Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  czestotliwosc spozycia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W grupie 1433 osób w zróżnicowanym wieku analizowano częstotliwość spożywania posiłków i epizodów „pojadania ". Stwierdzono, że ponad 90% osób spożywa co najmniej trzy posiłki główne; śniadanie, obiad i kolację. Najczęściej spożywano 4 posiłki dziennie. Od 40-70% osób w zależności od wieku wykazywało epizody „pojadania " między posiłkami głównymi. Osoby spożywające mało posiłków (1-2) często pojadały. W związku z nowymi poglądami o wpływie częstości spożywania posiłków na wiele aspektów stanu zdrowia, problem częstości spożywania posiłków powinien znaleźć odzwierciedlenie w działalności oświatowej i edukacyjnej.
Celem badań była ocena czynników kształtujących wiedzę na temat suplementacji diety oraz częstotliwości stosowania suplementów wśród osób starszych po 60. roku życia. Badania przeprowadzono wśród 211 respondentów, przebywających na kuracji sanatoryjnej w Kołobrzegu. Wykazano, iż 28% badanych osób, w wieku powyżej 60. roku życia, korzystała z suplementacji diety. Głównym czynnikiem kształtującym wiedzę o suplementach był lekarz lub dietetyk. Spośród suplementów najczęściej wybierano witaminy z grupy B, A+E, witaminę C, zestawy witaminowo-mineralne i magnez.
Dokonano oceny preferencji i częstości spożycia ryb morskich i owoców morza wśród 218 studentów II i III roku wydziału stomatologicznego, w tym 177 kobiet i 41 mężczyzn. Dane zebrano za pomocą kwestionariusza ankietowego. Obserwowano niską częstość spożycia ryb morskich - prawie co druga osoba jadła te produkty 1-3 razy w miesiącu lub rzadziej, natomiast owoce morza były spożywane bardzo rzadko. Do najbardziej lubianych ryb należał łosoś i tuńczyk, w dalszej kolejności - makrela i dorsz. Owoce morza znalazły się na końcu szeregu preferencyjnego. Przy wyborze ryb morskich i owoców morza największe znaczenie miały czynniki sensoryczne - smak świeżość, a także wygląd. Cena produktu oraz łatwość przyrządzania odgrywały mniejszą rolę.
Celem pracy była próba oceny zwyczajów żywieniowych młodzieży losowo wybranych szkół średnich i pomaturalnych w Rzeszowie. Ocenę zwyczajów przeprowadzono metodą ankietową. Ankietę wypełniło 778 kobiet i 380 mężczyzn z pięciu różnych typów szkół. Blisko 3/4 ankietowanych spożywało I śniadanie, także znaczący odsetek uczniów preferował spożywanie 3 albo 5 posiłków. Spośród badanych grap produktów spożywczych właściwie kształtowało się spożycie jedynie w grupie owoców i warzyw. Za najbardziej zadowalające należy uznać zwyczaje żywieniowe uczniów techników gastronomicznych.
Ilość i jakość spożywanych produktów ma bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Obecnie obserwuje się znaczny wzrost częstotliwości spożycia żywności typu fast food. Celem pracy była ocena sposobu żywienia wybranej grupy pracowników restauracji szybkiej obsługi, którzy na co dzień mają ułatwiony dostęp do żywności fast food. Badanie przeprowadzono na przełomie 2014 i 2015 roku wśród celowo dobranych 270 pracowników restauracji sieci McDonald’s w Warszawie. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz. Do opracowania wyników wykorzystano program Statistica, obliczono współczynnik korelacji, przyjmując poziom istotności p < 0,05. Z przeprowadzonego badania wynika, że pracownicy popełniali wiele błędów żywieniowych, w tym mieli za długie przerwy między posiłkami oraz często spożywali produkty fast food. Dodatkowo zaobserwowano, że dłuższy staż pracy miał wpływ na preferencje żywieniowe – osoby te charakteryzowały się częstszym spożyciem produktów zakupionych w McDonald’s. Stwierdzono, że miejsce pracy było czynnikiem determinującym wybory żywieniowe. Badani, którzy posiadali dłuższy staż pracy w McDonald’s, deklarowali częstsze spożycie produktów zakupionych podczas pracy i korzystali z usług restauracji McDonald’s. Mimo że blisko połowa ankietowanych była świadoma negatywnych skutków zdrowotnych spożywania produktów fast food, nie ograniczała ich konsumpcji. Istotna wydaje się edukacja badanej grupy dotycząca prawidłowego żywienia.
