Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wiazanie magnezu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zbadano wpływ pH podłoża wzbogaconego w jony Mg²⁺ na zdołność wiązania tego pierwiastka przez drożdże piwowarskie Saccharomyces cerevisiae. Równocześnie określano wpływ kwasowości podłoża wzbogaconego w jony Mg²⁺ na plon biomasy komórkowej. Kwasowość czynną podłoża YPD ustalono na poziomie 4,0; 5,0; 6,0; 7,0; 8,0 oraz wzbogacono w stałą dawkę magnezu l,25g Mg²⁺/dm³ na początku 48-godzinnej hodowli prowadzonej metodą wgłębną. Badany szczep drożdży wykazał zdolność trwałego wiązania jonów Mg²⁺ z podłoży doświadczalnych. Dodatek magnezu do podłoży hodowlanych powodował wzrost zawartości tego pierwiastka w biomasie komórkowej drożdży piwowarskich, a także sprzyjał wzrostowi plonu biomasy. Najwięcej magnezu trwale związanego z komórkami drożdży uzyskano z podłoża o neutralnym pH w 48 godzinie hodowli, tj. 7,03 mg Mg²⁺/gₛ.ₛ., natomiast najwyższy plon biomasy otrzymano po 48 godzinach hodowli z podłoża o pH 6,0-12,92 gₛ.ₛ./dm³. Kwasowość czynna podłoży, a także czas hodowli były czynnikami, które decydowały o zdolności drożdży do trwałego wiązania magnezu znajdującego się w podłożu.
Badano zdolność wiązania magnezu przez przemysłowy szczep drożdży piekarskich podczas hodowli stacjonarnej na podłożu YPD, wzbogaconym w jony magnezu w ilości 0,25, 0,5 i 1,25 Mg2+/dm3. Jony magnezu pochodziły z dwóch soli: MgS04 x 7H20 lub MgCl2 x 6H20. Sole magnezu dodawano do podłoży doświadczalnych na początku hodowli lub pod koniec logarytmicznej fazy wzrostu drożdży. Równolegle prowadzono hodowlę na podłożu kontrolnym (YPD bez dodatku jonów Mg2+). Zawartość magnezu oznaczano metodą ASA w biomasie nie płukanej oraz w biomasie dwukrotnie płukanej wodą dejonizowaną. We wszystkich wariantach hodowli prowadzonych na podłożach doświadczalnych uzyskano istotnie wyższą zawartość magnezu w biomasie komórkowej niż w drożdżach hodowanych na podłożu kontrolnym. Zaobserwowano, że rosnące stężenia jonów magnezu w podłożach doświadczalnych (niezależnie od źródła), powodowały zwiększanie zawartości tego pierwiastka w nie płukanej biomasie komórkowej, chociaż stwierdzane różnice nie zawsze należały do statystycznie istotnych. Dodatek magnezu do podłoży pod koniec logarytmicznej fazy wzrostu nie spowodował podwyższenia zawartości magnezu w biomasie badanej po 24 i 48 h hodowli w stosunku do podłoży wzbogaconych w magnez na początku hodowli. Większa część magnezu była luźno związana z komórkami drożdży, co stwierdzono porównując zawartości magnezu w biomasie płukanej z zawartością tego pierwiastka w biomasie nie płukanej. Zarówno rodzaj źródła magnezu, jak również jego stężenie w podłożu nie miało istotnego wpływu na przyrost biomasy komórkowej drożdży.
W ostatnich latach prawidłowe zbilansowanie składników diety nabiera szczególnego znaczenia. Spożywana żywność o wysokim stopniu przetworzenia jest często pozbawiona wielu cennych składników, w tym związków mineralnych. Ewentualna suplementacja diety u ludzi niezbędnymi mikroelementami skierowała uwagę na drożdże, które są nie tylko bogatym źródłem białek, lecz także mogą stanowić źródło deficytowych pierwiastków. Zdolność drożdży do wiązania kationów obecnych w środowisku hodowlanym umożliwia otrzymanie biopleksów tych mikroelementów, które są deficytowe w diecie ludzi. Takie formy połączenia magnezu z białkami są znacznie lepiej przyswajalne przez organizm ludzki niż preparaty mineralne tego pierwiastka. Wzbogacona w magnez biomasa drożdży piwowarskich Saccharomyces cerevisiae może stanowić interesującą alternatywę suplementacji farmakologicznej.
