Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  frytki ziemniaczane
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było badanie wpływu blanszowania na jakość frytek sporządzonych z bulw wysoko- i niskoskrobiowych odmian ziemniaka, Do badań użyto bulw odmian ziemniaka Bóbr, San, Atol i Malwa. Frytki otrzymywano metodą dwustopniową stosujqc blanszowanie w roztworach chlorków wapnia, magnezu i skrobi. Stwierdzono, że zastosowanie blanszowania w roztworach chlorków wapnia i magnezu o stężeniu 0,2-9,4% oraz w roztworach 0,5-1 % skrobi przy produkcji frytek z ziemniaka o niskiej zawartości suchej substancji poprawia konsystencję produktu a także wpływa korzystnie na pozostałe cechy sensoryczne - barwę, smak i zapach frytek. Użycie wymienionych roztworów zmniejsza rownież absorpcję tłuszczu podczas podsmażania frytek.
Celem badań była ocena wpływu różnych rodzajów obróbki termicznej na zawartość tłuszczu, kwasów tłuszczowych, w tym izomerów trans, we frytkach ziemniaczanych. Frytki poddano następującym rodzajom obróbki termicznej: frytkownica, patelnia, piekarnik i kuchenka mikrofalowa. Oznaczenie kwasów tłuszczowych wykonano metodą chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas (GC/MS). Najwyższy wzrost zawartości tłuszczu ogółem, w stosunku do frytek surowych, stwierdzono we frytkach przygotowywanych we frytkownicy, natomiast najniższy przy zastosowaniu piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Smażenie we frytkownicy skutkowało obniżeniem zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, wzrostem zawartości jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych we frytkach surowych i poddanych obróbce termicznej była niska (≤ 0,30% wszystkich kwasów tłuszczowych). Nie stwierdzono wpływu krótkotrwałej obróbki termicznej na wzrost zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych we frytkach smażonych.
Celem pracy było określenie wpływu temperatury i czasu przechowywania oraz szczelności opakowań na zmiany frakcji tłuszczowej i właściwości organoleptycznych mrożonych frytek ziemniaczanych. Materiałem użytym do badań były mrożone frytki po I stopniu smażenia pobrane bezpośrednio z linii technologicznej zakładu produkcyjnego. Frytki w oryginalnych opakowaniach fabrycznie zamkniętych oraz otwartych (uszkodzonych), przechowywano przez cztery miesiące w komorach chłodniczych o temperaturze -20 i -29°C. W półprodukcie przed przechowywaniem oraz po każdym miesiącu przechowywania oznaczano: zawartość tłuszczu, liczbę kwasową oraz nadtlenkową (Lea) tłuszczu oraz skład kwasów tłuszczowych. W produkcie gotowym oznaczano instrumentalnie konsystencję i barwę, właściwości tłuszczu – liczbę kwasową i nadtlenkową oraz przeprowadzono ocenę organoleptyczną barwy, smaku, zapachu i konsystencji frytek. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że frytki przed przechowywaniem charakteryzowały się prawidłową zawartością tłuszczu o dobrych parametrach jakościowych (liczby kwasowa i Lea) oraz dobrą jakością sensoryczną. Podczas czteromiesięcznego przechowywania następowały zmiany jakości zawartego we frytkach tłuszczu – zwiększeniu ulegała zawartość nadtlenków (liczba Lea), zmniejszyła się zawartość kwasów wielonienasyconych, a zwiększyła kwasów jednonienasyconych. Zmiany frakcji tłuszczowej zachodziły intensywniej w próbach frytek przechowywanych w uszkodzonych opakowaniach. Czas przechowywania i nieszczelność opakowań wpłynął na pogorszenie konsystencji frytek – frytki charakteryzowały się zbyt twardą konsystencją. Czteromiesięczne przechowywanie frytek zarówno w temperaturze -20°C, jak i -29°C nie obniżyło jakości produktu, jeśli opakowanie było szczelne (nieuszkodzone).
Celem pracy było określenie czy w trakcie przechowywania w stanie zamrożonym następują zmiany ilościowe mikroflory frytek wyprodukowanych w warunkach przemysłowych. Badaniem objęto 250 próbek frytek mrożonych. Frytki, zapakowane w oryginalne woreczki foliowe, przechowywano przez 4 miesiące w temperaturze -20ºC. Bezpośrednio po zamrożeniu oraz po 1, 2, 3 i 4 miesiącach przechowywania w badanym materiale oznaczano ogólną liczbę bakterii tlenowych, liczbę bakterii z grupy coli, gronkowców koagulazo-dodatnich, pleśni i drożdży oraz obecność pałeczek Salmonella i Listeria monocytogenes. Bezpośrednio po zamrożeniu ogólna liczba bakterii tlenowych mieściła się w zakresie od 1,30 do 3,15 log jtk x g-1. W 18% próbek stwierdzono obecność bakterii z grupy coli (średnio 1,67±0,30 log jtk x g-1), a w 58% próbek – pleśni i drożdży (1,74±0,31 log jtk x g-1). W żadnej z badanych próbek nie stwierdzono natomiast obecności gronkowców chorobotwórczych, pałeczek z rodzaju Salmonella oraz Listeria monocytogenes. Po upływie jednego miesiąca przechowywania w stanie zamrożonym obniżenie wartości parametrów mikrobiologicznych nie było statystycznie istotne. W kolejnych miesiącach składowania stwierdzono dalszą stabilizację liczby oznaczanych drobnoustrojów. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że poziom zanieczyszczenia poprodukcyjnego jest głównym czynnikiem determinującym trwałość mikrobiologiczną frytek przechowywanych w stanie zamrożonym.
W artykule przedstawiono zjawiska kształtujące rozwój przemysłowego przetwórstwa ziemniaków w latach 90., aktualną sytuację tego sektora, jak również perspektywy rozwoju przemysłu ziemniaczanego w najbliższych latach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.