Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  flawony
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono przegląd związków zawartych w Thymus vulgaris L. odpowiedzialnych za jego przeciwskurczowe i rozkurczające działanie. Omówiono wpływ różnych grup związków (składniki olejku, flawonoidy, fenolokwasy) wraz z proponowanymi mechanizmami działania. W świetle danych literaturowych flawonoidy, a zwłaszcza metoksylowane pochodne flawonów, są w głównej mierze odpowiedzialne za spazmolityczne i przeciwskurczowe działanie ziela tymianku i wyciągów otrzymywanych z tego surowca.
W artykule przedstawiono różne strategie poprawiające stabilność organoleptyczną (cz. I) i fizykochemiczną piwa (cz. II). W części II omówiono czynniki wpływające na stabilność fizykochemiczną piwa. Przedstawiono mechanizm powstawania „zimnego zmętnienia " i związki biorące w tym udział: polifenole i białka. Omówiono sposoby zapobiegania powstawaniu „zimnych zmętnień": stosowanie enzymów proteolitycznych, ziemi okrzemkowej, polimeru PVPP, bentonitów, tanin.
W pracy podjęto próbę stabilizacji barwników antocyjanowych oraz barwy kompotów i dżemów truskawkowych flawonami tarczycy bajkalskiej, dodawanymi podczas przygotowania produktów. Efekty stabilizacji kontrolowano w próbach wyjściowych i po 60-cio dniowym przechowywaniu w temperaturze 30°C. Dodatek stabilizatora wpłynął na poprawę zachowalności antocyjanów i trwałość czerwonej barwy w procesie produkcji i przechowywania tylko dżemów z truskawek. Jednocześnie na skutek dodatku stabilizatora obserwowano wzrost zdolności zmiatania wolnych rodników badanych kompotów i dżemów, ale tylko bezpośrednio po ich otrzymaniu. Tego korzystnego efektu dodatku stabilizatora nie było już po 6 miesiącach przechowywania produktów truskawkowych w temperaturze 30°C.
Celem badań było wyznaczenie parametrów termodynamicznych reakcji kopigmentacji trzech wybranych antocyjanów z dwoma kopigmentami: kwasem kwerce-tyno-5’-sulfonowym (QSA) i flawonami otrzymanymi z kłącza tarczycy bajkalskiej. Określono również wpływ pH, temperatury i rodzaju kopigmentu na wielkość efektu kopigmentacji. Interakcje pomiędzy badanymi związkami badano metodą spektrofotometryczną. Przeprowadzone badania wykazały wpływ pH i temperatury na efekt kopigmentacji. Ujemne zmiany entropii, AS, która jest miarą uporządkowania układu, potwierdzają fakt, że w ustalonych w pracy warunkach tworzy się kompleks pomiędzy cząsteczką antocyjanu i kopigmentu. Otrzymane wyniki wskazują że QSA tworzy bardziej stabilne kompleksy w porównaniu z flawonami tarczycy. Porównanie uzyskanych wielkości parametrów termodynamicznych reakcji kopigmentacji antocyjanów z QSA z odpowiednimi tworzonymi z udziałem flawonów wskazuje, że utworzone kompleksy antocyjan - QSA charakteryzują się wyższą stabilnością ale niższym powinowactwem i uporządkowaniem systemu. Ujemne wartości wszystkich parametrów termodynamicznych dowodzą że reakcja kopigmentacji jest procesem egzotermicznym i spontanicznym, a temperatura jest głównym parametrem wpływającym na ten proces.
W artykule przedstawiono znaczenie owoców i warzyw w aspekcie profilaktyki pewnych chorób, szczególnie sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Na podstawie aktualnego stanu wiedzy omówiono najważniejsze składniki owoców i warzyw, którym przypisuje się właściwości przeciwutleniające. Scharakteryzowano grupy związków fenolowych, karotenoidy i witaminę C. Wskazano gatunki owoców i warzyw oraz niektóre produkty przetworzone wyróżniające się dużą aktywnością przeciwutleniającą.
W artykule przedstawiono znaczenie owoców i warzyw w aspekcie profilaktyki pewnych chorób, szczególnie sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Na podstawie aktualnego stanu wiedzy omówiono najważniejsze składniki owoców i warzyw; którym przypisuje się właściwości przeciwutleniające. Scharakteryzowano grupy związków fenolowych, karotenoidy i witaminę C. Wskazano gatunki owoców i warzyw oraz niektóre produkty przetworzone wyróżniające się dużą aktywnością przeciwutleniającą.
Celem niniejszej pracy było określenie aktywności przeciwutleniającej flawonów tarczycy bajkalskiej (iScutellaria baicalensis Georgi) i procyjanidyn głogu (Crataegus oxycantha) oraz ich stopnia degradacji podczas wypieku ciasta kruchego w temp. 205-225°C przez 20 min. Porównano efekt przeciwutleniający flawonów tarczycy bajkalskiej, dodanej do składu recepturowego ciasta kruchego w postaci świeżo zmielonych korzeni oraz preparatu handlowego. Aktywność przeciwutleniająca preparatów polifenolowych była zróżnicowana. Flawony tarczycy bajkalskiej były aktywniejszymi przeciwutleniaczami niż procyjanidyny głogu. Flawony były efektywniejszymi inhibitorami powstających nadtlenków, produktów wtórnych oraz dienów skoniugowanych. Zmierzono pozytywny efekt aktywności przeciwutleniającej flawonów korzenia tarczycy w stosunku do zawartych w cieście witamin (α-tokoferol i ß-karoten), kwasów tłuszczowych (w szczególności kwasów z rodziny n-3 i n-6), cholesterolu i jego utlenionych pochodnych. Czas oraz wysoka temperatura wypieku niekorzystnie wpłynęły na stabilność polifenoli, głównie procyjanidyn. Badania dowiodły, że istnieje możliwość stabilizacji ciasta kruchego flawonami świeżo zmielonych korzeni tarczycy bajkalskiej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.