Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  otylosc prosta
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było oznaczenie wielkości spoczynkowej przemiany materii (SPM) i termo-genezy indukowanej pożywieniem (TIP) przed i po skorygowaniu sposobu żywienia dzieci z nadwagą i otyłością prostą w wieku 11-13 lat objętych opieką Poradni Dietetycznej Zakładu Dietetyki przy SGGW w 1998 r. Zakres pracy obejmował: analizę indywidualnych 3-dniowych jadłospisów pod kątem realizacji zaleceń żywieniowych przed i po korekcie sposobu żywienia, analizę stanu odżywienia badanych pacjentów przed i w trakcie stosowania diety ubogoenergetycznej (1400-1500 kcal) oraz określenie wielkości SPM i TIP. Zastosowanie diety ubogoenergetycznej nie przyczyniło się do istotnego statystycznie spadku masy ciała. Wielkość SPM po 6 tygodniach stosowania diety ubogoenergetycznej była statystycznie wyższa u wszystkich badanych w porównaniu do stwierdzanej przed zastosowaniem diety redukcyjnej (1386,71 ± 109,98 vs 1539,20 ± 123,57, p = 0,0002). Wielkość TIP dla wszystkich badanych grup była niższa po 6 tygodniach stosowania diety odchudzającej - 170,41 ± 114,32 us 122,56 ± 82,51, choć różnica ta nie była statystycznie istotna (P = 0,09). Analiza regresji wykazała silną dodatnią korelację między masą ciała a SPM zarówno przed (P = 0,0000; r = 0,81), jak i po skorygowaniu sposobu żywienia (P = 0,0001; r = 0,70). Stwierdzono ujemną zależność pomiędzy masą ciała a wielkością TIP przed (P = 0,38; r = -0,19) i po (P = 0,48; r = -0,15).
Celem pracy była ocena wartości energetycznej zwyczajowej diety i diety niskoenergetycznej (1500 kcal) oraz spożycia wybranych składników pokarmowych z w/w diet przez dzieci w wieku 7-13 lat z nadwagą i otyłością prostą. Badania realizowano w okresie wiosenno - letnim w 2005 roku przez kolejne 6 tygodni, w Poradni Dietetycznej Zakładu Dietetyki, Katedry Dietetyki, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Badaniem objęto grupę 17 dzieci w wieku 7-13 lat, w tym 6 chłopców i 11 dziewczynek. W badaniu wykazano, że cala grupa badanych dzieci i młodzieży odznaczała się większą wartością wskaźnika BMI w stosunku do zalecanych norm. Średnia całodzienna racja pokarmowa charakteryzowała się niedoborem energii, wapnia i błonnika, natomiast procentowa zawartość tłuszczu w diecie była za wysoka w porównaniu do zaleceń. Wprowadzenie diety niskoenergetycznej spowodowało dalszy spadek spożycia w całodziennych racjach pokarmowych wapnia i energii, ale przyczyniło się do wzrostu spożycia błonnika i procentu energii z tłuszczu. Wyniki tych badań wskazują na konieczność gruntownego monitorowania diet niskoenergetycznych stosowanych do odchudzania dzieci oraz ich suplementacji mikroskladnikami pokarmowym.
Celem badania była ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia dzieci w wieku 7-9 lat, podczas dwóch kolejnych wizyt w Poradni Gastroenterologicznej IMiDz w latach 2002-2004. W badaniach uczestniczyła grupa 56 dzieci, w tym 21 chłopców i 35 dziewczynek. Stan odżywienia oceniono na podstawie pomiaru cech antropometrycznych: wysokości i masy ciała oraz znormalizowanych wartości wskaźnika masy ciała BMI z-score. Oceny sposobu żywienia dokonano na podstawie zapisu 3-dniowych jadłospisów. Obliczono średnią całodzienna rację pokarmową oraz jej wartość odżywczą. Oceniono częstość spożywania posiłków w ciągu dnia oraz ich jakość. Wykazano, że wszystkie badane dzieci charakteryzowały się podwyższonym wskaźnikiem BMI w stosunku do zalecanych norm. Pod względem wartości energetycznej, całodzienne racje pokarmowe dzieci nie przekraczały norm dla dzieci zdrowych w tej grupie wiekowej. Uzyskane wyniki wskazują, że racje pokarmowe zawierały prawidłowe ilości energii w zakresie zaleceń. Może to świadczyć o niedoszacowaniu przez małych pacjentów i ich rodziców ilości, lub w ogóle o nieuwzględnianiu wszystkich spożywanych produktów i potraw, głównie wysokokalorycznych. Znaczny udział energii pochodził z tłuszczu (33%). Zmiany w sposobie żywienia podczas terapii otyłości polegały głównie na zmianach ilościowych. Nie odnotowano wzrostu spożycia zalecanych przez dietetyków warzyw, owoców i produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu.
