Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  jadlowstret psychiczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W epoce Internetu wyewoluowały nowe formy przekazu informacji, które mogą zastać wykorzystane do diagnozy zaburzeń odżywiania. Od dziesięcioleci uznaną metodą diagnostyczną była analiza dokumentów osobistych. W dzisiejszych czasach jednym z takich dokumentów jest blog internetowy. W szeregu badań udowodniono zasadność analizowania postaw i preferencji w diagnostyce anoreksji. W tym badaniu zanalizowano 30 blogów internetowych, prowadzonych przez odchudzające się młode kobiety, minimum przez 2 miesiące. Wykazano, iż u dwóch z nich można było zdiagnozować anoreksję, 25 % miało objawy anoreksji, zaś ponad polowa miała syndrom gotowości anorektycznej.
Anoreksja nerwowa to zaburzenie jedzenia, którego ofiarami są w 95 % dziewczęta i młode kobiety, między 13 a 20 rokiem życia. Podstawową metodą w leczeniu anoreksji jest psychoterapia, której celem jest zrozumienie problemów psychicznych, leżących u podstaw choroby. Zastosowanie skojarzonego procesu terapeutycznego obejmującego leczenie farmakologiczne, żywieniowe oraz psychoterapię umożliwiło pełny powrót do zdrowia uczennicy szkoły lotniczej, kandydatki do zawodu pilota.
Terapia poznawczo-behawioralna jest formą psychoterapii krótkoterminowej uważaną za najbardziej skuteczną w leczeniu osób z bulimią lub zespołem objadania się (BED, binge eating disorder), jej elementy są również stosowane w programach leczenia otyłości. Artykuł ma na celu przedstawienie podstaw teoretycznych oraz wiodących technik stosowanych w ramach terapii poznawczo-behawioralnej (CBT, cognitive behavioral therapy), a także wyników badań dotyczących jej skuteczności.
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe u dziewcząt z jadłowstrętem psychicznym prowadzą do znacznych niedoborów składników odżywczych i w efekcie mogą doprowadzić do skrajnego wyniszczenia organizmu. Autorzy przedstawili analizę sposobu żywienia 20 pacjentek z jadłowstrętem psychicznym przed rozpoczęciem leczenia klinicznego. Wartość energetyczna dziennych racji pokarmowych badanych dziewcząt była średnio poniżej wymaganego poziomu na podstawową przemianę materii. Odpowiednia dieta jest kluczowym czynnikiem w terapii chorych z jadłowstrętem psychicznym.
Celem pracy było określenie stopnia występowania proanorektycznego stylu życia u studentek studiujących na kierunku związanym i nie związanym z żywieniem człowieka oraz ocena ich wybranych postaw i zachowań żywieniowych. Na podstawie badań stwierdzono, że 12,5% studentek wykazuje proanorektyczny styl życia: 16% studiuje na kierunku związanym, a 7% na kierunku nie związanym z żywieniem. Badane z tej grupy w porównaniu do badanych z grupy żywiącej się zwyczajowo mają odmienne niektóre zachowania żywieniowe i indywidualny stosunek do jedzenia.
Cynk jest niezbędnym pierwiastkiem, którego niedobory w diecie odpowiedzialne są między innymi za utratę apetytu u ludzi i u zwierząt doświadczalnych. Mechanizmy leżące u podłoża tego zjawiska są wciąż mato poznane. Przypuszcza się, że odgrywa tu rolę znaczenie tego pierwiastka w procesie syntezy białek w organizmie, w tym białek pełniących rolę neurotransmiterów wpływających na regulację apetytu takich jak: leptyna czy neuropeptyd Y. Pierwiastek ten jest szeroko reprezentowany w niektórych strukturach mózgu, jak np. w układzie limbicznym, a w szczególności w hipokampie i jądrach podstawy, a także w rejonach bogatych w neurony glutaminergiczne, co dodatkowo wiąże jego niedobory z odczuwaniem apetytu. Takie znaczenie tego, składnika może być kluczowe w wyjaśnieniu fizjologicznych mechanizmów jadłowstrętu, zarówno psychicznego, jak i tego związanego z przebiegiem wielu chorób.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.