Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  tarczyca bajkalska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opracowano metodę ilościowego oznaczania głównych flawonoidów korzeni S. baicalensis po uprzedniej hydrolizie glikozydów 2 M kwasem solnym. Suchy, sproszkowany surowiec (0.1 g) poddano hydrolizie ogrzewając z 20 ml 2 M HCl pod chłodnicą zwrotną przez 180 min. Mieszaninę reakcyjną, po ostudzeniu, ekstrahowano czterokrotnie 10 ml octanu etylu. Połączone wyciągi organiczne odparowano do sucha pod zmniejszonym ciśnieniem. Pozostałość, po rozpuszczeniu w 5 ml metanolu i filtracji przez sączek membranowy (0.22 um), poddano analizie metodą RP- HPLC. Na kolumnę chromatograficzną (Purospher RP-18e, 125x3 mm, Merck) wstrzykiwano jednorazowo 10 p.1 badanej próbki. Rozdziału dokonywano w układzie izokratycznym z zastosowaniem mieszaniny 0.025% H3PO4 i metanolu (l:l)jako eluenta, przy przepływie fazy ruchomej 0,8 ml/min. Detekcję prowadzono przy λ=275 nm. W wyciągach z dwuletnich korzeni roślin S. baicalensis, uprawianych w Ogrodzie Roślin Leczniczych Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, oznaczono 11,8% bajkaleiny, 2,4% wo- goniny i 1,2% oroksyliny A w przeliczeniu na suchą masę surowca.
FIawonoidy z Tarczycy bajkalskiej mają korzystny wpływ na zdrowie. Ich spożywanie zapobiega min chorobom wirusowym, grzybiczym, nowotworom, zmniejsza skutki stresu oksydacyjnego. Przedmiotem badań własnych był preparat z flawonoidów Tarczycy bajkalskiej - o roboczej nazwie Antoksyd -firmy Bioactiv Products Factory. Podawanie szczurom przez trzy miesiące w wodzie do picia Ant oby du powodowało tylko znamienne zmniejszenie aktywności AlAT w surowicy krwi oraz zmniejszenie stężenia związków reagujących z kwasem tiobarbiturowym /TBARS/ w hemolizacie kminek czerwonych.
Uznanym standardem leczenia boreliozy jest antybiotykoterapia, zarówno w monoterapii, jak i łączona. We wczesnej fazie choroby wykazują one umiarkowaną skuteczność. W przypadku nawet 1/3 chorych poddanych leczeniu, w dalszym ciągu manifestują się różne objawy określane jako zespół poboreliozowy (PTLDS). Za przyczynę PTLDS uważa się uszkodzenia patofizjologiczne pozostałe po chorobie lub przewlekła infekcja krętkami B. burfgerdori (Bb) sensu lato w formach owalnych oraz chronione przez biofilm. Zwykle stosowane przy boreliozie antybiotyki nie przynoszą efektów przy PTLDS, także przy wydłużonym czasie leczenia. Zasadne zatem wydaje się zwrócenie w kierunku poszukiwania nowych związków mogących wspomóc leczenie. Interesującym kierunkiem zdaje się badanie związków fitochemicznych i ekstraktów roślinnych. Przegląd badań wskazuje, iż niektóre z nich wykazują wysoką efektywność wobec Bb w monoterapii i terapii kombinowanej z antybiotykami, m.in. ekstrakt ze stewii, bajkalina. Omówiona zostanie także fitoterapia Buhnera.
Na modelu doświadczalnym zbadano hepatoprotekcyjne działanie wyciągu z tarczycy bajkalskiej (75% bajkaliny). Uszkodzenie wątroby u szczurów wywołano tetrachlorkiem węgla. Stwierdzono korzystne działanie ochronne na komórki wątrobowe wyciągu tarczycy bajkalskiej, co wyrażało się zmniejszeniem aktywności enzymów wskaźnikowych wątroby, jak też stężenia substancji reagujących z kwasem tiobarbiturowym (TBARS), jako wskaźnikiem peroksydacji lipidów. W badaniach histopatologicznych stwierdzono mniejsze uszkodzenia komórek wątrobowych u zwierząt otrzymujących wyciąg tarczycy bajkalskiej w porównaniu do Sylimarolu - substancji referencyjnej. Mechanizm hepatoprotekcyjnego działania tarczycy bajkalskiej jest dyskutowany.
