Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sacharyna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dokonano analizy dostępności na polskim rynku produktów bezcukrowych. Ogółem stwierdzono 141 produktów, w których zastosowano substytucję cukru, w tym 13 gum do żucia. Najczęściej stosowanym dodatkiem był aspartam, znajdował się w 96 produktach (68% wszystkich produktów bezcukrowych) i acesulfam K -w 62 produktach (44%), dalej sorbitol i sacharyna lub jej sól sodowa. W zdecydowanej większości produktów stosowano po kilka substancji jednocześnie, pojedyncze dodatki stwierdzono tylko w 48 produktach. Najwięcej dodatków jednocześnie, po 5-6, stwierdzono w gumach do żucia, a po 3-4 w napojach gazowanych, karmelkach, herbatnikach i koncentratach napojów. Najczęściej stosowanym układem substancji zastępujących cukier było połączenie aspartamu z acesulfamem K, występował on w ponad 1/3 wszystkich produktów. W badanych produktach nie stwierdzono obecności kwasu cyklaminowego i jego soli oraz neohesperydyny DC. W większości grup artykułów spożywczych produkty bezcukrowe stanowiły zaledwie kilka procent. Wyjątkiem okazały się gumy do żucia, które we wszystkich przypadkach były bezcukrowe.
Przedstawiono charakterystyką syntetycznych substancji intensywnie słodzących, takich jak: aspartam, acesulfam K, cyklaminian, sacharyna, sukraloza, neohesperydyna (NHDC) oraz alitame i neotame. Opisano ich właściwości funkcjonalne, a także podano wymagania, jakie powinna spełniać idealna substancja słodząca. Wykazano, że poszczególne substancje intensywnie słodzące charakteryzują się dość zróżnicowanymi właściwościami funkcjonalnymi, a ich dobra znajomość może być pomocna przy właściwym ich wykorzystaniu.
W pracy opisano metodę równoczesnego oznaczania intensywnych substancji słodzących: aspartamu, acesulfamu K, sacharyny w napojach bezalkoholowych oraz wybranych produktach spożywczych. Wykorzystano technikę wysokosprawnej chromatografii cieczowej w fazach odwróconych przy zastosowaniu cieczy elucyjnej składającej się z acetonitrylu i 0,02 M buforu fosforanowego o pH = 4,3 w stosunku objętościowym 10:90, z detekcją fotometryczną przy długości fali 220 nm. Wartość średniego odzysku substancji słodzących dla napojów typu cola wynosiła: dla aspartamu 99,1%, acesulfamu K 98,7%, sacharyny 99,8%. Metoda charakteryzowała się dużą powtarzalnością - współczynnik zmienności CV% nie przekraczał wartości 2% dla napojów typu cola „light" (4% w przypadku oznaczeń innych produktów spożywczych). Metoda ta może zostać wykorzystana w rutynowej analizie, przy kontroli zawartości omawianych substancji słodzących w produktach spożywczych.
W artykule scharakteryzowano acesulfam K - alternatywny środek słodzący o wysokiej stabilności w żywności oraz przedstawiono korzyści stosowania mieszanin zamienników sacharozy w produktach niskoenergetycznych. Opisano, przeprowadzone w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, poszukiwania zjawiska synergetycznego przyrostu słodyczy mieszanin zamienników cukru. Podano podstawową charakterystykę opracowanych w IBPRS warzywno-owocowych soków/napoju o obniżonej wartości energetycznej, słodzonych mieszaniną „acesulfam K/aspartam", pozwalającą na 30-40% oszczędności środków słodzących w związku ze stwierdzoną synergią składników kompozycji.
Obecnie w Polsce, spośród środków intensywnie słodzących, dozwolony jest do stosowania w żywności jedynie aspartam oraz - po uzyskaniu każdorazowo pozytywnej opinii PZH zgodnie z zezwoleniem Głównego Inspektora Sanitarnego - acesulfam K. W styczniu br. dopuszczono w kraju do obrotu i stosowania w produkcji wybranych środków spożywczych nową, naturalną substancję silnie słodzącą - taumatynę o nazwie handlowej TALIN, wyekstrahowaną z rosnącej w zachodniej Afryce rośliny Thaumatococcus Danielli, o sile słodzenia 2000-2500 razy większej od sacharozy. Poza właściwościami słodzącymi związek ten wykazuje trzy główne efekty działania, tj. synergizm, maskowanie i wzmacnianie odczuwania substancji aromatyczno-smakowych. Taumatyna znajduje się na liście GRAS pod nr 3732 i uważana jest za substancję bezpieczną, nie wymagającą limitowania (ADI). Określono warunki, jakie powinny być przestrzegane przy wdrażaniu nowych wyrobów spożywczych z jej udziałem.
W artykule przedstawiono środki starej i nowej generacji do słodzenia napojów bezalkoholowych oraz rodzaje napojów i kryteria ich podziału, a także wymagania organoleptyczne i fizykochemiczne.
Omówiono korzyści i ewentualne zagrożenia związane ze stosowaniem substancji intensywnie słodzących. Przedstawiono dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania tych substancji oraz zasady ich dopuszczenia do stosowania w żywności w krajach Unii Europejskiej. W związku z zastrzeżeniami, jakie budzą znane dotychczas sztuczne środki słodzące, prowadzone są systematyczne badania naukowe oceniające bezpieczeństwo zdrowotne po ich spożyciu i korygujące warunki ich stosowania w żywności. Wyniki tych badań sprzyjają zwiększeniu asortymentu wyrobów spożywczych, w których stosowane są substancje intensywnie słodzące. Stwierdzono ponadto, że konsumenci coraz więcej wiedzą o szkodliwości spożycia cukru i konieczności jego ograniczenia w diecie.
Wymogi konsumentów rosną wraz z różnorodnością towarów na rynku, wolnością wyboru i świadomością konsumentów. Dotyczą one jakości żywności, w której najważniejsze jest wyeliminowanie defektów a następnie optymalizacja cech sensorycznych. W I części artykułu omówiono relację między eliminacją niekorzystnych zmian a kierunkami badań żywności. Część II dotyczy zależności między zwiększaniem akceptacji żywności a optymalizacją cech sensorycznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.