Celem pracy była ocena sposobu żywienia w oparciu o wywiad żywieniowy oraz sianu odżywienia dzieci i młodzieży z otyłością prostą. Badaniami objęto 67 pacjentów w wieku od 7 do 18 lat (12,94±3,41 lat), w tym 38 dziewczynek i 29 chłopców skierowanych przez lekarza POZ do Kliniki Pediatrii i Endokrynologii z powodu otyłości. Wykonano pomiary wysokości i masy ciała. Dane oceniono przy użyciu siatek centylowych i znormalizowano według norm IMiDz [25], Wyliczono BMI, % należnej masy ciała oraz WHR. Zbadano % zawartość tłuszczu oraz beztłuszczowej masy ciała metodą BIA. Średnie wartości BMI wyniosły 28,6±4,9kg/m2 (xBMI w SDS =+3,41±I,55), WHR 0,88± 0,06; procentowej zawartości tłuszczu w ciele - 32,7±4,6%. Analiza sposobu żywienia badanych wykazała, iż średnia wartość energetyczna całodziennych racji pokarmowych (CRP) oraz średnie spożycie makro składników tj. białka, tłuszczu i węglowodanów oraz cholesterolu u badanych dzieci były niższe niż przewidują normy dla płci i wieku w każdej z badanych grup. Ponadto diety dzieci charakteryzowały się niskim udziałem witamin antyoksydacyjnych, wapnia, żelaza i magnezu oraz zbyt dużą zawartością sodu. Aby zapewnić uzyskanie prawidłowej masy ciała oraz odpowiednie ilości poszczególnych składników odżywczych w diecie, a tym samym prawidłowy rozwój, konieczna jest odpowiednia edukacja dietetyczna zarówno dzieci, jak i ich rodziców.
Celem pracy była ocena poziomu wiedzy żywieniowej młodzieży w wieku 13 - 15 lat z problemem otyłości prostej w porównaniu z grupą młodzieży normostenicznej. Przebadano za pomocą kwestionariusza ankietowego 25 dzieci z problemem otyłości i 31 dzieci normostenicznych. Młodzież otyła w porównaniu z młodzieżą normosteniczną charakteryzowała się wyższym poziomem wiedzy na temat prawidłowego odżywiania. Wysoki stopień otyłości młodzieży w badanej grupie wskazuje, że uzyskany poziom wiedzy na temat prawidłowego żywienia nie był realizowany całościowo w praktyce. U młodzieży z zaburzeniami w odżywianiu edukacja żywieniowa powinna być rozszerzona o czynnik ilościowy diet.
Celem pracy była analiza spożycia energii i makroskładników tj. białka, tłuszczu, węglowodanów przez dzieci z nadwagą i otyłością prostą w wieku 7 - 12 lat (n = 25) przed i po korekcie sposobu żywienia, które uczestniczyły w programie odchudzającym zorganizowanym na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Czas trwania programu - 6 tygodni. Nadwagę i otyłość stwierdzono na podstawie siatek centylowych [2]. W celu analizy spożycia pożywienia wykorzystano zapisy 3 - dniowych jadłospisów. Przed korektą sposobu żywienia średnie spożycie energii i makroskładników z dietą przez badanych: dzieci w wieku 7-9 lat; chłopcy w wieku 10 - 12 lat i dziewczynki w wieku 10 -12 lat kształtowały się na poziomie odpowiednio: energia (kcal): 1770, 1680, 1711; białko: 107%, 85%, 84%; tłuszcz: 107%, 84%, 111% i węglowodany: 81%, 57%, 67% zalecanej normy dla tych grup. Wprowadzona dietoterapia spowodowała zmniejszenie BMI (kg/m2), ale nie były to zmiany statystycznie istotne (p > 0,05). Zaobserwowano natomiast statystycznie istotne zmniejszenie wartości energetycznej diety oraz procentowej zawartości tłuszczu w całodziennych racjach pokarmowych większości badanych dzieci (p < 0,05). Spożycie energii i tłuszczu przez otyłe dzieci powinno być monitorowane ze względu na wysokie zagrożenie wystąpieniem u nich chorób dietozależnych (jak np.choroby serca) w dorosłości.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.