Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gospodarstwa konwencjonalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dotychczas głównym wskaźnikiem rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce było zwiększanie areału gruntów ekologicznych, podczas gdy rozwój rynku ekoproduktów nie jest już tak dynamiczny. Dlatego istnieje potrzeba poszukiwania rozwiązań zachęcających do zwiększania produkcji ekologicznych płodów rolnych, a także określania barier, które ten rozwój hamują. Celem pracy była analiza rolnictwa ekologicznego oraz wskazanie działań ułatwiających jego dalszy rozwój na terenie Niziny Mazowieckiej. Badania ankietowe prowadzono w latach 2008–2014 w losowo wybranych 290 gospodarstwach ekologicznych oraz 503 gospodarstwach konwencjonalnych. Większość (94%) gospodarstw ekologicznych posiadała certyfikat. Pozostałe 6% było w trakcie konwersji. Uzyskane wyniki wskazują, że na Nizinie Mazowieckiej występują predyspozycje środowiskowe i społeczne dla rozwoju rolnictwa ekologicznego, a głównymi czynnikami, które ten rozwój ograniczają, są: brak kapitału i zasobów siły roboczej, niska dochodowość i trudności ze zbytem płodów rolnych. Te same czynniki ograniczają rozwój gospodarstw konwencjonalnych. Działaniami, które przyczyniłyby się do dalszego rozwoju gospodarstw, są głównie: zintensyfikowana promocja rolnictwa i produktów ekologicznych w mediach (ponad 50% odpowiedzi), ułatwienia w organizowaniu się grup producenckich (ponad 26% odpowiedzi), a także zwiększenie liczby gospodarstw ekologicznych (ok. 26% odpowiedzi).
W opracowaniu porównano poziom produkcji i dochody gospodarstw ekologicznych i konwencjonalnych, posiadających taką samą powierzchnię użytków rolnych. W gospo­darstwach ekologicznych wartość produkcji stanowiła od 39,2 do 64,4% wartości pro­dukcji gospodarstw konwencjonalnych, podobnie w przypadku kosztów (41,2-66,1%). Funkcjonowanie gospodarstw ekologicznych bez wspomagania dotacjami byłoby mało realne. Dotacje stanowiły co najmniej 74,8% wartości dochodu. Realizując zadania środo­wiskowe rolnicy pozyskiwali znacznie wyższe dopłaty niż w gospodarstwach konwencjo­nalnych. Dzięki temu wsparciu, ich sytuacja dochodowa była niejednokrotnie lepsza niż rolników w gospodarstwach konwencjonalnych.
Wyniki rachunkowości Polskiego FADN w 2010 roku potwierdziły duże zróżnico­wanie efektywności funkcjonowania gospodarstw ekologicznych w porównaniu do go­spodarstw konwencjonalnych, przynależnych do tych samych grup użytków rolnych. W gospodarstwach ekologicznych intensywność produkcji była około dwukrotnie niższa, a w ślad za tym plonowanie roślin. W efekcie m.in. słabszego plonowania, niższej obsa­dy zwierząt, większego udziału użytków zielonych, mniejszego udziału zbóż w struktu­rze upraw, średnia produktywność ziemi pozostawała na poziomie 45,4% wartości w go­spodarstwach konwencjonalnych. Powyższe uwarunkowania spowodowały, że w gru­pach gospodarstw ekologicznych posiadających mniej niż 50 ha UR dochody z rodzin­nego gospodarstwa rolnego i na osobę nieopłaconą w rodzinie rolnika były niższe niż w porównywanych gospodarstwach konwencjonalnych, mimo pozyskania wyższych do­tacji. Natomiast bardzo duże gospodarstwa ekologiczne (>50 ha UR) mimo słabych efek­tów produkcyjnych dzięki pozyskanym dopłatom uzyskały dochody na FWU wyższe.
W artykule przedstawiono charakterystyczne cechy organizacji i ekonomiki gospodarstw ekologicz­nych na tle gospodarstrw konwencjonalnych w Nemczech w latach 2002/2003-2004/2005 i w UE. Gospodarstwa ekologiczne w UE dysponują większą powierzchnią użytków rolnych w porównaniu do średniej powierzchni w poszczególnych krajach, uzyskują niższe plony i wydajność mleczną krów. Poziom przychodów jest zbliżony w obydwu grupach gospodarstw, natomiast gospodarstwa ekologiczne uzyskują wyższy poziom zysku, dzięki niż­szym kosztom i wyższym płatnościom środowiskowym.
Celem opracowania jest porównanie wyników produkcyjnych i ekonomicznych gospodarstw ekologicznych z takimi samymi wynikami gospodarstw konwencjonalnych. Zaprezentowane w opracowaniu wyniki gospodarstw ekologicznych wskazują na znacznie niższy poziom produkcji zbóż, ziemniaków, roślin oleistych oraz żywca wieprzowego i drobiowego, wyższy produkcji warzyw, owoców i roślin białkowych. Gospodarstwa ekologiczne ponoszą jednak znacznie niższe koszty produkcji niż konwencjonalne, co w końcowym efekcie kształtuje przybliżone wyniki ekonomiczne ich działalności. Dopłaty do działalności produkcyjnej podwyższają znacząco poziom dochodów gospodarstw ekologicznych.
Przeanalizowano na podstawie wyników własnych badań empirycznych poziom i strukturę kosztów produkcji ponoszonych w ekologicznych i konwencjonalnych gospodarstwach ogrodniczych. Znajomość kształtowania się kosztów produkcji jest niezbędnym elementem oceny efektywności ekonomicznej jednostek produkcyjnych oraz ich zyskowności, expost i ex ante. Rozpoznano przyczyny różnic w poziomie i randze poszczególnych składników kosztów bezpośrednich i pośrednich w badanych grupach gospodarstw. Na podstawie analizy struktury kosztów dokonano oceny wpływu kolejnych pozycji kosztów na wysokość kosztów całkowitych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.