym uwzględnieniem metod skalowania oraz grupę metod stosowanych do badań konsumenckich. Zastosowanie każdej z omawianych metod zilustrowano przykładami.
Przy pełnej dostępności ilościowej i jakościowej żywności konsumenci mają coraz większy wpływ na kreowanie i zmiany jakościowego obrazu żywności, w tym jej bezpieczeństwa i wartości odżywczej. Percepcja tych dwóch ważnych aspektów jakości żywności przez konsumentów oparta jest w większym stopniu na przesłankach emocjonalnych niż racjonalnych (szczególnie wyraźnie w odniesieniu do żywności „ekologicznej") i różni się znacznie od rozumienia jej przez naukowców specjalistów z zakresu nauki o żywności, a także przez producentów żywności. Problem efektywnego porozumienia pomiędzy tymi grupami istotny dla racjonalnej edukacji konsumenta, pozostaje sprawą otwartą.
Wśród aktualnych metod i systemów zapewnienia jakości żywności ważne i unikalne miejsce zajmuje analiza sensoryczno. W praktyce nie wszystkie oceny jakości sensorycznej produktów stosowane w przemyśle spełniają warunki współczesnej definicji analizy sensorycznej, opartej na podstawowej znajomości zasad funkcjonowania sensorycznego „aparatu pomiarowego". Jako dział analizy żywności, analiza sensoryczno dysponuje wieloma metodami, o ściśle wystandaryzowanej procedurze przygotowania i prezentacji próbek oraz opracowania wyników. Standaryzację zapewniają normy metodyczne ISO, przyjmowane obecnie jako PN. Ważnym elementem w rozpowszechnieniu zastosowania analizy sensorycznej w zapewnieniu jakości jest wykształcenie specjalistów; przedstawiono jakie wymagania ma on spełniać oraz możliwości uzyskania odpowiednich kwalifikacji w tej dziedzinie. Zainteresowanie producentów żywności zastosowaniem analizy sensorycznej w ostatnich latach rośnie.
Ocena jakości sensorycznej opiera się na tym, że ludzki aparat zmysłowy dokonuje wielostopniowej analizy porównawczej, a wynik oceny jest syntezą elementarnych bodźców w jedno kompleksowe wrażenie. Przedstawiono definicję atrakcyjności sensorycznej , rozwój metod sensorycznych, metody interpretacji statystycznej wyników i zasady prowadzenia badań konsumenckich zgodnie z międzynarodowymi normami metodycznymi ISO. Cele analizy sensorycznej to szczególnie: zapewnienie jakości i standardów oś ci produktu podczas jego wytwarzania, porównanie sensorycznej charakterystyki produktu własnego z konkurencyjnymi, opracowania nowych produktów oraz badania neutralności sensorycznej opakowań w stosunku do produktu.
Wśród wielu koncepcji nowych produktów, jakie pojawiły się w ciągu ostatniej dekady, najnowszym dynamicznie rozwijającym się trendem jest „żywność autentyczna". Produkt „autentyczny" to przygotowany w skali przemysłowej produkt identyczny pod względem charakterystyki sensorycznej, jak potrawa lub deser wykonane tradycyjną techniką kulinarną - ale trwały i łatwy do przygotowania do spożycia. Omówiono czynniki warunkujące rozwój takiej żywności od strony konsumenta i producenta oraz zasady ich opracowywania i wprowadzania do produkcji.
Omówiono pionierski wkład Profesora Damazego Tilgnera w stworzenie i rozwój „polskiej szkoły analizy sensorycznej", zapoczątkowanej we wczesnych latach pięćdziesiątych. Unikalnymi i nowatorskimi osiągnięciami były badania sprawności sensorycznej zawodowych klasyfikatorów jakości produktów żywnościowych, koncepcja minimów sensorycznych, określenie progów wrażliwości smakowej dla podstawowych czterech rodzajów smaku oraz wprowadzenie nowych metod i procedur sensorycznych. Przedstawiono pionierski, jeden z pierwszych na świecie, podręcznik analizy sensorycznej napisany przez Profesora Tilgnera oraz opracowane przez Profesora Normy Polskie związane z analizą sensoryczną.
12
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Analiza sensoryczna i jej zastosowanie

100%
13
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Konsument a jakosc zywnosci

100%
Dokonano przeglądu literatury dotyczącej zmian percepcji sensorycznej u osób starszych i ich znaczenia żywieniowego. Zmiany w chemopercepcji zachodzące z wiekiem, zarówno w kategoriach intensywności jak i hedonicznych mają istotny wpływ na wybór żywności oraz fizjologię żywienia. Zmiany te objawiają się obniżeniem wrażliwości, zdolności rozpoznawania bodźców smakowych i zapachowych oraz przesunięciem optymalnie pożądanych ich natężeń. Wielkość tych zmian z wiekiem jest specyficzna w odniesieniu do różnej jakości bodźców oraz indywidualnie wysoce zróżnicowana. Znaczna niejednolitość metodyki prac eksperymentalnych w tym zakresie powoduje trudności w ilościowym oszacowaniu wymienionych zjawisk.
Przedstawiono analizę czynników decydujących o preferencjach polskich konsumentów wieprzowiny, wykorzystując nową metodę wzorcowego albumu zdjęć „pork chops” (kotletów schabowych). Wyniki uzyskano z badania preferencji 480 konsumentów, którzy dokonywali wyboru mięsa na podstawie jego wyglądu oraz wypełniali standardowy kwestionariusz ankietowy. W oparciu o modyfikowane cyfrowo obrazy fotograficzne wieprzowiny stwierdzono, że głównymi kryteriami jej wyboru była barwa mięsa i otłuszczenie zewnętrzne: zdecydowana większość konsumentów preferowała jasną barwę mięsa i brak otłuszczenia zewnętrznego. Zidentyfikowano również mniej liczną, ale wyraźnie odrębną grupę konsumentów preferujących mięso ciemne i chude. Wyniki wyboru skonfrontowano ze standardowym kwestionariuszem ankietowym, na podstawie którego określono dane socjodemograficzne i zwyczaje żywieniowe oraz deklarowane preferencje każdego z wymienionych segmentów badanej populacji konsumentów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.