Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  produkcja konwencjonalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono wyniki po raz pierwszy prowadzonych w Polsce badań porównawczych cen ekologicznych i konwencjonalnych warzyw i owoców. Cotygodniowym rejestrem cen prowadzonym w okresie sześciu miesięcy objęto 72 produkty ekologiczne oraz konwencjonalne odnotowywane w 10 sklepach z żywnością ekologiczną i w 10 sklepach z żywnością konwencjonalną na terenie miasta Poznania.
Celem badań jest poznanie poziomu nakładów oraz kosztów pracy ludzi w produkcji konwencjonalnej i ekologicznej jabłek. Badania prowadzono w dwudziestu gospodarstwach w centralnej Polsce w latach 2009-2013 – dwunastu z produkcją konwencjonalną i ośmiu z produkcją ekologiczną. Średnie plony jabłek w tym okresie wynosiły 25,9 t/ha w produkcji konwencjonalnej oraz 12,9 t/ha w produkcji ekologicznej. Nakłady pracy ludzkiej w sadzie z produkcją ekologiczną były o 12% wyższe niż w produkcji konwencjonalnej. W produkcji konwencjonalnej techniczna wydajność pracy wynosiła średnio 87 kg jabłek na 1 rbh, a w produkcji ekologicznej 39 kg na 1 rbh. Struktura nakładów pracy w dwóch badanych systemach produkcji była odmienna. W produkcji konwencjonalnej ponad 70% nakładów pracy pochłaniał zbiór jabłek. W produkcji ekologicznej na zbiór przypadało około 35% rbh zużytych na czynności w sadzie, a na pracochłonne zwalczanie chwastów – ponad 30%. Koszty pracy ludzi w sadzie, zarówno w odniesieniu do 1 ha, jak i 1 kg wyprodukowanych owoców, były wyższe w przypadku produkcji ekologicznej. Postęp nowych technologii i maszyn usprawniający walkę z chwastami powinien przynieść ograniczenie nakładów pracy w produkcji ekologicznej.
Presented research concerns the evaluation of residues of chemical pesticides in crops, depending on the system and production sites. The study was conducted in 2005–2008 on 618 samples from conventional system and 320 from integrated system of plant material derived from the four voivodeships: Lubelskie, Podlaskie, Warmia-Mazury and Mazowsze. On the basis of the studies it was shown that the crops produced in the integrated system contained a larger percentage of samples with residues below the maximum levels compared to samples from conventional and less with above MRL. The percentage of samples from the border limits for Lubelskie and Podlaskie was equal to 4%, Warmia and Mazury 2% in Mazowieckie, there was no such irregularities.
Przedstawione w artykule badania dotyczyły określenia oraz porównania zawartości związków polifenolowych ogółem, w tym kwasów fenolowych i flawonoidów w różnych odmianach miodów ekologicznych i konwencjonalnych. Do badań wybrano mio-dy: akacjowy, lipowy, spadziowy iglasty i wielokwiatowy. W próbkach miodów oznaczono zawartość suchej masy oraz związ¬ków polifenolowych, takich jak kwasy fenolowe i flawonoidy. Uzyskane -wyniki -wskazują, że ekologiczne miody charakteryzowa¬ły się istotnie wyższą średnią zawartością sumy kwasów fenolowych oraz flawonoidów ogółem w porównaniu z miodami konwencjonalnymi.
Prezentowana praca jest fragmentem szerszych badań poświęconych jakości jabłek z produkcji ekologicznej. Celem badań było porównanie wybranych cech wartości odżywczej trzech odmian jabłek Idared, Red Boskoop і Jonagold pochodzących z sadów uprawianych metodami ekologicznymi i konwencjonalnymi. Odmiana Red Boskoop i Jonagold pochodziły z jednej pary sadów, natomiast odmiana Idared - z trzech par sadów położonych w różnych rejonach. Wszystkie uprawy znajdowały się na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego. Badania przeprowadzono w roku 2003. W pracy oznaczono zawartość takich składników jak: sucha masa, cukry ogółem, cukry redukujące, kwasy organiczne, witamina C, flawonole i antocyjany. Otrzymane wyniki wykazały, że odmiany jabłek ekologicznych odznaczały się wyższą zawartością cukrów ogółem, witaminy C, flawonoli i antocyjanów. Wyniki zawartości suchej masy, cukrów redukujących, kwasów organicznych i stosunku cukrów do kwasów nie byty jednoznaczne. Najwyraźniejsze różnice wartości odżywczej w zależności od sposobu uprawy sadu występowały w przypadku odmiany Red Boskoop.
Żywność ekologiczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów, ponieważ jest uważana za bardziej bezpieczną i wartościową pod względem jakościowym. W wielu badaniach dowiedziono, że warzywa i owoce z produkcji ekologicznej wykazują zazwyczaj korzystniejsze parametry jakości zdrowotnej i odżywczej niż płody konwencjonalne, natomiast brakuje badań dotyczących jakości przetworów owocowych i warzywnych, wykonanych z surowców ekologicznych. Dlatego w pracy porównano wybrane cechy wartości odżywczej przetworów z jabłek ekologicznych i konwencjonalnych (soków i kremogenów). Przetwory (sok i kremogen) wyprodukowane z jabłek ekologicznych charakteryzowały się istotnie wyższą zawartością polifenoli oraz wyższą aktywnością przeciwutleniającą niż wykonane z jabłek konwencjonalnych. Świadczy to o potencjalnie korzystnej wartości biologicznej przetworów ekologicznych. Proces pasteryzacji oraz przechowywania przetworów spowodował zmniejszenie zawartości polifenoli ogółem oraz aktywności przeciwutleniającej soku i kremogenu jabłkowego. Największą zawartość polifenoli oraz aktywność przeciwutleniającą stwierdzono w przetworach z jabłek odmiany Jonagold, pośrednią w produktach z jabłek odmiany Cortland, a najmniej tych związków wystąpiło w soku i kremogenie z jabłek odmiany Idared.
Celem pracy było porównanie jakości sensorycznej jabłek odmiany Jonagold i Idared z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej po zbiorze i po przechowywaniu w chłodni. Ocenę sensoryczną wykonano metodą ilościowej analizy opisowej (QDA) i w kategoriach jakości konsumenckiej (ocena preferencji). Do opisania jakości zastosowano 11 wyróżników wytypowanych przez zespół ekspertów. W ocenie konsumenckiej zastosowano metodę parzystą. Odmiany jabłek różniły się pod względem wielu wyróżników sensorycznych m.in. zapachu kwaśnego, słodko-nektarowego oraz zapachu innych owoców, a także twardości, soczystości, smaku słodkiego, kwaśnego i aromatyczno-jabłkowego oraz jakości ogólnej. Metoda uprawy nie wpłynęła na jakość sensoryczną badanych odmian. Proces przechowywania przyczynił się do obniżenia jakości sensorycznej obu badanych odmian jabłek, a w szczególności ich zapachu słodko-nektarowego, zapachu innych owoców oraz trawiastego, twardości, soczystości, smaku słodkiego, kwaśnego i aromatyczno- jabłkowego oraz jakości ogólnej. W ocenie konsumenckiej jabłka ekologiczne różniły się od owoców wyprodukowanych metodami konwencjonalnymi pod względem barwy skórki w przypadku odmiany Jonagold.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.