Celem pracy była ocena częstotliwości spożycia wybranych produktów typu fast food przez młodzież szkolną. Badania przeprowadzono w 2004 roku, w grupie 247 uczniów w wieku 15-18 lat (127 dziewcząt i 120 chłopców), z wylosowanych szkól warszawskich (liceum, technikum, gimnazjum). Badane osoby zaklasyfikowano do grup w zależności od częstotliwości spożycia tego typu żywności. Wykazano, iż przeważająca część młodzieży (84%) korzystała z barów i restauracji typu fast food, a produkty te u ok. 54% osób często wchodziły w skład całodziennej racji pokarmowej. Czynnikami istotnie różnicującymi częstotliwość spożycia żywności typu fast food byty: pleć, wiek oraz rodzaj szkoły. Decydującymi czynnikami wyboru tego rodzaju żywności były walory sensoryczne oraz przyzwyczajenie do spożycia tych produktów.
Badania konsumenckie żywności wygodnej wykazały, że żywność ta znana była większości badanych, jednak jej spożycie było na poziomie ze średnią częstotliwością „od czasu do czasu”, a więc raz lub kilka razy w miesiącu. Płeć, aktywność zawodowa i miejsce zamieszkania nie wpłynęły w sposób istotny na spożycie tej żywności. Postawy pozytywne wobec żywności wygodnej deklarowała ponad połowa respondentów, były to przede wszystkim osoby młode. Niemal połowa respondentów nie dostrzegała ryzyka w spożyciu żywności wygodnej, a dla 1/4 respondentów walory zdrowotne oraz ryzyko wynikające ze spożycia żywności wygodnej były obojętne. Osoby o pozytywnych postawach, przekonane o walorach zdrowotnych żywności wygodnej i korzyściach wynikających z jej zastosowania w jadłospisach, częściej deklarowały spożycie jej w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Osoby o negatywnych postawach oraz niezdecydowane, nie były zainteresowane spożyciem tej żywności w przyszłości. Przyczyną tego może być konserwatyzm oraz brak zainteresowania włączaniem do codziennego żywienia produktów innowacyjnych, wynikający głównie z wyższej ceny żywności wygodnej.
W badaniu uczestniczyło 123 mężczyzn w wieku 42-81 lat będących pacjentami Poradni Kardiologicznej Instytutu Kardiologii w Warszawie. Wszyscy mieli rozpoznaną ChNS i przebyty zawał mięśnia sercowego. Celem badania była ocena zwyczajowej częstości spożycia (na podstawie SFFQ) wybranych grup produktów takich jak: mleko i jego przetwory, jaja, mięso i jego przetwory, ryby, warzywa, owoce oraz słodycze, przez mężczyzn przed zdiagnozowaniem ChNS (okres P) i po wystąpieniu zawału mięśnia sercowego (okres A). Pacjentów podzielono na dwie grupy: I grupa (n = 75, średnia wieku 61,5 ± 9,4 lat) to mężczyźni, u których zawał mięśnia sercowego był pierwszym „zdarzeniem" kardiologicznym, bez wcześniejszego rozpoznania ChNS, II grupa (n = 48, średnia wieku 61,8 ± 9,2 lat) to osoby, które miały rozpoznaną ChNS, przed wystąpieniem zawału mięśnia sercowego. Na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzono, że wystąpienie zawału w badanych grupach mężczyzn spowodowało korzystną (z punktu widzenia wtórnej prewencji) zmianę w spożyciu takich produktów jak warzywa i owoce, produkty mleczne, produkty mięsne i tłuszcze. Natomiast czas wystąpienia zawału serca (jako pierwszy objaw choroby czy też w trakcie jej trwania) nie różnicował struktury spożywania wybranych produktów pomiędzy grupą I a II.
