Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  oplaty depozytowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowanie
|
2003
|
tom 48
|
nr 05
12-14
Po blisko roku funkcjonowania ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej dokonana została ich nowelizacja w ramach ustawy z 19 grudnia 2002 r., zwanej potocznie ustawą czyszczącą. Dokonano usunięcia wielu drobnych usterek oraz uszczegółowienia i interpretacji niektórych zapisów.
W obszarze opakowań i odpadów opakowaniowych stosuje się w Europie pewne instrumenty ekonomiczne, których zadaniem jest ukierunkowanie sektora przemysłowego produkującego i użytkującego opakowania na wymagania ochrony środowiska, jednym z takich instrumentów jest obowiązkowa oplata depozytowa nakładana na niektóre rodzaje opakowań, np. jednorazowego użycia po napojach, w celu zachęcania konsumentów do ich zwrotu do punktu sprzedaży. Od roku 2003 w Niemczech, jako sankcję za nieosiągnięcie odpowiednio wysokiego udziału na rynku opakowań wielokrotnego użytku, opłatą depozytową zostały objęte opakowania jednorazowego użycia do napojów. Depozyt dotyczy butelek szklanych, butelek PET i puszek stosowanych do piwa, wody mineralnej i napojów gazowanych. Podstawą do wprowadzenia obligatoryjnego depozytu była Analiza Cyklu Życia (LCA) przeprowadzona dla różnych opakowań do napojów. Wyniki LCA wykazują, że obciążenia środowiska powstałe przy stosowaniu jednorazowych pudełek z laminatów oraz torebek są takie same jak w przypadku butelek szklanych wielokrotnego użycia, natomiast dla jednorazowych butelek szklanych, butelek PET i puszek zdecydowanie większe. Polskie regulacje prawne wprowadziły również obowiązkowy depozyt - kaucję na opakowania środków niebezpiecznych, w celu zachęcania konsumentów do zwrotu opakowania do punktu sprzedaży. Generalnie jednak obowiązkowy depozyt nie jest dobrze przyjmowany przez przemysł i handel, gdyż powoduje dodatkowe koszty.
Opakowanie
|
2001
|
tom 46
|
nr 11
12-16
Nowe akty prawne w tym zakresie, które wejdą w życie na przełomie 2001 i 2002 roku powinny przyczynić się do stworzenia racjonalnego systemu gospodarki odpadami, charakteryzującego się efektywnością zarówno z ekologicznego, jak też i z ekonomicznego punktu widzenia. Istotne jest szczególnie stworzenie warunków pozwalających na wdrożenie tego systemu zgodnie z intencją Ustawodawcy i wymaganiami zawartymi w dyrektywach Unii Europejskiej.
The analysis of the realisation of the act relative to the entrepreneur duties in the scope of the managing some waste materials and to the product and deposit tax in the years 2002, 2003 and first months of 2004 is performed in this paper. There is presented the estimate of this act from the point of view of entrepreneurs who are bringing their products on the market and from the point of view of the creation of efficient system for the recycling of used up packaging.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.