Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule omówiono procedurę i postępowanie przedsiębiorstwa ubiegającego się o uzyskanie certyfikatu jakości. Przedstawiono zagadnienia związane z auditem jakości, jego cele, rodzaje i przebieg. Przedstawiono także wymagania, jakie powinni spełniać auditorzy, aby audit był właściwie przeprowadzony.
W pracy opisano metodę równoczesnego oznaczania intensywnych substancji słodzących: aspartamu, acesulfamu K, sacharyny w napojach bezalkoholowych oraz wybranych produktach spożywczych. Wykorzystano technikę wysokosprawnej chromatografii cieczowej w fazach odwróconych przy zastosowaniu cieczy elucyjnej składającej się z acetonitrylu i 0,02 M buforu fosforanowego o pH = 4,3 w stosunku objętościowym 10:90, z detekcją fotometryczną przy długości fali 220 nm. Wartość średniego odzysku substancji słodzących dla napojów typu cola wynosiła: dla aspartamu 99,1%, acesulfamu K 98,7%, sacharyny 99,8%. Metoda charakteryzowała się dużą powtarzalnością - współczynnik zmienności CV% nie przekraczał wartości 2% dla napojów typu cola „light" (4% w przypadku oznaczeń innych produktów spożywczych). Metoda ta może zostać wykorzystana w rutynowej analizie, przy kontroli zawartości omawianych substancji słodzących w produktach spożywczych.
W artykule omówiono międzynarodowe normy ISO serii 9000 dotyczące systemu jakości (przedsiębiorstw, produkcji i towarów) uznanego w większości krajów całego świata. System jakości przedstawiony w normach umożliwia ujednolicenie przepisów z tego zakresu w Europie i w poszczególnych krajach Wspólnoty Europejskiej. Zawarte w normach ISO specyfikacje techniczne uściślające podstawowe wymagania zostały powierzone europejskim organizacjom normalizacyjnym. Ujednolicone wymagania zawarte w normach ISO ułatwiają wymianę handlową pomiędzy krajami. Przyjęcie norm ISO ma na celu usuwanie barier prawnych w wymianie handlowej i wzajemne uznawanie wymagań i kontroli jakości. Stosowanie norm ISO służy konkurencyjności wyrobów i usług oraz ułatwia krajowy i międzynarodowy obrót towarowy.
Wyniki badań dotyczące sposobu żywienia i struktury spożycia żywności w Polsce wskazują na poważne nieprawidłowości. Najczęstsze przykłady nieracjonalnego żywienia, odbiegającego od zaleceń żywieniowych i lekarzy, to nadmierne spożycie energii, tłuszczu i cukru przy jednoczesnym niskim spożyciu węglowodanów złożonych. Spożycie cukru wynosi ok. 45 kg/osobę/rok i jest dwukrotnie wyższe niż w latach sześćdziesiątych. Następstwem wadliwego żywienia jest powstawanie otyłości, niedokrwiennej choroby serca, cukrzycy insulinoniezależnej, próchnicy. W ograniczeniu energii pochodzącej z sacharozy mogą pomóc sztuczne środki słodzące tj. aspartam i acesulfam K. Obie substancje pozbawione są kalorii, około 200 razy słodsze od cukru. Dopuszczalne dzienne spożycie acesulfamu K wynosi 15 mg/kg masy ciała, aspartamu zaś 40 mg/kg masy ciała. Poliole są drugą grupą środków słodzących zastępujących cukier. Substancje te, jak i poprzednie, w odróżnieniu od sacharozy nie sprzyjają powstawaniu próchnicy zębów, która jest chorobą cywilizacyjną całej populacji państw wysoko uprzemysłowionych. W Polsce aspartam, sorbitol, ksylitol i mannitol dozwolone są do stosowania każdorazowo po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Zakładu Higieny oraz acesulfam K, malitol, na drodze zezwolenia Głównego Inspektora Sanitarnego.
Przeprowadzono badania analityczne zawartości azotanów i azotynów w racjach pokarmowych odtworzonych laboratoryjnie na podstawie danych GUS o spożyciu żywności w 1996 roku, w wybranych grupach społeczno-dochodowych (racje gospodarstw pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych o najniższych i średnich dochodach oraz osób utrzymujących się z niezarobkowych źródeł). Wyniki badań analitycznych zawartości azotanów i azotynów porównano z wynikami uzyskanymi metodą obliczeniową przeprowadzoną z wykorzystaniem programu komputerowego CONTANUT (z uwzględnieniem ubytków azotanów w czasie obróbki technologicznej). Na podstawie uzyskanych wyników badań można stwierdzić, że pobranie azotanów i azotynów wraz z badanymi racjami pokarmowymi jest niskie i nie zagraża zdrowiu ludzi. Wyniki oceny teoretycznej wykazywały dużą zgodność z wynikami oznaczeń analitycznych we wszystkich racjach pokarmowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.