Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  spektrometria masowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Herba Polonica
|
1996
|
tom 42
|
nr 4
221-230
W przedstawionej pracy ukazano możliwości pomiaru zawartości ciężkich izotopów w substancjach organicznych dzięki łącznej technice Chromatografia Gazowa - Spalanie - Izotopowa Spektrometria Masowa (GC-C-IRMS). Aparatura używana w tej technice zbudowana jest z chromatografu gazowego, pieca do spalań i spektrometru masowego IR. Po procesie chromatograficznym pojedyncze składniki próbki są kierowane do pieca wypełnionego tlenkiem miedzi II i platyną. CuO dostarcza tlenu koniecznego do całkowitego spalenia związku. Woda powstająca w procesie spalania jest usuwana przez wymrożenie lub w procesie membranowym, a CO2 jest przenoszony w strumieniu helu do detektora spektrometrii masowej. Najnowsze rozwiązania umożliwiają również oznaczenia izotopu l5N po usunięciu CO2, który może reagować z jonami N2+ tworząc interferujące jony CO+. Technika GC-C-MS jest obecnie używana do badań w wielu dziedzinach nauki m.in.: w badaniach przemian metabolicznych, w określaniu pochodzenia bioproduktów, medycynie, kontroli antydopingowej, itp.
Furan jest związkiem organicznym powstającym podczas obróbki termicznej żywności, w badaniach na zwierzętach wykazuje działanie kancerogenne. Celem pracy było badanie zawartości furanu w przetworach warzywnych i warzywno- -mięsnych przeznaczonych dla niemowląt. Do badań wykorzystano chromatograf gazowy sprzężony ze spektrometrem mas (GC-MS). Oznaczono zawartość furanu w 48 próbkach przetworów gotowych do spożycia. We wszystkich badanych próbkach wykryto furan w zakresie stężeń od 13,2 do 91,1 μg/kg, a średnia jego zawartość wynosiła 43,3 μg/kg. Dokonano oceny stopnia narażenia niemowląt na furan występujący w żywności. Oszacowana wielkość narażenia wyniosła od 0,23 do 1,77 μg/kg m.c./dzień przy średniej zawartości furanu w przetworach od 35,3 do 52,2 μg/kg i nie przekroczyła wartości ADI równej 2 μg/kg m.c./dzień.
Zastosowano chemiczną jonizację pozytywną do identyfikacji estrów metylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych analizowanych przy pomocy układu chromatografu gazowego, sprzężonego ze spektrometrem mas firmy Finnigan Mat typ GCQ. Uzyskane spektra mas estrów metylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych (a w szczególności wielonienasyconych) dzięki bardzo wysokiej intensywności jonu M+l nadają się niemal idealnie do identyfikacji tych kwasów, szczególnie w przypadku próbek biologicznych.
W pracy przedstawiono przegląd literatury dotyczącej metod izolacji, oznaczania i identyfikacji związków lotnych obecnych w różnych produktach spożywczych. Szczególną uwagę zwrócono na zastosowanie do tych badań nowoczesnej techniki headspace oraz chromatografii gazowej.
Głównym wymaganiem stawianym opakowaniom do żywności jest zapobieganie psuciu się żywności oraz zachowanie jej podstawowych cech, takich jak: wartość odżywcza, smak, zapach i wygląd. Podstawową przyczyną psucia się żywności są zmiany mikrobiologiczne, biochemiczne i chemiczne. Najpoważniejszym zagrożeniem dla zdrowia człowieka są skażenia żywności drobnoustrojami. Najpewniejszym sposobem uniknięcia takich skażeń jest kontrola mikrobiologiczna.