Celem pracy była ocena częstotliwości spożycia produktów o obniżonej wartości energetycznej w wybranej grupie kobiet z nadwagą lub otyłością. Badanie przeprowadzono w 2006 r„ w grupie 130 kobiet w wieku 45,5±11,9 lat, ze wskaźnikiem BMI>25, zamieszkałych w Warszawie, Radomiu i Dęblinie oraz okolicach tych miast. Z grupy produktów o obniżonej zawartości tłuszczu lub odtłuszczonych najwięcej osób spożywało: jogurty i mleko (po ok. 50% ogółu), sery twarogowe oraz majonezy (po ok. 35%), następnie sery podpuszczkowe i topione oraz margaryny (po ok. 20%). Natomiast, w grupie produktów o obniżonej zawartości cukru i/lub bezcukrowych były to: jogurty (ok. 50%), napoje gazowane i niegazowane (34%), soki i napoje owocowe oraz napoje typu cola (po ok. 27%) oraz dżemy niskosłodzone (38%). Mając na uwadze szeroką ofertę rynkową produktów o obniżonej kaloryczności konieczna jest edukacja żywieniowa ukierunkowana na wybór produktów o właściwej jakości zdrowotnej oraz na kształtowanie prawidłowych wzorców żywienia.
W grupie 150 osób palących papierosy przeprowadzono ocenę preferencji żywieniowych. Przeprowadzone badania pozwalają stwierdzić, iż 90% badanych pali papierosy, częściej są to mężczyźni niż kobiety. Ilość spalanych papierosów wahała się około paczki dziennie. Najczęstszą przyczyną palenia był stres. Najbardziej regularnie spożywanym posiłkiem było śniadanie, ale ponad 20% respondentów paliło na czczo. Najczęściej spożywanymi produktami przez kobiety było pieczywo białe, kawa, herbata, owoce świeże i soki owocowe, a przez mężczyzn - pieczywo białe, herbata i słodycze. Kobiety znacznie częściej piją kawę, ale znacznie rzadziej jadają słodycze. Duży odsetek respondentów preferowało potrawy mocno przyprawione solą i pieprzem, co można wiązać ze zmniejszoną wrażliwością smakową.
Suplementy diety odgrywają istotną role w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Z drugiej strony, ze wzglądu na ilość i częstotliwość ich spożywania, szczególnie przez młodych mężczyzn uczęszczających do siłowni, ważne jest monitorowanie ich spożycia. Celem pracy było przedstawienie rodzajów suplementów diety, częstotliwości ich spożycia oraz powody stosowania suplementacji diety przez osoby uczęszczające do siłowni. Badania przeprowadzono w grupie 46 mężczyzn uczęszczających do siłowni w wieku 19-25 lat. Dane dotyczące stosowanej suplementacji uzyskano z ankiet żywieniowych. Wśród badanej populacji spożywanie suplementów deklarowało 100% ogółu badanych. Ankietowani spożywali suplementy diety codziennie lub kilka razy w tygodniu. Największą popularnością cieszyły się środki farmaceutyczne zawierające witaminy i składniki mineralne. Respondenci zaopatrywali się w suplementy diety w różnych miejscach, jednak najczęściej kupowali w aptece i sklepach internetowych. Wiedzę na temat suplementów badani zdobywali od lekarza i rodziców oraz z mediów. Suplementy diety powinno się spożywać tylko w uzasadnionych przypadkach w sposób kontrolowany. Niezbędna jest edukacja społeczeństwa dotycząca wpływu suplementów i składników odżywczych na zdrowie człowieka.
