Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nutritive feed
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę określenia wpływu wykorzystania produktów pochodzenia roślinnego w produkcji zwierzęcej na popyt na produkty roślinne, stanowiące podstawowe komponenty do produkcji mieszanek paszowych. Zagadnienie to zostało zaprezentowane na przykładzie chowu krów mlecznych w Polsce.
Określano strawność składników pokarmowych oraz retencję i wykorzystanie azotu przez tuczniki żywione w pierwszym okresie tuczu ośmioma rodzajami mieszanek, a w drugim - czteroma. Mieszanki stosowane w pierwszym okresie tuczu zawierały 30 lub 15% żyła i 10, 15, 20% bobiku. Mieszanki przeznaczane na drugi okres tuczu zawierały 30% żyta i 20 lub 27% bobiku. Razem z bobikiem stosowano poekstrakcyjną śrutę z rzepaku „00" lub sojową, Stwierdzono, że strawność składników pokarmowych nie zależała od ilości bobiku w mieszankach. Śruta rzepakowa, zastosowana w mieszankach w ilości 13-20%, była przyczyną istotnego gorszego trawienia związków bezazotowych wyciągowych i substancji organicznej. Strawność białka ogólnego była istotnie niższa tylko u świń żywionych mieszanką zawierającą 20% śruty rzepakowej. Stwierdzono wysoce istotny ujemny wpływ tanin zawartych w mieszankach na strawność składników pokarmowych w pierwszym okresie wzrostu świń (38-62 kg). Retencja i wykorzystanie azotu u tuczników żywionych: badanymi mieszankami nie różniły się istotnie. Wykorzystanie azotu pobranego wynosiło w pierwszym okresie wzrostu od 35,3 do 40,7% a w drugim okresie - 29,4-32,4%.
W pracy porównano efekty zastosowania w mieszankach dla cieląt poekstrakcyjnej śruty sojowej oraz trzech różnych komponentów białkowych uzyskanych z rzepaku odmiany Jantar: śruty poekstrakcyjnej, wytłoków (nasiona częściowo odolejone w prasie ślimakowej) oraz nasion. Za przydatnością rzepaku odmiany Jantar w żywieniu cieląt przemawiała niewielka zawartość izotiocjanianów (0,33% ITC oraz 0,89% OZT w suchej masie bez­tłuszczowej) oraz korzystny skład tłuszczu - w sumie kwasów tłuszczowych 58,6% kwasu oleinowego i 20,5% kwasu linolowego. Najlepsze efekty żywienia cieląt stwierdzono przy zastosowaniu w mieszance treściwej poekstrakcyjnej śruty (10%) oraz wytłoków z rzepaku odmiany Jantar (14%, zwiększających udział tłuszczu surowego w mieszance do 6,6%. Zastosowanie w mieszance śruty z nasion rzepaku powodowało pogorszenie wyjadania tej paszy, szczególnie kiedy cielęta miały moż­liwość wyboru mieszanki treściwej. W porównaniu z wytłokami, nasiona rzepaku były mniej efektywnym źródłem białka oraz dodatkowego tłuszczu w dawce.
Określono wpływ dużej ilości bobiku w mieszankach z udziałem jęczmienia i 35% pszenżyta na strawność składników pokarmowych i bilans azotu u tuczników. Oprócz bobiku stosowano w mieszankach śrutę poekstrakcyjną sojową lub rzepa­kową „00". Strawność składników pokarmowych i bilans azotu byly badane dwa razy u tuczników w pierwszym okresie wzrostu (39-40 kg i 54-65 kg) i dwa razy u tuczników w drugim okresie wzrostu (68—76 kg i 81,4—91,6). Stwierdzono, że zastosowanie 15 lub 20% bobiku w mieszankach przeznaczonych na pierwszy okres tuczu lub 20% bobiku w mieszankach na drugi okres tuczu, przy obecności w nich śruty poekstrakcyjnej sojowej, nie wpłynęło ujemnie na strawność składników pokarmowych oraz na retencję azotu i jego wykorzystanie. Zastosowanie tych samych ilości bobiku w mieszankach, ale razem ze śrutą rzepa­kową wpłynęło ujemnie na strawność, zwłaszcza białka ogólnego, u młodszych tuczników. Kombinacja bobiku + śruta rzepakowa okazała się trochę lepsza pod względem wpływu na retencję N i jego wykorzystanie niż bobik + śruta sojowa. Bobik zastosowany w mieszance w drugim okresie tuczu, w ilości 28%, miał ujemny wpływ tylko na strawność tłuszczu, włókna surowego i substancji organicznej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.