W pracy podjęto próbę stabilizacji barwników antocyjanowych oraz barwy kompotów i dżemów truskawkowych flawonami tarczycy bajkalskiej, dodawanymi podczas przygotowania produktów. Efekty stabilizacji kontrolowano w próbach wyjściowych i po 60-cio dniowym przechowywaniu w temperaturze 30°C. Dodatek stabilizatora wpłynął na poprawę zachowalności antocyjanów i trwałość czerwonej barwy w procesie produkcji i przechowywania tylko dżemów z truskawek. Jednocześnie na skutek dodatku stabilizatora obserwowano wzrost zdolności zmiatania wolnych rodników badanych kompotów i dżemów, ale tylko bezpośrednio po ich otrzymaniu. Tego korzystnego efektu dodatku stabilizatora nie było już po 6 miesiącach przechowywania produktów truskawkowych w temperaturze 30°C.
W pracy podjęto próbę zastosowania związków izolowanych z roślin, jako przeciwutleniaczy, do stabilizacji oleju słonecznikowego. Zbadano aktywność pięciu przeciwutleniaczy: tarczycy bajkalskiej, głogu oraz witamin antyoksydacyjnych (kwasu askorbinowego i α-tokoferolu) oraz kwasu cytrynowego. Wśród tych preparatów, preparat procyjanidyn z głogu był najlepszym inhibitorem przemian oksydacyjnych zachodzących w emulsji oleju słonecznikowego, przechowywanej w temp. 50°C i przy natężeniu oświetlenia 3600-3900 lx. Również mieszanina głogu z kwasem cytrynowym i askorbinowym charakteryzowała się wysoką siłą hamowania powstających nadtlenków i aldehydu dimalonowego. W przypadku użycia mieszanin tarczycy bajkalskiej z kwasem cytrynowym i α-tokoferolem uzyskano efekt prooksydacyjny.
Badano wpływ ekstraktu flawonoidów z tarczycy bajkalskiej na gospodarką lipidową w osoczu krwi szczurów doświadczalnych. Hipocholesterolemiczne działanie flawonoidów z tarczycy bajkalskiej stwierdzono u zwierząt otrzymujących w diecie ekstrakt w ilości 0,05%, a hipotriglicerydemiczne u otrzymujących ekstrakt w ilości 0,025%
Naturalne barwniki antocyjanowe mogą być stosowane zamiennie z barwnikami syntetycznymi, jednak odznaczają się stosunkowo małą stabilnością. W moszczach i winach aroniowych antocyjany odgrywają istotną rolę w kształtowaniu ich jakości, w tym szczególnie barwy. Zastosowanie metody chromatografii cieczowej pozwala na precyzyjne badanie ilościowego i jakościowego składu antocyjanów. Metoda ta umożliwia dokładną analizę przemian antocyjanów w produkcji moszczy i win oraz badanie efektów dodawania stabilizatorów barwy. W pracy badano możliwość stabilizacji czerwonej barwy moszczy i win aroniowych przez dodatek flawonów tarczycy bajkalskiej, zawierającej glikozydy skutelaryny i bajkaleiny.
Celem badań było wyznaczenie parametrów termodynamicznych reakcji kopigmentacji trzech wybranych antocyjanów z dwoma kopigmentami: kwasem kwerce-tyno-5’-sulfonowym (QSA) i flawonami otrzymanymi z kłącza tarczycy bajkalskiej. Określono również wpływ pH, temperatury i rodzaju kopigmentu na wielkość efektu kopigmentacji. Interakcje pomiędzy badanymi związkami badano metodą spektrofotometryczną. Przeprowadzone badania wykazały wpływ pH i temperatury na efekt kopigmentacji. Ujemne zmiany entropii, AS, która jest miarą uporządkowania układu, potwierdzają fakt, że w ustalonych w pracy warunkach tworzy się kompleks pomiędzy cząsteczką antocyjanu i kopigmentu. Otrzymane wyniki wskazują że QSA tworzy bardziej stabilne kompleksy w porównaniu z flawonami tarczycy. Porównanie uzyskanych wielkości parametrów termodynamicznych reakcji kopigmentacji antocyjanów z QSA z odpowiednimi tworzonymi z udziałem flawonów wskazuje, że utworzone kompleksy antocyjan - QSA charakteryzują się wyższą stabilnością ale niższym powinowactwem i uporządkowaniem systemu. Ujemne wartości wszystkich parametrów termodynamicznych dowodzą że reakcja kopigmentacji jest procesem egzotermicznym i spontanicznym, a temperatura jest głównym parametrem wpływającym na ten proces.
Wykonano 8 tyg. doświadczenie na szczurach zatruwanych ołowiem i kadmem, którym podawano preparaty flawonoidów aronii i tarczycy bajkalskiej. Wykazano ochronne działanie aronii na zmiany patologiczne w wątrobie i nerkach zatruwanych zwierząt.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.