W pracy przeanalizowano częstotliwość spożycia przez studentów produktów będących źródłem błonnika pokarmowego. Badania ankietowe przeprowadzono w maju 2010 roku wśród 96 studentów II roku kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do oceny częstotliwości spożycia wybranych źródeł błonnika pokarmowego wykorzystano kwestionariusz Block’a. W celu określenia częstotliwości spożycia owoców, soków owocowych, surówek, ziemniaków, roślin strączkowych, pieczywa jasnego, pieczywa ciemnego oraz innych produktów zbożowych zastosowano skalę 5 – stopniową z określeniami słownymi (rzadziej niż raz na tydzień - 0 pkt., mniej więcej raz na tydzień – 1 pkt., 2-3 razy na tydzień – 2 pkt., 4-6 razy na tydzień – 3 pkt., codziennie – 4 pkt. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że żadna z badanych osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, nie miała wystarczającego spożycia błonnika z dietą. Głównym źródłem błonnika pokarmowego w diecie badanych studentów było pieczywo jasne i ciemne oraz ziemniaki. Niewielki odsetek badanych osób spożywał w codziennej diecie owoce i warzywa.
Badaniami objęto 1135 osób, w tym 695 kobiet i 440 mężczyzn. Częstość spożycia oraz preferencje ryb i owoców morza oceniono przy pomocy skali 5-stopniowej. Uszeregowanie ryb i owoców morza według ich preferencji było istotnie podobne w grupie kobiet i mężczyzn. Rybami najwyżej usytuowanymi na obydwu listach rankingowych były łosoś i pstrąg, a z owoców morza krewetki, kraby i homary. Większość ryb była lubiana przez respondentów. Płeć istotnie zróżnicowała stopień lubienia 6 owoców morza, przy czym były one bardziej preferowane przez mężczyzn niż przez kobiety. Średnia częstość spożycia ryb w badanej populacji odpowiadała kategorii „kilka razy w miesiącu". Średnia częstość spożycia owoców morza przez mężczyzn była istotnie wyższa w porównaniu z kobietami. Stwierdzono istotną korelację pomiędzy średnią preferencją ryb i owoców morza a średnią częstością ich spożycia.
Celem pracy była ocena częstotliwości i ilości spożycia wybranych produktów spożywczych w grupie 194 dzieci w wieku 10-12 lat, uczniów szkół z terenu Grójca. Sposób żywienia respondentów charakteryzował się m.in. niskim spożyciem ryb, mleka i napojów mlecznych, pieczywa ciemnego oraz częstym i dużym spożyciem żywności typu fast-food i słodyczy. Około 2/3 uczniów spożywało owoce stosunkowo często i w dość dużych ilościach. Diety stosowało około 1/4 badanych.
Celem pracy była ocena wielkości oraz częstości spożycia alkoholu przez studentów uczelni lubelskich. Ponadto przeanalizowano częstość spożywania słonych przekąsek (chipsy, paluszki, krakersy itp.) oraz czynniki na nią wpływające. W okresie od września do listopada 2005 roku przeprowadzono badania metodą ankietową na 100-osobowej grupie studentów lubelskich uczelni, wśród których było 69 kobiet i 31 mężczyzn. Wykazano, że aż 97% badanych spożywała alkohol regularnie. Najchętniej wybieranym napojem alkoholowym było piwo. Mężczyźni (80%) częściej niż kobiety (5%) spożywali alkohol w dużych ilościach. Spośród ankietowanych aż 14% uważało, że alkohol nie może wywierać szkodliwego wpływu na ich zdrowie.
Przedstawiono wybrane zachowania żywieniowe konsumentów mleka i produktów mlecznych, takie jak: częstotliwość konsumpcji oraz posiłki, podczas których spożywany jest nabiał, ponadto ukazano aspekt zachowań zakupowych przejawiający się w wyborze miejsca pozyskiwania wspomnianych produktów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.