Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mleczan wapnia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Omówiono postanowienia legislacyjne dotyczące stosowania kwasu mlekowego, mleczanów sodu, potasu, wapnia, żelaza i etylu oraz lak- toglicerydów jako dodatków do żywności. Przedstawiono postanowienia regulacji prawnych Polski, Unii Europejskiej oraz FDA (USA), uwzględniając opinie Wspólnej Komisji Ekspertów ds. Dodatków do Żywności (FAO-WHO). Projekt nowego polskiego zarządzenia w dużym stopniu harmonizuje z decyzjami UE.
6
67%
Celem pracy było otrzymanie maślanki wzbogaconej w wapń, magnez i białka serwatkowe za pomocą dodatku wybranych soli wapniowych, magnezowych i koncentratu białek serwatkowych (WPC 68) do mleka przerobowego przed jego repasteryzacją. W pierwszym etapie badań do próbek mleka dodano różne naważki soli wapniowych (mleczan wapnia, cytrynian wapnia), magnezowych (glukonian magnezu, wodoroasparaginian magnezu) i białek serwatkowych (WPC 68) lub ich mieszanek i zbadano ich wpływ na stabilność cieplną mleka przerobowego podczas jego repasteryzacji w temperaturze 74 °C przez 15 s. W mleku po obróbce termicznej mierzono pH oraz obserwowano powstanie skrzepu białek. Wykazano, że stosując mieszankę cytrynianu wapnia z wodoroasparaginianem magnezu oraz glukonianem magnezu można wzbogacić mleko przerobowe o co najmniej 72 mg% wapnia i około 30 mg% magnezu. Dodatek takich ilości wymienionych soli nie spowodował koagulacji białek podczas repasteryzacji mleka, a kwasowość czynna mleka wyniosła ponad 6,52. W drugiej części pracy z mleka wzbogaconego w wybrane składniki, według receptury opracowanej w pierwszym etapie pracy, otrzymywano maślanki w warunkach laboratoryjnych. Dodatki wprowadzano przed repasteryzacją mleka (74ºC/15 s). W czasie chłodniczego przechowywania maślanek cechy sensoryczne i cechy fizykochemiczne uległy pogorszeniu. Największe zmiany zaobserwowano w próbkach maślanek wzbogacanych cytrynianem wapnia, glukonianem magnezu i białkami serwatkowymi. Wykazano, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest produkcja maślanki wzbogaconej solami wapniowymi, wodoroasparaginianem magnezu i białkami serwatkowymi.
Badania przeprowadzono na 54 samcach szczurów rasy Wistar, podzielonych na 9 grup i żywionych przez okres 4 tygodni pólsyntetycznymi dietami różniącymi się rodzajem soli wapnia (węglan, cytrynian i mleczan) oraz poziomem (90, 60 lub 30%) zalecanej podaży tego składnika mineralnego w diecie dla szczurów doświadczalnych. Stwierdzono, że absorpcja pozorna wapnia nie zależała od rodzaju soli, ale od poziomu tego pierwiastka w diecie szczurów, wzrastając w miarę zmniejszania się podaży wapnia w pożywieniu. Żaden z badanych czynników nie miał niezależnego wpływu na stan rozwoju tkanki kostnej szczura, ale istotny efekt ich współdziałania odnotowano w odniesieniu do całkowitej zawartości i koncentracji wapnia w kości udowej. Przy wyższych poziomach wapnia w pożywieniu wartości obydwóch parametrów były zbliżone u tych zwierząt, które otrzymywały w diecie cytrynian lub mleczan wapnia i wyższe w porównaniu z tymi, które karmione były węglanem wapnia. Uzyskane wyniki wskazują, że można zalecać wykorzystywanie mleczanu wapnia do wzbogacania żywności w takim samym stopniu jak powszechnie stosowany węglan wapnia.
W artykule omówiono znaczenie wapnia dla zdrowia człowieka, skutki jego niedoboru w diecie jako jedną z przyczyn powstawania osteoporozy. Przedstawiono możliwości wzbogacania w wapń produktów spożywczych. Omówiono właściwości mleczanu wapnia i możliwości jego zastosowania do wzbogacania soków owocowych w wapń.
W artykule omówiono występowanie i rolę wapnia w żywych organizmach oraz zalecane dawki jego spożycia. Przedstawiono obowiązujące w Polsce i w innych krajach wymagania jakościowe dotyczące mleczanu wapniowego farmaceutycznego i spożywczego. Omówiono właściwości fizykochemiczne, fizjologiczno-żywieniowe i technologiczne mleczanu wapnia. Podano zakres stosowania tego związku na podstawie przepisów prawnych obowiązujących w Polsce, krajach UE i USA oraz dostępnych publikacji fachowych.
Omówiono znaczenie wapnia, magnezu i żelaza dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz kłopoty zdrowotne związane z ich niedoborem. Wykazano szczególną rolę pochodnych kwasu mlekowego (mleczanów) w profilaktyce i lecznictwie niedoborów tych metali.
Nutritive value of lactic acid and its salts in food products and discussed.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.