Badano wpływ pH środowiska hodowlanego na zdolność trwałego wiązania jonów magnezu przez komórki drożdży paszowych Candida utilis ATCC 9950. Jednocześnie określono wpływ kwasowości czynnej podłoża wzbogaconego w magnez na plon biomasy komórkowej. W tym celu pH podłoży YPD ustalono na poziomach 5,0; 6,0; 7,0 oraz suplementowano jonami Mg2+ w dawce 1,25 g/dnr’ na początku 48-godzinnej hodowli wgłębnej. Stwierdzono korzystny wpływ wyższego pH podłoża na zawartość magnezu w komórkach drożdży i plon biomasy. Najwięcej magnezu (4,26 mg/gss) zawierały drożdże po 48 godzinach hodowli na podłożu o pH 7,0, natomiast najwyższy plon biomasy w warunkach doświadczenia (15,51 gss/dm3) uzyskano również z tego podłoża, ale po 24 godzinach. Kwasowość czynna była tym czynnikiem środowiska, który decydował o zdolności drożdży do trwałego wiązania magnezu, poprzez regulowanie jego dostępności do zewnętrznych struktur ściany komórkowej
Badano zdolność naturalnego wiązania jonów Mg2+ przez szczep drożdży paszowych Candida utilis (syn. Pichia jadinii) ATTC 9950. Hodowle drożdży prowadzono metodą wgłębną na podłożu YPD wzbogaconym w sole magnezu MgS04*7H20 lub MgCl2-6H20. Sole dodawano w takiej ilości, aby udział czystego pierwiastka w podłożu wynosił 0,25 g/dm3, 0,50 g/dm3 lub 1,25 g/dm3. Podłoże YPD wzbogacano w jony Mg2+ na początku hodowli lub pod koniec fazy logarytmicznego wzrostu drożdży. Dodatek magnezu w postaci MgCl2-6H20 sprzyjał wiązaniu tego pierwiastka z podłoża YPD przez drożdże paszowe, natomiast podany w postaci soli MgS04-7H20 pozwalał uzyskać wyższe plony biomasy komórkowej niż z podłoży YPD wzbogaconych w sól chlorkową. Najwięcej magnezu trwale związanego z biomasą komórkową (9,09 mg Mg2+/g s.s.) otrzymano po 48-godzinnej hodowli z dodatkiem soli chlorkowej w ilości l,25g Mg2+/dm3, wprowadzonej do podłoża pod koniec logarytmicznej fazy wzrostu.
Badano możliwość wiązania jonów Mg2+ przez szczep drożdży piwowarskich Saccharomyces cerevisiae Nr 1. Hodowle drożdży prowadzono na podłożu YPD wzbogaconym w sole magnezu MgS04-7H20 lub MgCl2-6H20, metodą stacjonarną (bez napowietrzania). Sole dodawano w takiej ilości, aby udział czystego pierwiastka w podłożu wynosił 0,25 g/dm3, 0,50 g/dm3 lub 1,25 g/dm3. Podłoże YPD wzbogacano w jony Mg2+ na początku hodowli lub pod koniec fazy logarytmicznego wzrostu drożdży. Celem oceny trwałości związania jonów Mg2+ z komórkami drożdży piwowarskich zawartość magnezu oznaczano w odwirowanej biomasie drożdży przemywanych i nie przemywanych wodą dejonizowaną. Badany szczep wykazał zdolność trwałego wiązania jonów Mg2+ z podłoży doświadczalnych. Dodatek MgCl2*6H20 sprzyjał wiązaniu magnezu z podłoża YPD przez drożdże piwowarskie oraz pozwalał uzyskać nieco wyższe plony biomasy (dla dawek jonów Mg2+ 0,50 g/dm3 i 1,25 g/dm3), niż z podłoży doświadczalnych z dodatkiem soli MgS04-7H20. Najwięcej magnezu trwale związanego z biomasą komórkową (15,20 mg Mg2+/dm3 podłoża) otrzymano po 24-godzinnej hodowli z dodatkiem soli chlorkowej w ilości 1,25 g Mg2+/dm3 podłoża.
Badano dwa szczepy bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus brevis i Lactobacillus plantarum ATCC 4080 w środowisku o podwyższonym stężeniu magne­zu. Sprawdzano zdolność wiązania magnezu, wzrost i aktywność kwaszącą tych bakterii w podłożu MRS (kontrolnym) i MRS z dodatkiem 0,5; 1,25 i 1,5 g Mg dm-3 (w przeli­czeniu na czysty pierwiastek) w postaci dwóch soli: siarczanu lub octanu magnezu. Wię­cej magnezu szczepy wiązały w podłożu zawierającym 1,5 g Mg dm-3 w postaci octanu magnezu. Po 24 h hodowli w tym podłożu w biomasie Lb. brevis stwierdzono 5,82 mg Mg g-1 s.s., a Lb. plantarum ATCC 4080 3,29 mg Mg g-1 s.s. W podłożach zawierających dodatek soli magnezowych odnotowano nieznacznie mniejszy wzrost szczepów w pierw­szych godzinach hodowli oraz nie obserwowano spadku ich właściwości kwaszących w porównaniu z hodowlą kontrolną.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.