Celem badań była ocena wpływu różnych rodzajów obróbki termicznej na zawartość tłuszczu, kwasów tłuszczowych, w tym izomerów trans, we frytkach ziemniaczanych. Frytki poddano następującym rodzajom obróbki termicznej: frytkownica, patelnia, piekarnik i kuchenka mikrofalowa. Oznaczenie kwasów tłuszczowych wykonano metodą chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas (GC/MS). Najwyższy wzrost zawartości tłuszczu ogółem, w stosunku do frytek surowych, stwierdzono we frytkach przygotowywanych we frytkownicy, natomiast najniższy przy zastosowaniu piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Smażenie we frytkownicy skutkowało obniżeniem zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, wzrostem zawartości jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych we frytkach surowych i poddanych obróbce termicznej była niska (≤ 0,30% wszystkich kwasów tłuszczowych). Nie stwierdzono wpływu krótkotrwałej obróbki termicznej na wzrost zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych we frytkach smażonych.
W ciągu ostatniej dekady nastąpił i gwałtowny rozwój nowoczesnych, i zaawansowanych technik spektrometrii mas i narzędzi bioinformatycznych, dzięki którym peptydomika wyewoluowała z proteomiki jako nowa dziedzina wiedzy, zajmująca się nie tylko analizą białek, ale przede wszystkim pojedynczych peptydów w złożonych próbach biologicznych. Zaletą peptydomiki, opartej na technikach spektrometrii mas, jest możliwość różnicowania nie i tylko pomiędzy gatunkami, ale również pomiędzy tkankami czy białkami w obrębie tego samego gatunku. Obecnie badania peptydomiczne prowadzi się m.in. w celu identyfikacji unikalnych markerów peptydowych mających zastosowanie w analizie autentyczności, inaczej mówiąc w wykrywaniu zafałszowań i uwierzytelnianiu przetworzonych produktów mięsnych. W artykule omówiono zasady, definicje i przedstawiono metody analityczne stosowane w peptydomice, a także jej możliwości w zakresie wykrywania zafałszowań produktów mięsnych na podstawie markerów peptydowych pochodzących z białek mięsa.
Omówiono problem analizy związków tworzących aromat żywności. Przedstawiono skrótowo specyfikę substancji zapachowych, ich powstawanie i wpływ budowy na zapach. Opisano najczęściej stosowaną w analizie związków zapachowych technikę analityczną - chromatografię gazową, specyfikę przygotowania próby i detekcji jej składników, także za pomocą olfaktometrii. Opisano wykorzystanie dwóch technik - enancjoselektywnej chromatografii gazowej i spektrometrii mas stosunku izotopów (IRMS) w ocenie zafałszowań aromatu. Przedstawiono także niektóre trendy w nowoczesnej analizie związków zapachowych żywności - szybką chromatografię, spektrometrię mas oraz elektroniczne nosy.
Celem pracy była ocena metody chromatografii gazowej sprzężonej z tandemowią spektrometrią mas pod kątem jej przydatności do oznaczania zawartości akryloamidu w różnych grupach produktów spożywczych. Uzyskane wartości dla wybranych parametrów walidacji (granica wykrywalności i oznaczalności, precyzja, współczynnik zmienności metody, niepewność) oraz wyniki badań porównań międzynarodowych (FAPAS) potwierdzają dobrą jakość i wiarygodność wyników uzyskiwanych w laboratorium.
20
72%
Akryloamid jest związkiem szkodliwym dla zdrowia, dlatego też zgodnie z zaleceniem Komisji UE nr 2007/331/WE istnieje potrzeba monitorowania jego zawartości w produktach spożywczych wysoko węglowodanowych. Celem badań było określenie zawartości akryloamidu w wybranych grupach produktów zbożowych. Oznaczenie wykonywano metodą chromatografii gazowej sprzężonej z tandemową spektrometrią mas, która charakteryzowała się dobrym współczynnikiem zmienności metody (RSD < 5,9 %) i granicą oznaczalności w przetworach zbożowych (z wyłączeniem pieczywa) na poziomie 37 μg/kg produktu. Największą zawartością akryloamidu wśród przebadanych przetworów zbożowych charakteryzowały się krakersy – 859 μg/kg, najmniejszą natomiast płatki owsiane – 23 μg/kg produktu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.