Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  frakcjonowanie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy zastosowano metodę frakcjonowania według Czuchajowskiej i Pomeranza [1993] w celu uzyskania z mąki pszenżytniej następujących frakcji: glutenu, substancji rozpuszczalnych w wodzie, skrobi szlamowej, nierozpuszczalnego włókna oraz czystej skrobi. Stosując tę metodę uzyskano z mąk pszenżytnich mniej glutenu mokrego oraz czystej skrobi, natomiast więcej substancji rozpuszczalnych, skrobi szlamowej i nierozpuszczalnego włókna w porównaniu z ilością tych frakcji otrzymanych z mąki z pszenicy ‘Emika’. Metodą frakcjonowania uzyskano mniejszą ilość glutenu zarówno z mąki pszennej, jak i pszenżytniej z odmian ‘Presto’ i ‘Vero’ w porównaniu z oznaczoną ilością tej frakcji klasyczną metodą za pomocą aparatu Glutomatic.
Celem badań było określenie wpływu czasu słodowania i dodatkowego frakcjonowania ziarna jęczmienia browarnego na zasobność słodów i otrzymanych z nich brzeczek pod względem produktów hydrolizy enzymatycznej białek. Materiał badawczy stanowiło ziarno jęczmienia browarnego odmian: Lailla, Jersey, Hanka oraz Brenda, pochodzące z sezonu wegetacyjnego 2004, z rejonu Dolnego Śląska, rozsortowane pod względem grubości na 3 frakcje: standardową (ziarno o grubości > 2,5 mm), frakcję 2,5-2,8 mm oraz frakcję >2,8mm, które poddano słodowaniu 5-, 6- i 7-dniowemu. W otrzymanych ze słodów brzeczkach laboratoryjnych oznaczono zawartość azotu alfa-aminokwasowego oraz obliczono liczbę Kolbacha. Otrzymane wyniki przeanalizowano programem Statistica. Analiza statystyczna wykazała, że zarówno czas słodowania 5-, 6- i 7-dniowy, jak i dodatkowe frakcjonowanie nie zróżnicowały w istotny sposób wartości liczby Kolbacha. Oba czynniki nie wpłynęły również w sposób istotny na zawartość wolnego azotu alfa-aminokwasowego w brzeczkach. Słody charakteryzowały się wysokim stopniem rozluźnienia. Zasadne wydaje się więc stwierdzenie, że proces słodowania można skrócić nawet poniżej 5 dni, co poprawi ekonomikę produkcji zarówno przez skrócenie czasu trwania procesu, jak i ograniczenie ubytków naturalnych związanych z rozwojem korzonków i kiełków liścieniowych. Dodatkowe frakcjonowanie ziarna nie różnicowało liczby Kolbacha i zawartości azotu alfa-aminokwasowego. Wprowadzanie zatem frakcjonowania, jako dodatkowego procesu, nie ma uzasadnienia technologicznego przy rozpatrywaniu ilości produktów hydrolizy enzymatycznej białek.
13
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Ekstrakcja nadkrytyczna w przemysle spozywczym

72%
W pracy scharakteryzowano proces ekstrakcji nadkrytycznej: jego podstawy teoretyczne oraz sposób prowadzenia. Przedstawiono wady i zalety procesu świadczące o możliwościach jego zastosowania w przemyśle spożywczym. Dokonano również przeglądu zastosowań ekstrakcji nadkrytycznej. Omówiono stosowane na skalę przemysłową procesy dekofeinacji kawy, ekstrakcji chmielu i dealkoholizacji, w których wykorzystuje się omawianą metodę rozdziału. Przedstawiono także aplikacje ekstrakcji nadkrytycznej, wokół której skupiają się badania naukowe. Za szczególnie atrakcyjne zastosowanie tej techniki należy uznać izolację wysoko wartościowych składników, występujących w małej koncentracji w produktach spożywczych.
Istnieje wiele metod rozdzielania skrobi na frakcje różniące się wielkością gałeczek w tym: metoda sedymentacyjna, rozdział z użyciem hydrocyklonów i wirówek oraz rozdział skrobi na sitach. Każda z wymienionych metod posiada ograniczenia, które w dużym stopniu utrudniają przeprowadzenie rozdziału skrobi na frakcje o różnej wielkości gałeczek i otrzymanie próbek o dużej jednorodności. Celem pracy było zbadanie możliwości rozsortowania skrobi ziemniaczanej przy użyciu przesiewacza oraz próba usprawnienia procesu przesiewania. Rozsortowanie skrobi na frakcje różniące się wielkością gałeczek przeprowadzano przy zastosowanie urządzenie przesiewającego AS 200 firmy Retsch oraz zestawu sit, zawierającego 3 sita o średnicach oczek: 45 µm, 32 µm i 20 µm. W kolejnych etapach doświadczenia eksperymentalnie ustalono wpływ modyfikacji różnych czynników i parametrów procesu przesiewania na czystość frakcji w tym: sposobu przesiewania, wilgotności przesiewanego materiału, możliwości zastosowania wspomagaczy przesiewania, ilości jednorazowo przesiewanego materiału, amplitudy drgań zestawu przesiewającego oraz czasu przesiewania. Właściwymi warunkami przesiewania skrobi ziemniaczanej były: wilgotność przesiewanej skrobi - 9%, masa przesiewanej skrobi - 150 g, amplituda drgań sit - 2,8 mm, czas przesiewania - 5 godz., proces przesiewania prowadzony z wspomagaczami przesiewania. Po przesianiu skrobi w tych warunkach uzyskano 4 frakcje skrobi charakteryzujące się dobym zróżnicowaniem średnich średnic wielkości gałeczek we frakcjach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.